Zámek Kunín

Zámek Kunín, Česká republika, březen 2023

Zámek Kunín, Kunín 1, 742 51 Kunín GPS: 49.6425978N, 17.9902264E

Popis zámku

Tento zámek najdeme v obci Kunín (dříve Kunvald) v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, necelých 5 km severně od Nového Jičína. Jde o dvoupatrový barokní zámek z první poloviny 18. století.

V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiéry zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další. Najdeme tu i volně přístupnou expozici Obecního muzea (Muzeum starého Kunewaldu) a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.

Zámek je nazýván také jako „malý moravský Mirabell“ podle podobnosti jeho zahradního průčelí s letní rezidencí salzburských arcibiskupů, palácem Mirabell, jenž byl postaven stejným architektem.

Historie zámku

Zámek nechali postavit na místě staré tvrze hrabata z Harrachu a stavbou byl pověřen architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Stavba probíhala v letech 1726 až 1734. Na zámku fungovala v devatenáctém století zámecká škola a studoval zde také František Palacký. Zámek byl poničen v dubnu 1945, poté byl zkonfiskován. V padesátých letech 20. století patřil státnímu statku, také zde byl sklad léčiv v sedmdesátých letech začal být upravován na koleje pro studenty. Od roku 1999 patří zámek obci Kunín, která ho v letech 1999 až 2003 zrekonstruovala do současné podoby.

Jak na zámek

Vlak: Nejbližší vlakovou zastávkou je Suchdol nad Odrou na trati Praha-Olomouc-Ostrava. Železniční stanice leží asi 5 km od zámku a dojdeme tam po značené trase naučné stezky Novojičínská kopretina.
Bus: Do Kunína jezdí autobusy například z Nového Jičína. Nejbližší zastávkou je zastávka „Kunín, u kovárny“ necelých dvě stě metrů od zámku.
Autem: Kunínem prochází silnice č. 57 z Fulneku do Nového Jičína. Z dálnice D1 na ní sjedeme u Hladkých Životic. Parkoviště najdeme necelých dvě stě metrů od zámku (49.6412917N, 17.9886706E).

Otevírací doba

Duben a říjen: soboty, neděle 9-16 hodin, květen až září: 9-17, poslední prohlídka hodinu před koncem návštěvní doby. Zámek je od listopadu do konce dubna uzavřen, zámek však mají v rámci zimních prohlídek možnost navštívit předem nahlášené skupiny více než deseti návštěvníků.

Prohlídky

V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiéry zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další, navštívíte také zámeckou půdu. V přízemí najdeme volně přístupnou expozici Obecního muzea a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.

Vstupné

Plné vstupné: 130 Kč

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí Kunína s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web zámku na webu Muzea Novojičínska: https://www.muzeumnj.cz/kunin
Zámek na webu obce Kunín: https://zamek.kunin.cz/