Prudnik, Polsko, září 2023
Prudnik
Prudnik je město na jihu Polska, centrum města leží jen cca 5 km severně od polsko-české hranice.
Prudník je okresním městem stejnojmenného okresu (okres Prudník, powiat prudnicki) a patří do Opolského vojvodství. Historicky náleží do oblasti Horního Slezska. V roce 2018 mělo město 21 170 obyvatel.
V češtině se pro město používá takřka totožné jméno Prudník, do roku 1945 se město oficiálně jmenovalo Neustadt in Oberschlesien a používal se také název Neustadt an der Prudnik (podle řeky Prudnik, která tímto městem protéká).
ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Prudnik
Hotely, ubytování v Prudniku
Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Prudniku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde
Doprava
Autem
V Prudníku se křižují silnice č. 40 vedoucí z Glucholaz a pokračující směrem na Kędzierzyn-Koźle a Pyskowice a silnice č. 41 vedoucí z Nysy (Nisa) a vedoucí na jih na město Trzebina a polsko-českou hranici. Z Prudníku vychází silnice č. 414 vedoucí do Opole.
Bus
Autobusové nádraží v Prudníku je při ulici Tadeusza Kościuszki vedle budovy soudu.
Vlak
Železniční stanice Prudnik leží na železničních tratích č. 137 Katowice-Legnica a na trati č. 306 Prudnik-Krapkowice, kde však momentálně neprobíhá pravidelná osobní doprava. Vlakové nádraží v Prudníku stojí při ulici Dworcowa, asi 800 metrů severně od Rynku, hlavního náměstí v centru města. Před vlakovým nádražím je autobusová zastávka „Prudnik dworzec kolejowy“.
Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Prudniku
Rynek
Hlavní náměstí v centru prudnického Starého Města, většina púvodní zástavby náměstí byla zničena sovětským bombardováním v roce 1945. Na ploše náměstí stojí radnice, dále zde najdeme morový sloup se sousoším Panny Marie (Mariánský sloup, kolumna maryjna) z roku 1694, barokní sochu Jana Nepomuckého z roku 1733 a barokní kašnu (fontanna) z roku 1695.
Radnice (Ratusz)
Rynek. Barokně klasicistní budova radnice z roku 1782.
Kostel sv. Michaela Archanděla (Kościół św. Michała Archanioła)
Plac Farny. Barokní trojlodní kostel vybudovaný v letech 1730 až 1738.
Klášter milosrdných bratří a kostel sv. Petra a Pavla
ul. Piastowska 8, v západní části Starého Města. Klášterní komplex z konce 18. století, jehož součástí je i kostel sv. Petra a Pavla.
Zbytky městského opevnění
Dochovaly se dvě bašty s přilehlou budovou zbrojnice (arsenal), kde sídlí Muzeum Ziemi Prudnickiej a dolní brána.
Muzeum Prudnicka (Muzeum Ziemi Prudnickiej)
Hlavní budova je objekt bývalé zbrojnice na ul Boleslawa Chrobrego 5. Dalšími objekty muzea je Centrum tkalcovských tradic (Centrum Tradycji Tkackich) na ulici Królowej Jadwigi 23 a Vokova věž. Muzeum představuje historii zdejšího regionu. Najdete zde jak archeologické, etnografické tak umělecké expozice. Vstupné: Arsenal 10 zl, Centrum tkalcovských tradic vstup zdarma. http://www.muzeumprudnik.pl/
Vokova věž (Wieża Woka)
Plac Zamkowy, severovýchodní okraj Starého Města. Jediný pozůstatek po Prudnickém hradu, nejstarší hradní věž na Horním Slezsku. Věž pochází ze třináctého století a nyní slouží jako rozhledna. Vstupné 5 zl.
Věž dolní brány (Wieża Bramy Dolnej)
ul. Stefana Batorego, východní okraj Starého Města. Tato gotická věž je dochovanou částí Dolní brány. Pochází z roku 1481 a je pozůstatkem po městském opevnění rozebraném v 19. století.
Fränkelova vila (Willa rodziny Fränkel)
ul. Kościuszki 1A. Klasicistní vila z roku 1883 nyní sloužící jako kulturní dům.
Židovský hřbitov (Cmentarz żydowski)
ul. Kolejowa, poblíž vlakového nádraží. Hřbitov používaný mezi lety 1860 až 1945, se 140 dochovanými hroby a mauzoleem rodiny Fränkel. Dochoval se také předpohřební dům.