Nejvyšší hory Afriky

Za nejvyšší horu Afriky je považováno Kilimandžáro (Mount Kilimanjaro), což je ale v podstatě horský masív, tvořený třemi stratovulkány, Shira, Mawenzi a Kibo, z nichž nejvyšší je Kibo. A právě Kibo a jeho nejvyšší vrchol jménem Uhuru je nejvyšším bodem Afriky (a Tanzánie, ve které leží) s nadmořskou výškou 5895 metrů.

Za druhou nejvyšší horou Afriky je považován Mount Kenya, což je také horský masív s několika vrcholy, z nichž nejvyšším je Batian s nadmořskou výškou 5199 metrů a dalšími Nelion (5 188 m n. m.) a Lenana (4 985 m n. m.). Jak název napovídá, Mount Kenya najdeme ve východoafrické Keni.

Třetí největší horou Afriky je Mount Stanley (také Ngaliema), což je horský masív na hranicích Ugandy a Demokratické republiky Kongo v pohoří Rwenzori. Jeho nejvyšším vrcholem je Margherita Peak s nadmořskou výškou 5109 metrů a druhým hlavním vrcholem je Alexandra s 5091 metry.
Čtvrtou nejvyšší africkou horou je ugandský Mount Speke v pohoří Rwenzori jehož nejvyšší vrchol s názvem Vittorio Emanuele má nadmořskou výšku 4890 metrů.

Na internetu najdete řadu žebříčků nejvyšších hor Afriky, kde jsou spolu zamíchány jak jednotlivé hory, horské masívy, tak konkrétní hlavní i vedlejší vrcholy jednotlivých hor. Proto je někdy jako nejvyšší hora Afriky označován Kibo (jeden ze stratovulkánů tvořících Kilimandžáro), jako druhou nejvyšší horou pak Mount Kenya, případně Batian, její nejvyšší vrchol a jako třetí Mawenzi, což je další stratovulkán tvořící Kilimandžáro…

„Tradiční“ pořadí nejvyšších afrických hor, pokud bychom počítali jen jednotlivé hory, případně horské masívy a ne jednotlivé vrcholy, by bylo následující:
1. Kilimandžáro (Mount Kilimanjaro) 5895 m n. m. (Tanzánie)
2. Mount Kenya 5199 m n. m. (Keňa)
3. Mount Stanley 5109 m n. m. (Uganda a Demokratická republika Kongo)
4. Mount Speke 4890 m n. m. (Uganda)
5. Mount Baker 4844 m n. m. (Uganda)
6. Mount Emin 4798 m n. m. (Demokratická republika Kongo)
7. Mount Gess 4715 m n. m. (Uganda)
8. Mount Luigi di Savoia 4627 m n. m. (Uganda)
9. Mount Meru 4562 m n. m. (Tanzánie)
10. Ras Dashen 4550 m n. m. (Etiopie)