Dánsko

Dánsko je severoevropská země rozkládající se na Jutském poloostrově, na ostrovech Fyn, Sjælland a na dalších menších ostrovech. K Dánsku patří ostrov Bornholm ležící v Baltském moři. Spolu s Dánskem jsou součástí Dánského království Faerské ostrovy a Grónsko.
Největšími městy Dánska jsou Kodaň, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Randers, Kolding, Horsens, Vejle a Roskilde. Mezi nejnavštěvovanější místa Dánska patří Kodaň, Aarhus, Aalborg, Billund (Legoland), Helsingør a ostrov Bornholm.
Dánsko má šest národních parků: Národní park Thy, Národní park Mols Bjerge, Národní park Vadehavet, Národní park Skjoldungernes Land, Národní park Kongernes Nordsjælland a pak také na území Grónska Národní park Severovýchodní Grónsko (grónsky Kalaallit Nunaanni nuna eqqissisimatitaq, dánsky Grønlands Nationalpark).
Mezi památky UNESCO v Dánsku patří Pohřební mohyly, runové kameny a kostel v Jelling, Katedrála v Roskilde, Zámek Kronborg, Waddenzee (Wattové moře), vápencový útes Stevns Klint na ostrově Sjælland, Krajina parforsního honu na severu Sjællandu, město založené moravskými bratry – Christiansfeld a na území Grónska to jsou Ledovcový fjord v Ilulissatu, Kujataa v Grónsku (farmaření Seveřanů a Inuitů na okraji ledovcového pokryvu) a Inuitské lovecké území mezi ledem a mořem – Aasivissuit – Nipisat.
Přehled Průvodců do kapsy dánskými městy: