Památky UNESCO v Bulharsku

Bulharsko má na seznamu světového dědictví UNESCO deset zápisů a o jeden z nich se dělí s jinými zeměmi. Mezi nejznámější bulharské památky UNESCO patří antické město Nesebar a také Rilský klášter. Mezi bulharské památky UNESCO patří:

  • Bojanský kostel – Bojanský kostel je středověký kostel bulharské pravoslavné církve, stojící na okraji bulharského hlavního města Sofie.
  • Madarský jezdec – Madarský jezdec je raně středověký skalní reliéf, který zobrazuje dvacet metrů velkého jezdce na koni vytesaného až ve sto metrové výšce. Reliéf pochází asi z osmého století a nachází se na severu Bulharska, jižně od města Šumen.  • Skalní kostely v Ivanovu – Jedná se o skupinu kostelů, kaplí a klášterů vytesaných do jednoho skalního masivu a obsahujících množství nástěnných maleb. Tuto památku UNESCO najdeme u vesnice Ivanovo na severu Bulharska, asi dvacet kilometrů jižně od města Ruse.
  • Thrácká hrobka v Kazanlaku – Hrobka z helénistického období, zřejmě ze čtvrtého století před našim letopočtem. Hrobka je zdobena množstvím zachovalých nástěnných maleb. Tato památka UNESCO se nachází v centrální části Bulharska poblíž města Kazanlak.
  • Antické město Nesebar – Nesebar je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických lákadel Bulharska. Nesebar leží na pobřeží Černého moře, asi třicet kilometrů severovýchodně od Burgasu.
  • Národní park Pirin – Národní park Pirin se nachází, jak název napovídá, v pohoří Pirin na jihozápadě Bulharska. Jde o o vysokohorský národní park s mnoha jezery, ledovcovými plesy i vodopády.
  • Rilský klášter – Rilský klášter je největším klášterem pravoslavné církve v Bulharsku. Tento klášter byl založen v desátém století a nachází se v severozápadní části pohoří Rila na západě Bulharska  • Přírodní park Srebarna – Jde o přírodní rezervaci kde žije okolo sta druhů ptáků. Rezervace je tvořena zejména jezerem Srebarna a nachází se u stejnojmenné vesnice na severovýchodě Bulharska, necelých dvacet kilometrů západně od města Silistra a jen asi dva kilometry jižně od řeky Dunaj a hranice Bulharska s Rumunskem.
  • Thrácká hrobka ve Sveštari – Jde o thráckou hrobku postavenou ve smíšeném thrácko-helénistickém slohu v první polovině třetího století před našim letopočtem. Hrobku najdeme u vesnice Sveštari poblíž města Razgrad v severovýchodním Bulharsku.
  • Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy – Tento zápis sdílí Bulharsko s mnoha dalšími zeměmi. V Bulharsku jde o tyto lokality: Boatin Reserve, Tsarichina Reserve, Kozya stena Reserve, Stara reka Reserve, Severen Dzhendem Reserve, Dzhendema Reserve, Severen Dzhendem, Peesh skali Reserve a Sokolna Reserve.

Foto: Skalní reliéf Madarský jezdec