Zámek Fryštát

Zámek Fryštát, Česká republika, březen 2023

Masarykovo náměstí 1, Karviná-Fryštát, GPS: N 49°51.21025′, E 18°32.46755“
Zámek Fryštát najdeme v Karviné v Moravskoslezském kraji, asi 18 km východně od centra Ostravy. Zámek leží v centrální části Fryštátu, který je nyní centrální a historickou městskou částí současné Karviné, dříve však býval samostatným městem.

Popis zámku

Fryštátský zámek je empírový zámek sestávající z hlavní budovy a s přistavěné budovy s názvem Lottyhaus, která je s hlavní budovou spojena prosklenou chodbou v prvním patře. Z druhé strany je hlavní budova spojena krytou chodbou s kostelem Povýšení sv. Kříže. K zámku přiléhá z jižní strany rozlehlý zámecký park (nyní park B. Němcové).

Historie zámku

Zámek Fryštát  stojí na místě kde dal v roce 1288 Měšek I. z rodu Piastovců postavit Fryštátský hrad. V roce 1511 hrad vyhořel, zůstala jen palácová budova, která byla renesančně přestavěna. O nynější podobu zámku, stejně tak i existenci zámeckého parku se zasloužil rod Larisch-Mönnichů, kterému zámek patřil až do roku 1945.

Jak na zámek

Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Karviná hlavní nádraží, odkud to je na zámek jen 1,2 km. U železniční stanice je také autobusové nádraží.
Bus: Nejbližším autobusovými zastávkami jsou „Karviná, Nové město, obchodní dům“, „Karviná, Fryštát, hasičská zbrojnice“.
Autem: Zámek leží v centru nynější Karviné, ze silnice č. 67 (ulice Ostravská a ul. 17. listopadu) odbočíme na křižovatce mezi zimním stadionem a obchodním domem na ulici Karola Śliwky, kde najdeme také parkoviště (N 49°51.33963′, E 18°32.39513′), k zámku je to asi 300 metrů. Nejbližší parkoviště je pod zámkem u parku Boženy Němcové, asi 150 metrů od zámku (N 49°51.20352′, E 18°32.33398′).

Otevírací doba

Listopad až březen: sobota, neděle prohlídky v 11 a 13 hodin. Duben až říjen: úterý až neděle 10-17, zavřeno v pondělí a každou první (v dubnu druhou) sobotu v měsíci do 15 hodin). Poslední prohlídka v 16 hodin.

Prohlídky

I. zámecká trasa – Tento prohlídkový okruh s průvodcem představuje interiéry hlavní budovy zámku. Délka prohlídky je 55 minut.
II. zámecká trasa – Tento prohlídkový okruh s průvodcem představuje interiéry budovy Lottyhaus. Délka prohlídky je 50 minut.
Expozice Národní galerie – Prohlídka děl ze sbírek NG Praha. Expozice je dočasně uzavřena, její znovuotevření se očekává v roce 2024.
Speciální trasa – Prohlídka části zámku a kostela Povýšení sv. Kříže včetně spojovací chodby. Prohlídka je jen v předem určených termínech.
Výstavní trasa – Výstavní prostory zámku v přízemí a ve sklepení. Nyní je zde stálá výstava karvinského výtvarníka Jindřicha Wielguse.

Vstupné

I. zámecká trasa: 100 Kč
II. zámecká trasa: 100 Kč
Expozice Národní galerie:
Speciální trasa: 100 Kč
Výstavní trasa: Vstup zdarma

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí zámku Fryštát s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web zámku Fryštát: hhttps://www.zamek-frystat.cz/