Ženeva

Ženeva, Švýcarsko, srpen 2018

Ženeva
Ženeva (francouzsk Genéve, anglicky Geneva, německy Genf, italsky Ginevra) je druhé největší město Švýcarska a hlavní město stejnojmenného kantonu. Město leží v jihozápadním cípu Švýcarska, na řece Rhôně a na břehu Ženevského jezera, u hranic s Francií. Ženeva je také hlavním střediskem francouzsky mluvící části Švýcarska.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ŽENEVA

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Ženevě a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Ženevě

Staré město (Vieille Ville)
Staré Město leží na kopci nad východním břehem Ženevského jezera, respektive nad místem odkod z jezera vytéká řeka Rhôna. Nejvýznamnějšími památkami Starého Města jsou katedrála, radnice, kostel Marie Magdaleny, Maison Mallet, Rodný dům Jean-Jacques Rousseaua (Espace Rousseau)
Katedrála (Cathédrale St-Pierre)
Place St.Pierre, Staré Město.
Románsko-gotická katedrála sv. Petra z počátku 13. století. Vstupné do katedrály je zdarma.
http://www.cathedrale-geneve.ch/
Muzeum reformace (Musee Reformé)
Rue du Cloître 4, v budově Maison Mallet (bývalý biskupský palác) vedle katedrály St. Pierre. Vstupné 10 CHF.
http://www.musee-reforme.ch/
Kostel Saint-Germain
(Eglise de Saint Germain)
Staré Město, mezi ulicemi Rue des Granges a Grand’ Rue. Gotická bazilika z 15. stol., druhý nejstarší ženevský kostel, nyní starokatolický.
Jet d’Eau
140 metrů vysoký vodotrysk na Ženevském jezeře (Lac Léman), jeden ze symbolů Ženevy.
Palác národů (Palais des Nations )
Avenue de la Paix 14, Budova OSN. Zastávka MHD „Appia“ Vstupné 12 CHF
http://www.unog.ch/visits
Jardin anglais
Park u jižního konce Ženevského jezera se známými květonovými hodinami.
Botanická zahrada (Jardin botanique)
Roh Rue de Lausanne and Avenue de la Paix, zastávka MHD „Jardin botanique“. Vstupné zdarma.
http://www.ville-ge.ch/cjb/
Muzeum Červeného kříže (Musée international de la Croix-Rouge)
Avenue de la Paix 17, naproti budovy OSN Muzeum Červeného kříže. Vstupné 15 CHF.
http://www.redcrossmuseum.ch/en/
Musée ARIANA
Avenue de la Paix 10, Muzeum s velkou sbírkou keramiky z Evropy a Blízkého Východu. Vstupné 8 CHF.
http://ariana-geneve.ch
Musée d’Histoire Naturelle
Route de Malagnou 1, Ženevské přírodněhistorické muzeum. Vstupné zdarma.
http://www.ville-ge.ch/musinfo/mhng
Musée d’Art et d’Histoire
Rue Charles-Galland 2, Muzeum vystavující archeologické sbírky a také sbírku umění, zejména díla impresionistů a švýcarských a francouzských umělců. Vstupné zdarma na stálé expozice.
http://www.ville-ge.ch/mah/
Musée d’Art Moderne et Contemporain
Rue des Vieux-Grenadiers 10, Muzeum představující moderní a současné umění jak světoznámých, tak švýcarských umělců. Vstupné 15 CHF.
http://www.mamco.ch/
Arsenal
Staré město, roh ulic Rue de l’Hôtel-de-Ville i Rue du Puits Saint-Pierre. Městská zbrojnice ze 17. století

Doprava

Letiště

Mezinárodní letiště Geneva Airport (dříve Cointrin Airport, francouzsky Aéroport de Genéve, kód IATA: GVA) leží asi 4 km severozápadně od centra Ženevy. Pod letištním terminálem je železniční stanice Gare de Genève-Aéroport, ze které se dostanem na hlavní ženevské nádraží Genéve-Cornavin za asi sedm minut. Od letiště (zastávka Aéroport) jezdí k hlavnímu vlakovému nádraží také autobusy MHD číslo 5 a 10,, cesta trvá asi osmnáct minut. Z automatu společnosti TPG na letišti si můžete vyzvednou jízdenku na bezplatnou cestu z letiště, jízdenka má platnost 80 minut. Platí na vlak i na autobusy MHD. Letiště má také autobusové spojení s francouzským městem Annecy a v sezóně také s francouzským zimním střediskem Chamonix i s dalšími francouzskými lyžařskými středisky.
Web letiště: http://www.gva.ch/en/desktopdefault.aspx

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Genéve-Cornavin, francouzsky Gare de Genève-Cornavin) leží v centru Ženevy u náměstí Place de Cornavin,. U nádraží jsou zastávky MHD „Gare Cornavin“.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Gare Routiere) najdeme u náměstí Place Dorciere v centru Ženevy mezi hlavním vlakovým nádražím Genéve-Cornavin a Ženevským jezerem, asi pět set metrů od vlakového nádraží.

Autem

Západně a severně od města (mimo jiné kolem ženevského letiště) prochází švýcarská dálnice A1, která vede z Francie (tam jako A41) a pokračuje směr Lausanne a Bern.

Doprava ve městě

Veřejnou dopravu v Ženevě zastřešuje společnost Unireso, rámci které je sdílen společný tarif v MHD v Ženevě, v Ženevském kantonu i ve farncouzském příhraničí. Ceny jízdenek: jednorázová jízdenka „Saut de Puce“ na maximálně tři zastávky v síti TPG je za 2 CHF. Jízdenka „Tout Genéve“ na maximálně šedesát minut, platící v Ženevském kantonu stojí 3 CHF. Denní jízdenka stojí 10 CHF a denní jízdenka s platností od 9 hodin stojí 8 CHF. Denní jízdenky platí v sobotu a v neděli pro dvě osoby cestující spolu. Další informace http://www.unireso.com/en
V Ženevě a v Ženevském kantonu je doprava autobusy, tramvajemi a trolejbusy zajišťována společností Transports publics genevois (TPG). Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek, mapu zón, ceny jízdenek a další informace najdete na http://www.tpg.ch/en/web/site-international
Lokální železniční spojení zajišťuje společnost Chemins de fer Fédéraux (Švýcarské spolkové dráhy). Jézdní řády a další informace najdete na https://www.sbb.ch
Společnost Mouettes Genevoises Navigation provozuje lodní dopravu po Ženevském jezeře. V provoze jsou linky přes Ženevské jezero.
http://www.mouettesgenevoises.ch/pw/en/

Geneva Transport Card

Karta která vám zajišťuje bezplatnou doparvu v Ženevě (zóna 10) po dobu vašeho pobytu v některém ženevském hotelu, hostelu nebo kempu. Kartu si vyřídíte ve vašem ubytovacím zařízení. Karta je nepřenosná a paltí až do vašeho odjezdu z Ženevy. Pokud do Ženevy přilétáte, můžete si na letišti pořídit bezplatnou jízdenku s platností 80 minut a to z automatu společnosti TPG v prostoru výdeje zavazadel.
http://www.tpg.ch/web/10428/172

Tip jak ušetřit

Geneva Pass

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Ženevě k bezplatnému vstupu do mnoha vybraných muzeí, galerií a dalších zajímavých míst. Geneva Pass stojí 26 CHF na 24 hodin, 37 CHF na 48 hodin a 45 CHF na 72 hodin.
https://www.geneve.com/en/see-do/geneva-pass/

Easy Pass

Jednodušší verze karty Geneva Pass. Easy pass je na dva dny a stojí 29 CHF. Easy Pass koupíte na https://www.geneve.com/en/see-do/easy-pass/

Mapa

Mapa Ženevy, Švýcarsko
Mapa centra Ženevy. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 144
Policie: 117
Informace o tel. číslech: 111
Nouzová linka Českého velvyslanectví ve Švýcarsku: 796413300

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování ve Švýcarsku
Zájezdy do Švýcarska