Finsko

Finsko je severská země ležící v severovýchodní části Evropy, při pobřeží Baltského moře. Sousedí se Švédskem a s Ruskem. K Fisku patří také souostroví Alandy. Finsko je někdy řazeno i mezi země Skandinávie.
Největšími městy Finska jsou Helsinky, Tampere, Turku, Oulu, Jyväskylä, Lahti, Pori, Kuopio, Vaasa, Joensuu. Mezi nejnavštěvovanější místa Finska patří Helsinky, Jyväskylä, Mikkeli, Lahti, Joensuu, Lappeenranta, Kuopio, Savonlinna, známé zimní středisko Kuusamo, oblast Laponska, Alandy a jejich hlavní město Mariehamn.
Fínsko má 37 národních parků: Ekenäs, Helvetinjärvi, Hiidenportti, Isojärvi, Itäisen Suomenlahden, Kauhaneva-Pohjankangas, Koli, Kolovesi, Kurjenrahka, Lauhanvuori, Leivonmäki, Lemmenjoki, Liesjärvi, Linnansaari, Nuuksio, Oulanka, Pallas-Yllästunturi, Patvinsuo, Perämeren, Petkeljärvi, Puurijärvi-Isosuo, Pyhä-Häkki, Pyhä-Luosto, Päijänne, Repovesi, Riisiunturi, Rokua, Saaristomeren, Salamajärvi, Seitseminen, Selkämeren, Sipoonkorpi, Syöte, Tiilikkajärvi, Torronsuo, Urho Kaleva Kekkonen, Valkmusa. Mezi památky UNESCO ve Finsku patří Pevnost Suomenllina v Helsinkách, Staré Město v Raumě, Kostel v Petäjävesi, Bývalá továrna na zpracování dřeva Verla, Pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki, Přírodní krajina Höga kusten / Kvarken (sdílí se Švédskem), Struveho geodetický oblouk (Řetězec triangulačních bodů ve více zemích Evropy, ve Finsku se zachovalo šest bodů).

Průvodce do kapsy finskými městy: