Belianská jeskyně (Belianska jaskyňa)

Belianská jeskyně

Belianská jeskyně je veřejnosti přístupná jeskyně v Belianských Tatrách na Slovensku. Najdeme ji u obce Tatranská Kotlina ve východní části Belianských Tater, cca 8 km severovýchodně a cca 19 km severně od Popradu. Mezi nejzajímavější místa Belianské jeskyně patří nástěnné vodopády (Vysoký dóm, Zbojnická komora, Dóm SNP) a pagodovité stalagmity (Palmová sieň), nakloněný, dva metry vysoký stalagmit ve Zrútenom dóme, který připomíná šikmou věž v Pise. V Galérii je zajímyvý stalagmit Biela pagoda, v Bielom dóme zaujme stalagmit Biely stĺp. Zajímavá jsou také malá jezírka na plochém dně jeskyně (jazierko v Palmovej sieni, Zlaté jazierko v Zbojníckej komore).
Dómy jsou vyzdobené krápníkovými vodopády (Vodopádový dóm, Hudobná sieň, Hlboký dóm).Prohlídka je s průvodcem, délka prohlídky je 1370 metrů a délka trvání je asi 70 minut.

Otevírací doba

Jeskyně je uzavřena od poloviny listopadu do 1. ledna. V pondělí bývá zavřeno po celý rok. O velkých prázdninách (červenec, srpen) jsou prohlídky každou hodinu od 9 do 16 hodin. Aktuální a podrobnější informace o otevírací době Belianské jeskyně najdete na http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/2-belianska-jaskyna

Teplota

Teplota v jeskyni Balcarka je v rozmezí 5-6,3°C.Vstupné

plné vstupné: 8 EUR. Snížené vstupné (senioři od 60 let a studenti do 26 let): 7 EUR. Dětské vstupné (děti od 3 let do 15 let): 4 EUR. Příplatek za focení: 10 EUR.

Jak se tam dostat

Autem se z Popradu do Tatranské Kotliny dostaneme přes Smokovec a Tatranskou Lomnici, cesta je dlouhá asi 30 km. Parkoviště je v Tatranské Kotlině naproti Penziónu Koliba, u začátku naučné stezky vedoucí k jeskyni. Nejbližší železniční stanice je Tatranská Lomnica. Nejbližší autobusovou zastávkou je „Vysoké Tatry,Tatranská Kotlina,Belianska jaskyňa“ Z Popradu a z Tatranské Lomnice zde jede autobus. Z autobusového nádraží v Popradu cesta trvá 45 minut (a stojí 1,7 EUR) a z autobusového stanoviště v Tatranské Lomnici trvá cesta 15 minut (a stojí 0,75 EUR). Z Tatranské Kotliny vede k Belianské jeskyni asi jeden kilometr dlouhá naučná stezka (Naučný chodník Belianská jaskyňa) vedoucí lesem, s převýšením více než 120 metrů.

Mapa

Mapa Belianská jeskyně, Slovensko
Mapa okolí Belianské jeskyně. Zdroj:“Mapy.cz“.

Mapa Slovenska-Belianská jeskyně
Mapa Slovenska s vyznačením polohy Belianské jeskyně. Zdroj:“Mapy.cz“.

Okolí

Tatranský národní park. V Tatranské Kotlině je dřevěný kostel. Asi 2,5 km východně v obci Lendak je Múzeum ľudovej kultúry Lendak.

Foto: Stalagmity v Palmové síni, Belianská jeskyně: Rafał Kozubek [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons