Památky UNESCO v Gruzii

Gruzie má tři zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi památky UNESCO v Gruzii patří:

  • Klášter Gelati – Klášterní komplex z dvanáctého století, stojící asi pět kilometrů od města Kutaisi, v gruzinském regionu Imeretie. Klášter byl po staletí intelektuálním a náboženským centrem celé Gruzie. Klášter patří k nejvýznamnějším gruzínským architektonickým památkám a je příkladem středověké kavkazské architektury.
  • Historické památky v Mcchetě – Historické památky Mtskheta, klášter Jvari, katedrála Svetitskhoveli a klášter Samtavro, které jsou příkladem středověké kavkazské církevní architektury představující fáze vývoje církevních budov, od čtvrtého do osmnáctého století. Tyto památky se nacházejí v kulturní krajině na soutoku řek Aragvi a Mtkvari asi dvacet kilometrů severozápadně od Tbilisi.
  • Horní Svanetie – Oblast Horní Svaneti na Kavkaze, zachovaná svou dlouhou izolací, je výjimečným příkladem horské krajiny se středověkými vesnicemi a věžními domy, která si do značné míry zachovala svůj původní středověký vzhled. Například ve vesnici Chazhashi je stále více než dvě stě těchto neobvyklých domů, které byly využívány jako obydlí i jako obranné stanoviště proti útočníkům.
    Foto: Klášter Gelati