Aarhus

Aarhus, Dánsko, únor 2019

Aarhus

Aarhus, dříve také Århus je druhé největší dánské město co do počtu obyvatel, v roce 2017 jich mělo přes 273 000. Aarhus leží na východě Jutského poloostrova při pobřeží Århuského zálivu (Århus Bugt) v region Midtjylland (Střední Jutsko). Aarhus je kulturním centrem a také univerzitním městem. Aarhus je také významným dánským přístavním městem a také významným železničním uzlem. Aarhus leží vzdušnou čarou 156 km severozápadně od Kodaně a cca 156 km severovýchodně od dánsko-německé hranice, 85 km severně od Odense a cca 100 km jižně od Aalborgu.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – AARHUS

Hotely, ubytování v Aarhusu

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Aarhusu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Aarhusu

Katedrála sv. Klimenta (Domkirke)
Domkirkepladsen 2, u hlavního náměstí Store Torv. Původně románská, později goticky přestavěná katedrála. Katedrála je s 93 metry délky nejdelší a s 96 metry výšky nejvyšší kostel v Dánsku a také je jednou z nejvýznamnějších staveb cihlové gotiky v Dánsku. Vstupné na věž 20DKK.
https://aarhusdomkirke.dk/
Stará radnice
Domkirkepladsen 5, budova staré radnice postavené v roce 1852 v neorenesančním slohu. Nyní je zde
Ženské muzeum (Kvindemuseet)
Muzeum zaměřené na kulturní dějiny žen v Dánsku. Vstupné 65 DKK.
http://kvindemuseet.dk
Radnice (Rådhus)
Park Allé, necelých 200 metrů severně od vlakového nádraží. Funkcionalistická budova radnice z roku 1941 s netypickou 60 metrů vysokou věží.
Skanzen Den gamle By (Staré Město)
Viborgvej 2, asi 1,2 km východně od katedrály, nejbližší zastávka busu „Den Gamle By/Eugen Warmings Vej“, od vlakového nádraží například bus 3/A.
Skanzen městské architektury s více než 75 domy představující městský život od konce 16. století do začátku 20. století. Vstupné leden-březen 110 DKK, duben-prosinec 135 DKK
https://www.dengamleby.dk
Zámek Marselisborg (Marselisborg slot)
Kongevejen 100, cca 2,5 km jižně od vlakového nádraží.. Letní královská rezidence, zámek obklopený parkem. Park je přístupný v době nepřítomnosti královské rodiny.
http://kongehuset.dk/en/palaces/marselisborg-palace
Kostel Nejsvětější Marie Panny (Vor Frue Kirke)
Ryasgade, asi 150 metrů severně od vlakového nádraží. Cihlový kostel ze 14 století s kryptou z 11. století.
Přírodopisné muzeum (Naturhistorisk Museum)
Wilhelm Meyers Allé 210. Přírodopisné muzeum. Vstupné 95 DKK.
https://www.naturhistoriskmuseum.dk
Muzeum Vikingů (Vikingemuseet)
Skt. Clemens Torv 6, v blízkosti katedrály. Vikingské muzeum. Vstupné 30 DKK.
https://www.vikingemuseet.dk
Muzeum umění (ARoS Aarhus Kunstmuseum)
Aros Allé 2, asi 700 metrů severně od vlakového nádraží.Muzeum umění. Vstupné 135 DKK.
https://www.aros.dk
Kunsthal Aarhus
J.M. Mørks Gade 13, asi 150 m od ARoS Aarhus Kunstmuseum. Centrum současného umění. Vstup zdarma, v pondělí zavřeno.
https://kunsthalaarhus.dk
Tivoli Friheden
Skovbrynet 5, asi 1,5 km jižně od vlakového nádraží. Zábavní park s více než 40 atrakcemi. Vstupné 135 DKK.
https://friheden.dk
Moesgaard Museum
Moesgård Allé 15, Højbjerg, 7 km jižně od centra města, busem č. 18 z Park Allé. Archeologické a etnografické muzeum na předměstí Aarhusu. Je zde vystavena i nejzachovalejší mumie z bažin, tzv. Grauballský muž. Vstupné 120-140 DKK.
https://www.moesgaardmuseum.dk
Botanická zahrada (Botanisk Have)
Eugen Warmings Vej 10, u skanzenu Den gamle By. Botanická zahrada s velkým skleníkem představujícím čtyři klimatické zóny. Vstupné zdarma.
http://sciencemuseerne.dk/en/botanical-garden/

Doprava

Vlak

Hlavním vlakovým nádražím v Aarhusu je Aarhus Hovedbanegård (také Aarhus H). Toto vlakové nádraží najdeme na jihu centra města u náměstí Banegårdspladsen.
Spoje a jízdní řády najdete na http://dsb.dk

Bus

Většina městských autobusů jedoucích do centra města stojí na autobusovém stanovišti před hlavním vlakovým nádraží u náměstí Banegårdspladsen. Regionální a meziměstské autobusy stojí na autobusovém nádraží „Aarhus Rutebilstation“, které najdeme mezi ulicemi Fredensgade a Sønder Allé, asi 300 metrů východně od hlavního vlakového nádraží.

Autem

Východně od Aarhusu probíhá dálnice E45 z Horsensu a z Skanderborgu pokračující směrem na Randers a Aalborg. Směrem od západu na severovýchod město obtáčí dálnice 15 ze Silkeborgu směrem na severovýchod k aarhuskému letišti.

Přístav

Aarhuský přístav se nachází poblíž centra města. Od vlakového nádraží to je k přístavnímu molu cca 2 km severovýchodním směrem. Nejbližší zastávka autobusů je zastávka „Aarhus Havn“. Odplouvají odsud katamarány společnosti Molslinjen na ostrov Sjælland https://www.molslinjen.dk/

Letiště

Letiště Aarhus
Mezinárodní letiště Aarhus (Aarhus Airport, Aarhus Lufthavn, kód IATA: AAR) leží poblíž severní hranice národního parku Mols Bjerge (Nationalpark Mols Bjerge) 33 km severovýchodně od Aarhusu a 1,5 km západně od městečka Tirstrup. Nejbližším sídlem je vesnice Stabrand. Kolem letiště prochází silnice č. 15 z Aarhusu směrem do města Grenaa.
Z letiště do centra Aarhusu se nejlépe dostaneme autobusy veřejné dopravy, a to linkou 925X, která jezdí z aarhuského letiště na vlakové nádraží v Aarhusu Jízdenka stojí 115 DKK.
Web letiště: http://www.aar.dk/

Letiště Billund
Mezinárodní letiště Billund (Billund Airport, Billund Lufthavn, kód IATA: BLL) leží na severovýchodním okraji města Billund, asi 1,5 km severovýchodně od centra města. Aarhus leží od tohoto letiště asi 83 km severovýchodně (silniční vzdálenost je 98 km). Do Aarhusu se z letiště Billund dostaneme buď autem po silnici č. 28 do Vejle a pak po dálnici č. 45 do Aarhusu. Do aarhusu jezdí autobusy linky 912X a jízdenka stojí 162 DKK.
Web letiště: http://www.bll.dk/

Doprava ve městě

Městskou dopravu v Aarhusu zajišťuje společnost Midttrafik, a to vlakotramvajemi a autobusy, které se dělí na žluté autobusy zajišťující dopravu ve městě a na modré autobusy, které obsluhují linky v okolí Aarhusu a regionální linky. X busy jsou expresní modré autobusy zastavující jen na některých zastávkách. Jizdní řády, vyhledávač spojení, jízdní řády a schéma linek najdete na https://www.midttrafik.dk/english/ vyhledávač spojení najdete také na https://rejseplanen.dk
Jízdenka na jednu až dvě zóny stojí 22 DKK a koupíme ji i u řidiče autobusu, nekoupíme ji však ve vlakotramvaji. Lze také koupit 24 hodinovou jízdenku, která ve verzi pro Aarhus (zóny 301-313) stojí 80 DKK, na 48 hodin 120 DKK a na 72 hodin stojí 160 DKK. Ve verzi pro celou síť Midttrafik stojí jízdenka na 24 hodin 162 DKK, na 48 hodin stojí 240 DKK a jízdenka na 72 hodin je za 320 DKK.
Jízdenka na noční autobusy stojí dvojnásobek částky, takže na jednu až dvě zóny 44 DKK (dvě jednoduché jízdenky). Jízdenka z aarhuského letiště do centra Aarhusu (linka 925X) stojí 115 DKK a jízdenka z letiště v Billundu do centra Aarhusu (linka 912X) stojí 162 DKK.

Mapa

Mapa centra Aarhusu, Dánsko
Mapa centra města Aarhus. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

AarhusCARD
Karta která vám nabízí zdarma dvacet pět muzeí, památek a turistických atrakcí, bezplatnou MHD a slevy v restauracích a obchodech.
Cena: 24 hod za 329 DKK/ 48 hod za 449 DKK/ 72 hod za 599 DKK/ 120 hod za 749 DKK
https://www.visitaarhus.com/ln-int/denmark/see-more-pay-less/enjoy-aarhus-with-an-aarhuscard

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém : 112
Informace o tel. číslech a adresách: 118
Nouzová linka českého velvyslanectví: 28139602
Předvolba do ČR: 00420

Užitečné odkazy

Aktuální nabídka ubytování v Dánsku
Zájezdy do Dánska