Jak se dostat na Hel

Na oblíbenou Helskou kosu se můžete dojet vlakem, autem, nebo dokonce lodí. Nejzajímavějším způsobem bude jet jednu cestu vlakem a zpáteční plout lodí, nebo naopak. I když tento způsob bude praktický zejména pokud máte ubytování někde v Trojměstí, nejlépe v Gdyni a jedete na Hel na výlet, nebo naopak bydlíte na Helu a jedete na výlet do Gdyně, Sopot nebo Gdaňska.

Jak vlakem na Hel

Z České republiky je nejsnazší cesta vlakem přes Bohumín. Jednou za den jede přímý vlak z ČR do Gdyně (EC Sobieski, čeká se však dlouho na přípoj v Gdyni, momentálně skoro dvě hodiny). Jinak je třeba dostat se do Gdyně přes Katowice nebo Varšavu. V Gdyni ve stanici Gdynia Glówna pak přestoupíme na vlak společnosti Polregio jedoucí do města Hel, ležícím na východním konci Helské kosy. Vlaky zastavují ve Wladyslawowu, na zastávce Wladyslawowo Port i na všech zastávkách na Helské kose, kterými jsou Chalupy, Kuźnica, Jastarnia Wczasy, Jastarnia, Jurata a zmíněný Hel. Vlak z Gdyně do města Hel jede většinou necelou hodinu a půl a momentálně stojí 19,30 zl, což je cca sto korun. Při dobrých přípojích může cesta z Bohumína trvat i „jen“ 9 hodin a 18 minut.
O prázdninách je cesta z ČR, respektive z Bohumína jednodušší, od konce června do začátku září jezdí přímé vlaky z Bohumína až do města Hel. Rychlík Wydmy jezdí jednou denně, veze i lůžkový vůz. Cestujete přes noc a cesta trvá 12 hodin a 23 minut. Tento rychlík stojí také i na menších zastávkách na Helské kose, kromě zastávky Jastarnia Wczasy


Booking.com

Jak autem na Hel

Na Hel vede silnice č. 216, pokud jedeme ze směru od Gdaňska a Gdyně, napojíme se na ní u Redy a pak přes Puck a Wladyslawowo až do města Hel. Z Bohumína trvá cesta autem na Hel cca šest a třičtvrtě hodiny, z Prahy nejrychlejší cestou něco přes devět a půl hodiny.

Mapa cesty z Bohumína

Mapa nejrychlejší cesty z Prahy

Jak lodí na Hel

Na Hel můžete plout loděmi společnosti Żegluga Gdańska a to z Gdyně nebo z Gdaňska. Plavba Gdyně-Hel momentálně stojí 75 zl jedním směrem a 125 zl zpáteční lístek. Plavba Gdaňsk-Hel stojí 85 zl jedním směrem a 140 zl zpáteční lístek. Více informací najdete na https://www.zegluga.pl/rejsy