Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie, Polsko, září 2023

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie jsou město na jihozápadě Polska, v oblasti Dolního Slezska. Administrativně patří Ząbkowice Śląskie do Dolnoslezského vojvodství a jsou okresním městem okresu Ząbkowice Śląskie. Na konci roku 2019 ve městě žilo 14 356 obyvatel.
Až do 7. května 1946 se město jmenovalo Frankenstein a v češtině se používal počeštěný název Frankenštejn. Nynější polské jméno města Ząbkowice Śląskie se často mylně překládá do češtiny jako Slezské Žabkovice, což je nesmysl.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Ząbkowice Śląskie

Hotely, ubytování v Ząbkowicach Śląskich

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Ząbkowicach Śląskich a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Hlavní silnicí, která vede přes město je silnice č. 8 (část evropské trasy E67) která vede od česko-polské hranice u Náchodu přes lázeňská města Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój a města Kłodzko (Kladsko) a Bardo přes Ząbkowice Śląskie a dále pokračuje přes město Niemcza dále na sever do Wroclawi (Vratislav). Přes město vede také silnice č. 382 z Packówa, přes Kamieniec Ząbkowicki a dále pak na severozápad do měst Piława Górna a Dzierżoniów a silnice č. 385 z Budzówa přes Ząbkowice Śląskie dále na Ziębice a Grodków.

Bus

Autobusové nádraží (Dworzec autobusowy) najdeme na adrese Aleja Niepodległości 16 vedle železniční stanice Ząbkowice Śląskie.

Vlak

Železniční stanice Ząbkowice Śląskie leží na trati č. 137 Katowice-Legnica. Vlakové nádraží najdeme při spojení ulic Kolejowa a Aleja Niepodległości, necelý kilometr severně od Rynku v centru města.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Ząbkowicach Śląskich

Historické centrum města (Ośrodek historyczny miasta)
Zachovalé historické centrum města s velkou částí dochovaného městského opevnění a s mnoha zachovanými historickými měšťanskými domy.
Radnice (Ratusz)
Rynek, centrum města. Neogotická budova radnice z roku 1864 s věží vysokou 72 metrů.
Zřícenina zámku (Zamek w Ząbkowicach Śląskich)
ul. Krzywa, v jihovýchodním rohu historického centra města. Zřícenina renesančního zámku obranného charakteru postaveného v letech 1522-1532 na místě gotického hradu. Prohlídka s průvodcem, vstupné 25 zl. http://www.zckit.pl/zwiedzanie/
Kostel sv. Anny (Kościół św. Anny)
ul. Świętego Wojciecha, v centru města. Gotický kostel z let 1354-1415, několikrát upravován, nejvíce, novogoticky, na konci 19. století.
Dominikánský klášter a kostel Povýšení sv. Kříže
ul. Grunwaldzka. Komplex bývalého dominikánského klášter jehož součástí je také kostel Povýšení sv. Kříže. Stavba probíhala od roku 1455 do roku 1515.
Městské hradby (Mury obronne)
Dochovala se velká část městských hradeb (avšak bez městských bran), které pocházejících z období rekonstrukce městského opevnění za Karla I. z Poděbrad v 16. století.
Křivá věž (Krzywa Wieża)
ul. Świętego Wojciecha 5, v centru města vedle kostela sv. Anny. Šikmá věž vysoká 24 metrů s vertikální odchylkou od středu 2,14 metrů. Nejvyšší šikmá věž v Polsku. Na vrcholu věže je vyhlídková plošina. Jde o středověkou stavbu nejasného původu, od 15. století do druhé sv. Války sloužila jako městská zvonice. Po velkém požáru v roce 1858 byla přestavěna, do té doby měla kovovou kopuli. Vstup s průvodcem 18 zl.
Holubí bašta (Baszta Gołębia)
ul. Bataliónuw Chlopskich, severozápadní okraj historického centra města. Dochovaná obranná bašta, jenž byla součástí městských hradeb z první poloviny 16. století.

Most sv. Jana (Most św. Jana)
ul. Kłodzka, most přes řeku Budzowku. Jeden z nejstarších mostů na Dolním Slezsku, nynější kamenný most pochází z let 1553-54, v roce 1885 byl upravován. Socha sv. Jana Nepomuckého je z roku 1762.
Izba Pamiątek Regionalnych.
ul. Krzywa 1, u kostela sv. Anny. Muzeum představující historii města a život jeho obyvatel v minulosti. Sídlem je dům rytíře Kauffunga (nebo také dvůr rytíře Kauffunga, Dwór Kauffunga), nejstarší dochovaná obytná budova ve městě, první zmínka o ní je z roku 1504. Je zde také zřízena Laboratoř Dr. Frankensteina (Laboratorium dra Frankensteina), místnost připomínající známého hrdinu románu spisovatelky Mary Shelley. Vstupné: Dwór Kauffunga (Izba Pamiątek Regionalnych + Laboratorium Frankensteina) 22 zl, Izba Pamiątek Regionalnych 12 zl, Laboratorium Frankensteina s průvodcem 18zl. http://www.zckit.pl/zwiedzanie/
Kostel sv. Hedviky (Kościół św. Jadwigi)
U spojení ulic Kamienicka a Boleslawa Chrobrego, cca 500 metrů jihovýchodně od Rynku. Barokní kostel z roku 1756.
Kostel sv. Jiří (Cerkiew św. Jerzego)
ul. Kłodzka. Původně špitální kostel ze 14. století, mnohokrát přestavován. V interiéru se dochovaly gotické fresky ze 14. století. Od šedesátých let 20. století slouží jako pravoslavný kostel. Možnost prohlídky s průvodce po předchozí rezervaci. Vstupné 15 zl. http://www.zckit.pl/zwiedzanie/
Ruina evangelického kostela (Ruina kościoła ewangelickiego)
ul. Krzywa. Ruiny evangelického cihlového kostela pocházejícího z konce 19. století, který vyhořel v roce 1985.

Mapa