Ystad

Ystad je město na jihu Švédska v provincii Skåne (Scania). Ystad leží na pobřeží Baltského moře asi padesát kilometrů jihovýchodně od Malmö.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – YSTAD

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Ystad station) leží na jihu centra města, v těsné blízkosti přístavu.

Přístav

Přístav najdeme na jihu centra města v těsné blízkosti vlakového nádraž Ystad station.

Letiště

Malmö Airport (MMX)

Nejbližším velkým letištěm je mezinárodní letiště Malmö Airport, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö. Do Ystadu se z něj dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku do centra Malmö, tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö. Z hlavního vlakového nádraží pak vlakem Pågatåg do Ystadu (85 SEK za jednu cestu). Web letiště: http://swedavia.com/malmo

Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)

Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území dánského městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Do Ystadu se dostaneme vlakem přes Malmö. Jezdí i přímé vlaky IC Bornholm, jízdní řády na http://www.dsb.dk/
Web letiště: http://cph.dk

Doprava ve městě

Centrum města a okolí projdete pohodlně pěšky. V případě potřeby autobusu najdete jízdní řády na http://www.reseplaneraren.skanetrafiken.se, počítejte však s tím, že nemůžete platit v autobuse v hotovosti a jízdenku si kupte dopředu. Jednotlivé jízdenky stojí 22 SEK.

Kam v okolí

Malmö
Třetí největší švédské město ležící na jihu Švédska asi 50 km severozápadně od Ystadu. Z Ystadu se do Malmö dostaneme nejsnadněji vlakem Pågatåg a to za cca hodinu a 85 SEK.
Kodaň
Hlavní město Dánska, jenž od jihu Švédska dělí jen úžina Öresund. V Kodani najdeme mnoho turistických atrakcí a zajímavostí, některé i zdarma. Z Ystadu se do Kodaně dostaneme buˇvlakem přes Malmö, nebo vlaky IC Bornholm přímo na kodaňské vlakové nádraží Københavns Hovedbanegård v centru Kodaně, jízdní řády na http://www.rejseplanen.dk.

Hotely, ubytování

V Ystadu najdeme několik hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Ystadu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Ystadu

Franiškánský klášter(Gråbrödraklostret)
Gotický cihlový františkánský klášter s kostelem sv. Petra, který najdeme v severní části centra města. Jeden z nejzachovalejších klášterů ve Švédsku. Vstupné 40 SEK, společná vstupenka i do Ystads Konstmuseum stojí 60 SEK.
Kostel sv. Petra (Sankt Petri kyrka)
Gotický cihlový kostel, který je součástí bývalého františkánského kláštera.
Kostel Panny Marie(Sankta Maria kyrka)
Mariatorget. Cihlový gotický luteránský kostel ve středu města.
Ales Stenar
Megalitický komplex sestávající z několika desítek kamenů sestavených do tvaru lodi. Švédská obdoba anglického Stonehenge. Najdeme ho na pobřeží Baltského moře asi 17 km jihovýchodně od Ystadu, poblíž obce Kåseberga. Dostaneme se tam busem č.392 z vlakového nádraží v Ystadu na zastávku „Kåseberga S“, pak necelý kilometr pěšky jihozápadním směrem. Vstupné zdarma, s průvodcem 40 SEK.
Ystads Konstmuseum
St.Knuts torg. Umělecké muzeum asi sto metrů severně od vlakového nádraží. Vstupné 40 SEK nebo 60 SEK za společnou vstupenku do Konstmusea i do do muzea ve františkánském klášteře.
http://www.konstmuseet.ystad.se
Filmové muzeum(Cineteket Film Museum)
Elis Nilssons väg 8
Muzeum filmu, které najdeme v sousedství Ystadských filmových studií. Vstupné 60 SEK.

Tip jak ušetřit

Around the Sound

Zajímavá nabídka pokud chcete vidět nejen Ystad, ale i Malmö, Kodaň a další města na obou stranách Öresundské úžiny. Stojí 249 SEK na dva dny. V ceně je cesta vlakem přes Öresund a cesta opačným směrem trajektem mezi Helsingborgem a Helsingørem. V ceně je také doprava regionálními busy a vlaky při pobřeží Öresundské úžiny, a MHD v Malmö i v Kodani.
http://skanetrafiken.se

Mapa

Mapa Ystadu, Švédsko
Mapa centra Ystadu. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468-4404210
Nouzová linka: +46-703255156

Honorární konzulát ČR ve Švédsku
Skanditrä, Västergatan 22, Malmö
Telefon: +46-40973698