Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, Česká republika, březen 2023

Státní zámek Hrubý Rohozec, 511 01 Turnov GPS: 50°35’53.757″N, 15°9’26.711″E
Zámek Hrubý Rohozec najdeme ve stejnojmenné části města Turnova v okrese Semily v Libereckém kraji. Jde o státní zámek ve správě Národního památkového ústavu, který je přístupný veřejnosti.

Zámek Hrubý Rohozec je čtyřkřídlý zámek postavený na mohutné skále, ke kterému přiléhá anglický park. Původně šlo o gotický hrad, který zde byl postaven na konci třináctého století. Na začátku 16. století byl pozdně goticky přestavěn a na začátku sedmnáctého století dochází k přestavbě na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře se stal majetkem Albrechta z Valdštejna, i když jen na pět let. Poté se zámek stává až do roku 1945 majetkem rodu Des Fours Walderode. Během této doby byl zámek barokně přestavěn, v 19. století pak dochází k empírové přestavbě.

Jak na zámek

Vlak: Nejbližší vlakovou zastávkou jsou Dolánky, odkud je k zámku asi 1,5 km po červené značce. Zhruba 2,3 km od zámku leží železniční stanice Turnov, ze které se k zámku dostaneme nejdříve po žluté značce, ze které odbočíme na červenou u rozcestí „Turnov-u mostu“ .
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je „Turnov, Hrubý Rohozec“. Zastávka je asi 250 metrů od zámku. Autobusové nádraží v Turnově je od zámku asi 1,7 km a dojdeme z něj k zámku podobně jako ze železniční stanice v Turnově.
Autem: Hrubý Rohozec leží na severním okraji Turnova a v jeho blízkosti prochází silnice E65 z Turnova do Železného Brodu. Parkoviště je asi 150 metrů od zámku (50°35’53.426″N, 15°9’21.304″E).

Otevírací doba

Duben: sobota, neděle + 10. 4. 2023 10-16, květen, září: úterý-neděle 10-16. Červen až srpen: úterý-neděle 9-17 hodin, říjen: sobota, neděle 10-15. Pokud vychází svátek na pondělí (květen 2023) je v pondělí otevřeno a nadcházející úterý zavřeno.

Prohlídky

I. okruh „Reprezentační prostory“ zahrnuje místnosti v prvním patře zámku včetně kaple. Uvidíte bohatě zdobené interiéry s původním nábytkem, obrazy a mnoha cennými předměty. Prohlídka trvá asi jednu hodinu.
II. okruh „Soukromá apartmá“ zahrnuje pokoje ve druhém patře zámku, jako jsou pokoje hraběte, hraběnky, ale i pokojské a guvernantky a další.

Vstupné

Plné vstupné:
I. okruh: 180 Kč
II. okruh: 180 Kč

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí zámku Hrubý Rohozec s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web zámku Hrubý Rohozec: https://zamek-hrubyrohozec.cz/