Vídeň (Wien)

Vídeň, Rakousko, duben 2018

Vídeň
Vídeň (Wien, Vienna) je největší rakouské město a také hlavní město Rakouska. Město leží v sverovýchodním Rakousku na řece Dunaj poblíž hranic s Českem (cca 57 km), Slovenskem (cca 42 km) a Maďarskem (cca 60 km). Centrum Vídně je od centra Bratislavy vzdálené asi jen 55 km.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – VÍDEŇ

Hotely, ubytování

Ve Vídni najdeme mnoho různých hotelů, penziónů, apartmánů a hostelů stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled ubytovacích zařízení ve Vídni s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Průvodce Vídní

Vše co se nevešlo do dvoustránkového Průvodce do kapsy Vídní, takže informace o dalších památkách, muzeích a turistických atrakcích, informace o linkách a stanicích metra (U-Bahn) a příměstské železnice S-Bahn a schémata jejích sítí s vyznačením stanic na mapě a další informace o Vídni najdete v Průvodci Vídní

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět ve Vídni

Dóm sv. Štěpána (Stephansdom)
Stephansplatz, Inner Stadt. (Metro Stephasplatz, U1 a U3) Gotická katedrála, symbol Vídně. Chrám je z části volně přístupný, uvnitř najdeme i prodejnu suvenýrů. Prohlídka s průvodcem stojí 6 EUR, prohlídka katakomb s průvodcem také 6 EUR, výstup na vyšší, Jižní věž, stojí 5 EUR a výtah na Severní věž ke zvonu Pummerin (což je druhý největší zavěšený zvon v Evropě) stojí 6 EUR. Vstupenka na vše je za 19,90 EUR.
http://www.stephansdom.at
Hofburg
Vchod od náměstí Michaelerplatz (nejbližší metro Herrengasse, U3). Bývalá císařská rezidence, palácový komplex postavený převážně v barokním a klasicistním stylu. Nyní jsou zde expozice Sisi Museum, Imperial Apartments (Císařské apartmány) Silver colection. Vstupné 13,90 EUR.
https://www.hofburg-wien.at/en/
Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Schönbrunner schloßstraße, asi 6km jihovýchodně od centra města a 5 km jižně od nádraží. Wien Hauptbahnhof (Metro Schönbrunn, U4). Barokní zámek, do roku 1918 letní sídlo rakouských císařů. Vstupné: Imperial Tour 14,20 EUR, Grand Tour (soukromé císařské pokoje navíc) 17,50 EUR.
https://www.schoenbrunn.at/en/
Zoo Vídeň (Zoo Wien)
Zoo se nachází v zámeckém parku Schönbrunn. Jde o nejstarší zoologickou zahradu na světě. Vstupné 20 EUR.
https://www.zoovienna.at/
Belveder (Schloss Belvedere)
Barokní zámecký komplex s dvěma zámky Horní Belveder (Oberes Belvedere) a Dolní Belveder (Unteres Belvedere). Zámky jsou využívány jako umělecká galerie. Vstupné: Horní i Dolní Belveder 22 EUR. Horní Belveder 15 EUR, Dolní Belveder 12 EUR.
https://www.belvedere.at/
Karlskirche
Karlsplatz (Metro Karlsplatz, U1,U2,U4)
Barokní kostel z první poloviny 18. století. Vstupné 8 EUR.
http://www.karlskirche.at/
Radnice (Wiener Rathaus)
Friedrich-Schmidt-Platz 1,
(Metro Rathaus, U2). Budova radnice v novogotickém stylu z druhé pol. 19.stol. Možné prohlídky s průvodcem (zdarma).
https://www.wien.gv.at/english/cityhall/tours.htm
Uměleckoprůmyslové muzeum (Kunsthistorisches Museum)
Maria-Theresien-Platz. Hlavní budova je naproti Hofburgu (Metro Volkstheater, U2,U3). Jedno z nejvýznamnějších uměleckých muzeí v Evropě. Je zde obrazová galerie (Gemäldegalerie), Císařská klenotnice (Kaiserliche Schatzkammer) a další expozice. Vstupné 15 EUR. http://www.khm.at/en/
Hundertwasserhaus
Löwengasse,nejbližší tramvajová zastávka Hetzgasse. Bytový komplex netypických tvarů, dílo architekta Hundertwassera. Z let 1983-85.
http://www.hundertwasser-haus.info/en/

Doprava

Letiště

Letiště Vídeň (Vienna International Airport, Flughafen Wien-Schwechat IATA kód: VIE, ICAO kód: LOWW) je největší rakouské letiště. Letiště najdeme v obci Schwechat, asi osmnáct kilometrů jihovýchodně od centra Vídně.
Na letišti se nachází železniční stanice Flughafen Wien. Jezdí sem příměstské vlaky vídeňské S-Bahn (linka č. 7, která mimo jiné projíždí stanicemi Florisdorf, Wien Mitte, Praterstern), cesta trvá cca ze stanice Wien Mitte 23 minut a stojí 4,10 EUR). Dále zde zastavují vlaky Railjet a vlaky Intercity, které jedou i přes vídeňské hlavní nádraží (Wien Hauptbahnhof) a cesta z něj trvá asi 15 minut. Jídenky stojí 4,10 EUR. Jízdní řády najdete na http://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/dn
Na letiště jezdí také vlaky City Airport Train (CAT), a to z centra Vídně, ze stanice Wien Mitte na letiště přímo bez dalších zastávek. Tato cesta trvá 16 minut. Jízdenka stojí 11 EUR. Více informací najdete na https://www.cityairporttrain.com/en/home
Letiště je také obsluhováno autobusy Vienna Airport Lines, které spojují letiště s mnoha místy ve Vídni. Jízdenka s Wien Hauptbahnhof i z Westbahnhof stojí 8 EUR. https://www.viennaairportlines.at/en/
Kolem vídeňského letiště prochází dálnice A4, exit Flughafen Wien-Schwechat.
Web letiště: http://www.viennaairport.com/

Vlak

Hlavním vídeňským vlakovým nádražím je nádraží Wien Hauptbahnhof. Stojí zde i linky příměstské železnice S-Bahn (nástupiště 1-4). Je zde také stanice metra Hauptbahnhof (Südtiroler Platz) na lince metra U1. Wien Hauptbahnhof leží jižně od centra města, asi 2,6 km od Dómu sv. Štěpána. https://www.hauptbahnhofcity.wien/
Mezi další významná vídeňská nádraží patří nádraží Wien Mitte-Landstraβe Bahnhof, které leží nejblíže k centru města, a to asi kilometr východně od Dómu sv. Štěpána. Je zde stanice metra Landstraβe/Wien Mitte (U3 a U4), stojí zde příměstské vlaky několika linek S-Bahn a začínají zde expresní vlaky CAT (City Airport Train) Dalším známým nádražím je Wien Praterstern ve vídeňském okrese Leopoldstadt. Známou a využívanou stanicí je také vlaková stanice na vídeňském letišti Swechat, známá pod názvem Flughafen Wien. Známým nádražím je i Bahnhof Wien Floridsdorf, je zde koncová stanice linky U6 vídeňského metra s názvem Floridsdorf. Stojí zde vlaky z Břeclavi a Znojma a lze zde přestoupit po cestě do oblíbeného Primarku.

Bus

Největším vídeňským autobusovým nádražím je Vienna International Busterminal (VIB) na Erdbergstraße, poblíž stanice metra Erdberg (U3)
https://buslinien.at/en/vib-busterminal
Další větší autobusové nádraží Waldmanngründen najdeme u jihozápadního rohu náměstí Südtirolerplatz, západně od vlakového nádraží Wien Hauptbahnhof.
Autobusy Student Agency stojí na Busterminal Stadioncenter, na ulici Engerthstrasse, je zde stanice metra Stadion (linka U2) a na vídeňském letišti Schwechat na autobusovém stanovišti před novou příletovou halou.

Doprava ve městě

Veřejná doprava ve Vídní a jejím okolí je zajišťována tramvajemi, autobusy, metrem (U-Bahn), (Tramvajovou síť, metro a většinu autobusových linek provozuje polečnost Wiener Linien (https://www.wienerlinien.at/eportal3/), příměstskými vlaky (S-Bahn), vlaky Regionalbahn a vlaky Regionalexpress provozovaných společnosti ÖBB (http://www.oebb.at/en/), vlakotramvajemi společnosti Wiener Lokalbahn (WLB) známé také jako Badner-Bahn (http://www.wlb.at).
Jízdní řády Wiener Linien (tramvaje, autobusy, metro, S-bahn) najdete na https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do/pageTypeId/66533/channelId/-48703
Jízdní řády a vyhledávač spojení ÖBB http://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en?
Ceny jízdenek:
Jednorázová jízdenka (na jednu cestu, jedním směrem, s libovolným potřebným počtem přestupů, avšak bez přerušení cesty) 2,40 EUR. Jízdenky můžete koupi například v automatech nebo v trafikách. Jízdenku je třeba v dopravním prostředku označit. Lze je koupit i v autobusech a tramvajích, pak stojí 2.60 EUR.
Einkaufskarte – platí v pracovní dny a v sobotu od 8 do 20 hodin – 6,10 EUR (na den)
24 hodinová jízdenka – 8 EUR, 48 hodinová jízdenka – 14,10 EUR, 72 hodinová jízdenka 17,10 EUR, Wochenkarte – týdenní jízdenka, platí od pondělní půlnoci do dalšího pondělí do 9 hodin – 17,10 EUR. Může se vyplatit i Wien Karte (Vienna Card).
Vienna Ring Tram – oblíbená okružní jízda tramvají centrem Vídně. Jízda trvá cca 25 minut a stojí 9 EUR. Jízdenky se prodávají přímo v tramvaji. Jízda začíná na náměstí Schwedenplatz (stanice metra linek U1 a U4).
https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do?channelId=-47394

Tip jak ušetřit

Vienna City Card
Wien Karte (Vienna Card) slevová městská karta, ve které je krom slev na vstupné do různých památek, muzeí a různých turistických atrakcí zahrnuta i bezplatná MHD na daný počet dní. 24 hodinová karta stojí 13,90 EUR, 48 hodinová karta stojí 21,90 EUR a 72 hodinová karta stojí 24,90 EUR. Více informací o Vienna City Card najdete na https://www.viennacitycard.at/

Mapa

Mapa Vídně, Rakousko
Mapa centra Vídně. Zdroj:“Mapy.cz“.

Důležitá telefonní čísla

Tísńové volání: 112
První pomoc: 141 nebo 144
Policie: 133
Požárníci: 122
Nouzová linka českého velvyslanectví:
+43 676 84964 615

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Rakousku
Levné letenky do Rakouska
Zájezdy do Rakouska