Billund

Billund, Dánsko, březen 2019

Billund

Billund je město na Jutském poloostrově, v regionu Syddanmark (Jižní Dánsko), 25 km západně od Vejle, 33 km severovýchodně od Koldingu a 49 km severovýchodně od Esbjergu. Ve městě byla postavena první továrna na stavebnici Lego a nachází se zde zábavní park Legoland, což z Billundu dělá populární turistickou destinaci.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BILLUND

Hotely, ubytování v Billundu

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Billundu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Billundu

Legoland Billund
Nordmarksvej 9, na severovýchodním okraji města, mezi centrem města a letištěm. Světoznámý zábavní park, první otevřený Legoland. Vstupné: celodenní 379 DKK, při online nákupu 341 DKK.
https://www.legoland.dk
Lego House
Ole Kirks Plads 1, v centru města. Dům plný kostiček Lega. Vstupné do většiny prostor 229 DKK.
https://www.legohouse.com
Lalandia Billund
Ellehammers Allé 3, asi 1,3 km severovýchodně od centra Billudu. Komplex s tropickým vodním parkem s tobogány, vnitřními a venkovními bazény a mnoha dalšími rodinnými a sportovními aktivitami. Vstupné 229 DKK.
https://www.lalandia.dk/billund
Teddy Bear Art Museum
Hans Jensensvej 3, centrum města. Muzeum plyšových medvídků. Vstupné 100 DKK.
http://www.teddybearartmuseum.dk
Ole Kirks Hus
Hovedgaden, centrum města. Dům, kde vymyslel Ole Kirk Kristiansen kostičky LEGO.
Skulpturpark Billund
Hans Jensensvej 6, v centru města u billundského kostela (Billund Kirke). Sochařský park. Vstup zdarma.
https://skulpturpark-billund.dk

Doprava ve městě

Veřejná doprava v Billundu je stejně jako v celém regionu zajišťována společností Syddtrafik, takřka všechny autobusy stojí na autobusovém stanovišti „Billund Centret“, velká část autobusů stojí i na zastávkách „Billund Lufthavn“, „Hotel Legoland“ a „Legoland/Lalandia“. Jednosměrná jízdenka stojí 24 DKK. Jízdní řády a schéma linek najdeme na https://www.sydtrafik.dk
Vyhledávač spojení a online jizdní řády najdeme na https://www.rejseplanen.dk

Doprava

Vlak

Nejbližší velké vlakové nádraží se nachází ve Vejle, asi 26 km západně od Billundu, kam se pak dostaneme autobusem. Další možností je železniční zastávka v Give, 15 km severovýchodně od Billundu.

Bus

Autobusové nádraží v Billundu („Billund Centret“) najdeme v centru města mezi ulicemi hans Jensensvej a Astvej. Hodně využívaná je i autobusová zastávka na letišti „Billund Lufthavn“.

Autem

Na sever od Billundu, kolem billundského letiště prochází silnice č. 28 z Grinstedu směrem na Vejle.

Letiště

Letiště Billund (BLL) leží u severovýchodního okraje města, v blízkosti Legolandu. Centrum Billundu je od letiště vzdálené asi 2,5 km. Z letiště se do centra Billundu dostaneme autobusy Sysstrafik č. 143, 144, 166 a 944X
Web letiště: https://www.bll.dk

Mapa

Mapa Billundu, Dánsko
Mapa centra Billundu a části Legolandu. Zdroj?“Mapy,cz“