Udine: Severoitalské město kde se snoubí historie s moderní elegancí

Udine

Udine, malebné město v regionu Friuli-Venezia Giulia (Furlansko-Julské Benátsko) na severovýchodě Itálie, je často přehlíženou destinací, která nabízí bohatou historii, umění a gastronomii. Toto elegantní město, s jeho nádhernými náměstími, historickými paláci a útulnými kavárnami, je ideálním místem pro ty, kteří hledají autentický italský zážitek mimo hlavní turistické trasy.

Historické centrum

Středověké centrum Udine je plné architektonických skvostů. Hlavní náměstí Piazza della Libertà je považováno za jedno z nejkrásnějších ve stylu benátské gotiky mimo Benátky. Na náměstí dominuje Torre dell’Orologio, hodinová věž, která připomíná slavnou věž na náměstí San Marco v Benátkách. Nedaleko se nachází také nádherný hrad, ze kterého je krásný výhled na město a okolní kopce.

Umění a kultura

Udine je domovem několika významných muzeí a galerií. Galleria d’Arte Antica v hradu hostí sbírku uměleckých děl od středověku po 19. století. Pro milovníky moderního umění je tu Casa Cavazzini, muzeum moderního a současného umění. Město je také spojeno s významným renesančním malířem Giambattistou Tiepolem, jehož díla jsou vystavena v několika kostelech a galeriích.

Gastronomie

Udine a region Friuli-Venezia Giulia jsou známé svou jedinečnou kuchyní, která kombinuje italské, rakouské a slovanské vlivy. Místní speciality zahrnují San Daniele prosciutto, Montasio sýr a tradiční jídla jako frico (smažený sýr) a polenta. Region je také známý svými vynikajícími víny, jako jsou Friulano, Refosco a Prosecco.

Okolí Udine

Udine je skvělým výchozím bodem pro průzkum zbytku regionu Friuli-Venezia Giulia. Můžete navštívit nedaleké vinice, malebné vesnice a města jako například Cividale del Friuli, které leží 15 kilometrů od Udine, nebo se vydat do nedalekých Alp a Dolomit.

Ubytování a doprava

Město nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů po útulné penziony. Udine je snadno dostupné vlakem nebo autem z větších italských měst jako jsou Benátky, Milán a Řím.
Aktuální nabídka ubytování v italském Udine za nejlepší ceny s možností online rezervace

Mapa

Udine je ideální destinací pro ty, kteří hledají klidnější, ale přesto bohatý kulturní a gastronomický zážitek. S jeho historickými památkami, uměleckými poklady a vynikající kuchyní je Udine skvělým místem pro objevování skrytých klenotů Itálie.