Památky UNESCO v Litvě

Litva má čtyři zápisy na Seznam světového dědictví UNESCO, z toho o dva zápisy se Litva dělí s jinými zeměmi. Mezi památky UNESCO v Litvě patří:

  • Vilnius – historické centrum – Staré Město s komplexem zachovalých gotických, renesančních, barokních a klasicistních budov.
  • Kernavė – Kernavé je archeologická lokalita s památkami od pozdního paleolitu až po středověk. Kernavé, které leží třicet pět kilometrů od VIlniusu, bylo na počátku třináctého století hlavním městem Velkoknížectví litevského  • Kurská kosa – Písečný poloostrov, kosa v jihovýchodním cípu Baltského moře o který se dělí dvě země, litva a Rusko (stejně jako o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO). Litvě patří severní část Kurské kosy.
  • Struveho geodetický oblouk – Soustava triangulačních bodů, které se táhnou od nejsevernějšího bodu v Norsku až po Černého moře. Tyto body měly napomoci změřit přesné rozměry Země pomocí poledníku. Litva tento zápis mezi památky UNESCO sdílí s Norskem, Švédskem, Finskem, Ruskem, Lotyšskem, Estonskem, Běloruskem, Moldavskem a Ukrajinou. Na území Litvy jsou tři body, které jsou zapsány mezi památky UNESCO, a to Karischki (Gireišiai) v Panemunėlisu, Meschkanzi (Meškonys) v Nemenčinė, Beresnäki (Paliepiukai) v Nemėžisu.