Památky UNESCO v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžán má tři zápisy na Seznam světového dědictví UNESCO. Mezi památky UNESCO v Ázerbájdžánu patří:

  • Opevněné město Baku s Panenskou věží a Palácem Širvanšáhů – Historické jádro města, opevněné hradbami, nejstarší část Baku, označované jako Staré Město. Najdeme zde i Panenskou věž (Qız Qalası), která patří největší symboly Ázerbájdžánu a Palác Širvanšáhů (Şirvanşahlar sarayı), který je největší památkou širvan-apšeronské větve ázerbájdžánské architektury. Jde o komplex který zahrnuje jak hlavní budovu paláce, tak další objekty jako krypty, šáhovu mešitu s minaretem, pavilon Divanhane, mausoleum šáha Seyida Yəhya Bakuvi, zbytky starých lázní a Muradovu bránu.
  • Qobustanská archeologická rezervace – Skalní umění a památky osídlení v regionu Qobustan (také Gobustan) ve východním Ázerbájdžánu. Je zde kolem šesti tisíc skalních kreseb starých až 4000 let. Jsou zde také zbytky osídlení a pohřebišť od konce doby ledové do středověku.
  • Historické centrum Şəki (Seki) s palácem chánů – Historické centrum města Şəki, které leží na severozápadě Ázerbájdžánu a jeho největší a nejznámější památka, kterou je Palác chánů, který stojí uvnitř opevněné městské citadely a který sloužil jako letní residence chánů. Palác v perském stylu pochází z osmnáctého století a je dekorativně zdoben obklady, fresekami a barevnými skly.