Kodaň

Kodaň, hlavní a největší město Dánského království. Kodaň leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a z části také na ostrově Amager a také na několika přírodních a umělých ostrůvcích. Východ Kodaně omývají vody Øresundské úžiny, která odděluje Dánsko od Švédska a která také spojuje Baltské moře se Severním mořem. Naproti Kodani leží přes Øresundskou úžinu švédská města Malmö a Landskrona. Kodaň, jenž je součástí regionu Øresund, je přes Øresundskou úžinu spojena se švédským Malmö Øresundským mostem.
Podrobnější informace o Kodani najdete na Kodan.top
Více informací o Dánsku najdete na Dansko.info

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KODAŇ

 Hotely a ubytování v Kodani

V Kodani najdete stovky ubytovacích zařízení od levných hostelů po nejluxusnější hotely, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Kodani s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.comBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Kodani

Královský palác Amalienborg
Královská rezidence nacházející se ve Starém Městě (Indre By). Z části je přístupná. V části je zámecké muzeum-vstupné 95 DKK. Atrakcí je také polední slavnostní výměna stráží.
http://dkks.dk/visit-us-2/
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Vor Frue Kirke)
Luteránská katedrála ve starém městě na Vor Frue Plads. Ve středověku zde probíhaly korunovace dánských králů. http://www.koebenhavnsdomkirke.dk
Grundtvigův kostel (Grundtvigs Kirke)
På Bjerget 14B. Luteránský kostel ve čtvrti Bispebjerg. Mimořádný příklad expresionistické sakrální architektury. http://www.grundtvigskirke.dk/
Frederikův kostel (Frederiks Kirke, Marmorkirken)
Frederiksgade 4. Barokně-eklekticistický luteránský kostel jenž najdeme poblíž Amalienborgu.
www.marmorkirken.dk
Národní muzeum (Nationalmuseet)
Frederiksholms Kanal 12. Dánské národní muzeum. Vstupné 85 DKK.
http://natmus.dk/
Národní galerie (Statens Museum for Kunst)
Sølvgade 48-50. Dánská národní galerie s díly Rembrandta, Picassa, Matisseho a dalších známých umělců. Vstupné 110 DKK.
http://www.smk.dk/
Glyptoteka (Ny Carlsberg Glyptotek)
Dantes Plads 7. Muzeum starověkého a moderního umění. Vstupné 115 DKK, v úterý zdarma.
http://glyptoteket.dk
Zábavní park Tivoli
Vesterbrogade 3. Známý zábavní park takřka v centru města. Vstupné 120 DKK.
http://tivoli.dk
Rosenborg (Rosenborg Slot)
Øster Voldgade 4a. Poblíž stanice metra Nørreport. Zámek v centru města, jenž byl dříve královskou rezidencí a nyní v něm najdeme muzeum a královskou klenotnici s dánskými korunovačními klenoty. Vstupné 110 DKK.
http://rosenborgslot.dk
Socha Malé mořské víly (Den lille Havfrue)
Jeden z nejznámnějších symbolů Kodaně. Socha Edvarda Eriksena představuje hlavní hrdinku jedné z povídek H.CH. Andersena. Najdeme ji na začátku nábřeží Langelinie (od Starého Města).
Nyhavn
Starý kodaňský přístav a vodní kanál v centru města lemovaný řadovými pestrobarevnými domy v nichž najdeme řadu hotelů, restaurací a kaváren.
Christiansborg (Christiansborg Slot)
Prins Jørgens Gård, na poloostrově Slotsholmen. Bývalý královský palác, nyní sídlo dánského parlamentu (Folketing). Vstupenka do všech prostor stojí 150 DKK. Vstup na věž je zdarma.
http://www.kongeligeslotte.dk

Nyhavn, Kodaň, Dánsko
Nyhavn, Kodaň

Doprava

Vlak

Hlavní kodaňské vlakové nádraží (Københavns Hovedbanegård nebo také jen Københavns H) najdeme v centru Kodaně. Hlavní východ je na ulici Bernstorffsgade hned naproti parku Tivoli. Nejbližší stanicí metra je Horreport. Spoje a jízdní řády najdete na http://dsb.dk

Bus

Většina dálkových autobusů stojí v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Københavns Hovedbanegård), nejčastěji u DGI Byen (Tietgensgade).

Letiště

Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)
Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Největší letiště nejen v Dánsku, ale i v celé Skandinávii. Z letiště se dostaneme do centra Kodaně nejsnadněji metrem, na letišti začíná linka M2, která jede i přímo do centra města. Cesta trvá asi 15 minut.
Stanici metra na letišti (Lufthavnen) najdeme v terminálu 3, dvě patra nad železniční stanicí. Další možností je právě cesta vlakem. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Spojení s centrem města a s mnoha jihošvédskými městy zajišťují vlaky železniční sítě Øresundstog. Operované společností DSBFirst. Z letiště do centra Kodaně do stanice Hovedbanegården to trvá vlakem 13 minut a jízdenka stojí 36 DKK. Dále můžete použít vlaky dánského železničního dopravce DSB a pro cesty do velkých švédských měst také švédskou železniční společnost SJ. Další možností jak se dostat z letiště jsou autobusy společnosti Movia (5A,35,36) a Gråhundbus (999). Kolem letiště prochází dálnice E20.
Web letiště: http://cph.dk
Malmö Airport (MMX)
Mezinárodní letiště, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö a asi 55 km od Kodaně. Do centra Malmö se dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku (105 SEK za jednosměrnou). Tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö. Z Malmö do Kodaně se dostaneme nejlevněji autobusy a to za cca 40 minut až hodinu, například busy společnosti Swebus od vlakového nádraží v Malmö za cenu od 69 SEK a za cca hodinu. Další možností mohou být busy společností P-airbus a Neptunbus. Z centra Malmö můžeme do Kodaně také vlakem za 35 minut a za 111 SEK z hlavního vlakového nádraží v Malmö na kodaňské vlakové nádraží Københavns Hovedbanegård v centru Kodaně, jízdní řády a jízdenky na http://sj.se.
Web letiště: http://swedavia.com/malmo

Doprava ve městě

Městskou dopravu v Kodani provozuje společnost Movia na jejimž webu najdete jak jizdní řády, tak popis systému jízdného. Jízdenka na jednu cestu a dvě zony stojí 24 DKK, 24 hodinová na všechny zony stojí 150 DKK. Nejvýhodněji se jeví siťová jízdenka (City Pass, na čtyři zony-zahrnují centrum i letiště), která stojí na 24 hod. 80 DKK a na 72 hod. 200 DKK.

kodan_metro_cc

 Plán kodaňského metra Autor:David Arthur Licence plánu

Tip jak ušetřit

Copenhagen Card
Karta která vám nabízí volný vstup do sedmdesáti pěti památek, muzeí, galerií a dalších atrakcí, bezplatnou MHD a slevy v restauracích a autopůjčovnách.
Cena: 24 hod za 54 EUR/ 48 hod za 77 EUR/ 72 hod za 93 EUR/ 120 hod za 121 EUR http://www.copenhagencard.com

Mapa

Mapa Kodaně, Dánsko
Turistická mapa centra Kodaně. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Informace o tel. číslech a adresách: 118
Policie: 114
Předvolba do ČR:00420

Důležité adresy

České velvyslanectví v Dánsku
Ryvangs Aléé 14-16, Kodaň
Telefon: +45-39101800
Nouzová linka: 28139602