Památky UNESCO v Norsku
Norsko má na Seznamu světového dědictví UNESCO osm zápisů, o jeden z nich se dělí s jinými zeměmi. Mezi památky UNESCO v Norsku patří:
- Bryggen v Bergenu – Bryggen je přístavní areál ve městě Bergen, jeho nejstarší čtvrť. Nachází se podél východního břehu přístavu Vågen.
- Roubený kostel v Urnesu – Dřevěný sloupový kostel, který byl postaven v první polovině dvanáctého století a je tak jeden z nejstarších kostelů tohoto typu. Kostel stojí poblíž fjordu Lustrafjorden ve vsi Urnes (Ornes) v obci Luster na jihozápadě Norska.
- Røros a okolí – Røros je bývalé hornické město na jihovýchodě Norska. Ve městě a okolí se až do roku 1977 těžila měď.
- Skalní rytiny v Altě – Skalní rytiny v Altě jsou součástí archeologického naleziště ve městě Alta v oblasti Finnmarku za polárním kruhem na severu Norska.
- Souostroví Vega – Ostrovy v centrální části západního pobřeží Norska. Tyto ostrovy podávají svědectví o způsobu života v nehostinné krajině, který byl založeném na rybaření a také na sběru kajčího peří.
- Západonorské fjordy – Geirangerfjord a Nærøyfjord – Dva fjordy v jihozápadní části norského pobřeží, které patří mezi nejdelší a nejhlubší fjordy na světě.
- Průmyslové dědictví regionu Rjukan a Notodden – Oblast na jihu Norska, kde se v hornaté krajině, nachází vodní elektrárny, rozvody elektřiny, železnice a další průmyslová infrastruktura z první poloviny dvacátého století.
- Struveho geodetický oblouk – Struveho geodetický oblouk je soustava triangulačních bodů, které se táhnou od nejsevernějšího bodu v Norsku až po Černého moře. Tyto body měly napomoci změřit přesné rozměry Země pomocí poledníku. Norsko tento zápis mezi památky UNESCO sdílí se Švédskem, Finskem, Ruskem, Lotyšskem, Litvou, Běloruskem, Estonskem, Moldavskem a Ukrajinou. Na území Norska jsou čtyři body, který je zapsány mezi památky UNESCO, a to Fuglenes v Hammerfestu (nejsevernější bod Struveho geodetického oblouku), Raipas v Altě, Luvdiidcohkka v Kautokeinu a Baelljasvarri v Kautokeinu.
Foto: Geirangerfjord