Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí, Česká republika, březen 2023

Zámecká 93, Vranov nad Dyjí GPS: 48°53’33.877″N, 15°48’34.968″E
Státní zámek Vranov nad Dyjí najdeme v městyse Vranov nad Dyjí (dříve jen Vranov) v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, asi 22 km severozápadně od Znojma a asi 2,3 km jižně od Vranovské přehrady. Jde o zámecký areál, jenž leží na vysokém skalním ostrohu nad řekou Dyjí a centrem Vranova.

Historie

Tento barokní zámek vznikl přestavbou zbytků původního hradu. Ten je připomínán již k roku 1100, plnil funkci obrany jižní hranice země a zřejmě až do 14. století byl královským majetkem. Hrad byl z velké části zničen rozsáhlým požárem v roce 1665, kdy ještě dříve byl poškozen v roce 1645 za švédského obléhání během třicetileté války. Hrad poté ještě přestavují noví majitelé panství Stahrenbergové, kteří však roku 1680 prodávají hrad a panství Michalu Janu II. z Althanu. Ten po roce 1687 zahájil přestavbu hradu na barokní zámek podle plánů Johanna Bernharda Fischera. Dominantou zámku se stává Sál předků a pozdějí také barokní zámecká kaple postavena na přelomu 17. a 18. století. Z původního hradu zbyly tři věže a část hradeb. Althamové také začali začali okolí zámku přetvářet na krajinářský park s řadou drobných staveb, v čemž pokračovali i pozdější majitelé. Od roku 1799 zámek vlastnili polské rody Mniszků a Stadnických. V roce 1816 kupuje Stanislav Mniszek vranovskou továrnu na výrobu kameniny, která později proslula svou výrobou a jejíž ukázky můžete taktéž na zámku spatřit. Mezi významné osobnosti, jenž byli hosty na zámku, patřil také spisovatel Henryk Sienkiewicz. V roce 1939 byl zámek rodině Stadnických zkonfiskován Německou říší a prodán baronu Gebhardu von der Wense-Mörse. Jemu byl hrad zabaven Československým státem v roce 1945. Dnes státní zámek spravuje Národní památkový ústav.

Jak na zámek

Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Šumná na železniční trati č. 241 mezi Znojmem, Moravskými Budějovicemi a Okříšky. Na zámek je to 6,8 km přes vesnici Onšov.
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je „Vranov nad Dyjí, zámek“, před zámkem. Dalšími frekventovanými zastávkami jsou „Vranov nad Dyjí, Zámecký hotel“ odkud je to po modré značce na zámek 800 metrů a zastávka „Vranov nad Dyjí, náměstí“ ze které dojdeme na zámek po modré značce cca po 1,1 km.
Autem: Vranovem nad Dyjí prochází silnice č. 398. Parkoviště je asi 600 metrů od zámku směrem na Podmyče.

Otevírací doba

Květen, červen, září: úterý až neděle 9-16. Červenec a srpen: úterý až neděle 9-17. Duben: pouze víkendy 9-15, + 6., 7., 10. dubna 2023 (Velikonoce). Říjen: pouze víkendy 9-15, + 26. a 27. 10. 2023. Pokud připadá státní svátek na pondělí, je otevřeno, ale následující úterý je zavřeno (květnové svátky 2023).

Expozice

První, základní, prohlídkový okruh „Reprezentační interiéry“, představuje reprezentační prostory zámku včetně Sálu předků. Okruh trvá asi 50 minut.
Druhý prohlídkový okruh „Soukromé pokoje“ nabízí prohlídku soukromých pokojů a také návštěvu zámecké kaple Nejsvětější trojice. Délka okruhu je 50 minut.
Třetí okruh „Věž“ nabízí individuální prohlídku středověké věže s vyhlídkovým ochozem. Věž má výšku 24 metrů.

Vstupné

Plné vstupné:
První okruh: 200 Kč
Druhý okruh: 200 Kč
Třetí okruh: 100 Kč

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů ve Vranově nad Dyjí a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web zámku Vranov nad Dyjí: https://zamek-vranov.cz/