Památky UNESCO v Bělorusku

Bělorusko má čtyři zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO, z toho o dva se dělí s jinými zeměmi. U nás asi nejznámější běloruskou památkou UNESCO je Bělověžský prales, o který se Bělorusko z části dělí s Polskem. Zde jsou všechny běloruské památky UNESCO:

  • Komplex zámku Mir – Mirský zámek stojí u města Mir v Hrodenské oblasti necelých devadesát kilometrů jihozápadně od běloruského hlavního města Minsk. Jde o reprezentativní ukázku běloruské architektury, která zachycuje stavební období od gotiky po baroko.
  • Architektonický, obytný a kulturní komplex rodiny Radziwillů v Ňasviži – Zámek v Ňasviži je ukázkou polsko-běloruské architektury. Město Ňasviž leží v Minské oblasti na jihovýchodě Běloruska.



  • Bělověžský prales – Rozsáhlá přírodní rezervace, která chrání zbytky původní pralesa. Žije zde mimo jiné několik stovek zubrů. O zápis mezi památky UNESCO se v tomto případě Bělorusko dělí s Polskem.
  • Struveho geodetický oblouk – Struveho geodetický oblouk je řetězec triangulačních bodů sahající od pobřeží Norska až k Černému moři. V Bělorusku leží pět bodů původního Struveho geodetického oblouku, které jsou zapsány na Seznam Světového dědictví UNESCO, jsou jimi Tjupiški v Ošmjanském rajónu, Lopaty v Šučinském rajónu, Osovnica v Ivanovském rajónu, Ščekotsk v Ivanovském rajónu, Ljaskoviči v Ivanovském rajónu.
    Foto: Zubr v Bělověžském pralese.