Vikštejn

Hrad Vikštejn, Česká republika, březen 2023

Vikštejn, Radkov, okres Opava GPS: 49°48’18.585″N, 17°46’24.797″E

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Vikštejn

Zříceninu hradu Vikštejn najdeme v okrese Opava v Moravskoslezském kraji poblíž osady Dubová (dříve se jmenovala Horní Vikštejn), jenž patří k obci Radkov. V údolí pod hradem leží obec Podhradí, jenž nyní patří k Vítkovu. Vikštejn leží asi tři kilometry severovýchodně od Vítkova a zhruba dvacet kilometrů jihozápadně od Opavy. Vikštejn je situován na vysokém ostrohu nad řekou Moravicí.

Historie hradu

Hrad pochází zřejmě z druhé poloviny 13. století. V 16. století byl výrazně renesančně přestavěn. V roce 1626 byl obsazen dánským vojskem a v roce 1646 byl preventivně pobořen císařskými vojáky. Později byl sice částečně opraven, ale většinu 18. století sloužil jen hospodářským účelům a od roku 1776 je opuštěný. Dochovaly se rozsáhlé zbytky zdí budov, opevnění, sklepení. Ve 20. století byla dostavěna zastřešena hranolová věž sloužící jako vyhlídka.

Jak na hrad

Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Vítkov na trati Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou..
Bus: Nejbližšími autobusovými zastávkami jsou „Vítkov,Podhradí“, ta se nachází pod hradem a dojdeme po ní ke hradu velkým stoupáním po modré značce. Vzdálenost je 1,1 km. Jednodušší cesta je ze zastávky „Radkov, Dubová“ taktéž po modré značce, ale z druhé strany, Vikštejn je od této zastávky vzdálený jeden kilometr.
Autem: Vikštejn leží 400 metrů od silnice spojující Vítkov s Radkovem.

Otevírací doba

Zřícenina hradu Vikštejn je volně přístupná.

Co uvidíme

Na místě můžeme vidět rozsáhlé zbytky hradu.

Vstupné

Vstupné se neplatí, zřícenina hradu je volně přístupná.

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí za nejlepší cenu, s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace najdete na Booking.com.

Co vidět v blízkém okolí

Zámek v Dubové
Dubová, GPS: 49°48’54.274″N, 17°46’14.786″E
Barokní zámek se znaky klasicismu ze sedmdesátých let 18. století. Kolem zámku je zámecký park s rybníkem a obeliskem. Zámek je nepřístupný, je zde dětský domov.
Alej
Radkov-Dubová, GPS: 49°49’2.000″N, 17°46’13.782″E
Stará lípová alej z poloviny 19. století jenž vede od kostela v Radkově k zámku v Dubové. Alejí prochází modrá značka.

Mapa