Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka je veřejnosti přístupná jeskyně v Moravském krasu. Najdeme ji poblíž jižního okraje městyse Ostrov u Macochy v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. Jeskyně tvoří složitý systém chodeb ve dvou výškových úrovních, která jsou spojeny vysokými dómy. Zvenku je dobře patrný pět metrů vysoký vstupní portál jeskyně. Mezi nejzajímavější prostory jeskyně Balcarka patří Fochův dóm a Dóm zkázy, které patří mezi největší jeskyní prostory v Moravském krasu a dále prostory Galerie a Přírodní chodba s bohatou krápníkovou výzdobou, jeskyně Popeluška. Prohlídka je s průvodcem, délka prohlídky je 720 metrů a délka trvání je asi jedna hodina.

Otevírací doba

Jeskyně je uzavřena v lednu, v únoru a v prosinci. V březnu, dubnu, říjnu a v listopadu je v pondělí zavřeno. O velkých prázdninách (červenec, srpen) je otevřeno každý den od 8:20 do 16:30. Podrobnější informace o otevírací době najdete na https://www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-balcarka

Teplota

Teplota v jeskyni Balcarka je asi 8°C.Vstupné

Plné vstupné: 120 Kč. Snížené vstupné (senioři od 65 let a studenti do 26 let): 100 Kč. Dětské vstupné (děti od 3 let do 15 let): 60 Kč. Příplatek za focení: 40 Kč.

Jak se tam dostat

Parkoviště je u jeskyně Balcarka. Nejbližší železniční stanicí je Blansko, případně Blansko-město. Nejbližší autobusovou zastávkou je „Ostrov u Macochy, Balcarka“, která se nachází v blízkosti jeskyně Balcarka, dalšími blízkými zastávkami jsou „Ostrov u Macochy, léčebna“ a „Ostrov u Macochy, u rybníka“.

Mapa

Mapa okolí Jeskyně Balcarka, Ostrov u Macochy, Moravský kras
Mapa okolí jeskyně Balcarka. Zdroj:“Mapy.cz“.

Okolí

V blízkém okolí je mnoho veřejnosti nepřístupných jeskyní jako například Šamalíkovy jeskyně, Cigánská jeskyně, Zahradní jeskyně, jeskyně Mlynářovo propadání, jeskyně Lopač, jeskyně Žižkůvka, jeskyně Liščí díra. Dále je zde Vintocká (Hubíkova) propast, Blažkův závrt, Ostrovská propast, Přírodní rezervace Balcarova skála – Vintoky. V Ostrově u Macochy najdeme zachovalý větrný mlýn holandského typu. Propast Macocha a Punkevní jeskyně jsou od jeskyně Balcarka vzdáleny asi 3 km (lze dojít kousek po červené značce a od rozcestí Ostrov-Nad Balcarkou po zelené značce).

Foto: Galerie v jeskyni Balcarka: Prazak [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons