Varšava (Warszawa)

Varšava, Polsko, duben 2019

Varšava (Warszawa)

Varšava (polsky Warszawa, německy Warschau, anglicky Warsaw), je hlavní město Polska a s počtem obyvatel převyšujícím 1760000 také největší polské město. Varšava leží ve východní části středního Polska ve Středomazovské nížině na řece Visle. Varšava leží 250 km od Krakowa a 270 km od pobřeží Baltského moře. Praha je vzdálena cca 520 km jihozápadně a Berlín cca 520 km západně od Varšavy. Varšava leží v historické zemi Mazovsko, a je hlavním městem nynějšího Mazovského vojvodství.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – VARŠAVA (WARSZAWA)

Hotely, ubytování ve Varšavě

Přehled hotelů, hostelů, penziónů i ubytování v soukromí ve Varšavě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Vlak

Varšava má tři velká nádraží, kde stojí dálkové vlaky. Warszawa Zachodnia (Dworzec Zachodni) u ul. Aleje Jerozolimskie. Zastávka MHD „Dworzec Zachodni“. Warszawa Centralna (Dworzec Centralny) ul. Emilii Plater., u křižovatky ulic Tytusa Chałubińskiego a Aleje Jerozlimskie. Zastávka MHD „Dworzec Centralny“. Warszawa Wschodnia (Dworzec Wschodni) mezi ulicemi Kijowska a Lubelska, na pravém břehu řeky Visly, mezi čtvrtí Praga-Północ a čtvrtí Praga-Południe. Zastávka MHD „Dworzec Wschodni“. Velkým nádražím pro regionální vlaky je nádraží Warszawa Śródmieście, ležící při ulici Aleje Jerozlimskie, mezi ulicemi Marszałkowską i Emilii Plater, v blízkosti nádraží Warszawa Centralna. V blízkosti je stanice metra „Centrum“ linky M1. Mezi další větší železniční stanice ve Varšavě patří Warszawa Gdańska, Warszawa Wileńska.

Bus

Mezi největší autobusová nádraží ve Varšavě patří Dworzec PKS Warszawa Zachodnia, mezi vlakovým nádražím warszawa Zachodnia a ulicí Aleje Jerozolimskie. Stojí zde např. autobusy společností Simple Express, Eurolines, Ecolines. Dworzec Autobusowy Metro Wilanowska na jihu Varšavy při stanici metra Wilanowska. A křižovatce ulic Pulawska a Wilanowska. Stojí zde autobusy Flixbus. Autobusový terminál při vlakovém nádraží Dworzec Centralny. Autobusový terminál u stanice metra Młociny při ul. 30 Pułku Strzelców Kaniowskich na severozápadním okraji Varšavy.

Letiště

Mezinárodní letiště Frédérica Chopina, Varšava

(Lotnisko Chopina w Warszawie, Warsaw Chopin Airport, dříve Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, kod IATA: WAW) leží ve čtvrti Okęcie asi 8 km jihozápadně od centra Varšavy. Do centra města se dostaneme nejjednodušeji vlaky nebo autobusy. Železniční stanice (stacja kolejowa Warszawa Lotnisko Chopina) se nachází pod terminálem letiště a jezdí zde vlaky SKM linky S2 ze Sulejówek Miłosna přes vlaková nádraží Warszawa Wschodnia, Warszawa Śródmieście a Warszawa Zachodnia, vlaky SKM linky S3 ze stanice Wieliszew/Legionowo Piaski přes nádraží Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Zachodnia a vlaky Kolei Mazowieckich (označené jako RL) ze stanice Modlin přes Nowy Dwór Mazowiecki, Legionowo a pak přes vlaková nádraží nádraží Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Zachodnia.
Na toto letiště jezdí autobusy varšavské MHD linek č. 175 (přes stanici metra Centrum, a vlaková nádraží Warszawa Centralna a Warszawa Śródmieście), 148, 188, 331 a noční linka N32 (z Dworca Cetralnego, vlakové nádraží Warszawa Centralna). Autobusy přijíždějící na letiště zastavují na horní úrovni terminálu (při odletové hale) a na autobusovém terminále (terminal autokarowy). Autobusy odjíždějící z letiště zastavují na zastávce v dolním patře terminálu (při příletové hale) a na autobusové zastávky za autobusovým terminálem.
Doba jízdy z letiště na nádraží Warszawa Centralna je vlakem i busem cca 30 minut, bude stačit jízdenka za 4.40 PLN (která je na 70 minut).
Web letiště: https://www.lotnisko-chopina.pl

Mezinárodní letiště Varšava – Modlin

(Port lotniczy Warszawa-Modlin, Warsaw Modlin Airport, kod IATA: WMI) leží v Nowym Dworze Mazowieckim asi 35 km severozápadně od centra Varšavy. Do centra Varšavy se dostaneme buď autobusy společnosti ModlinBus, která jezdí z tohoto letiště do centra varšavy na Plac Defilad. Cena při koupi u řidiče nebo v pokladně je 35 PLN, při koupi na webu je cena od 9 PLN. Cesta trvá 40 minut. Více info na https://www.modlinbus.pl. Další možností jsou vlaky Kolei Mazowieckich, které jezdí ze železniční stanice Modlin (stacją kolejową Modlin) přes centrum Varšavy na letiště Chopina. Od terminálu letiště Modlin k železniční stanici Modlin jezdí speciální autobusy Kolei Mazowieckich. Cena jízdenky, která zahrnuje cestu autobusem z letiště na žel. Stanici, cestu vlakem do Varšavy a 7ř min. Jízdenku MHD ve Varšavě stojí 19 PLN. https://lotniskowy.mazowieckie.com.pl
Web letiště: https://www.modlinairport.pl

Doprava ve městě

Veřejnou dopravu ve Varšavě a okolí koordinuje společnost Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (ZTM). Doprava je zajišťována tramvajemi, autobusy, metrem, vlaky SKM (Szybka Kolej Miejska) a vlaky Kolei Mazowieckich a Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jednorázové přestupní jízdenky stojí 3,40 PLN na 20 minut, 4.40 PLN na 75 minut, 7 PLN na 90 minut . Jednorázová skupinová jízdenka až pro deset osob platící až 75 minut stojí 22 PLN. Tyto jízdenky platí na všechny dopravní prostředky s výjimkou vlaků WKD a KM (kromě linky Warszawa Płudy – Warszawa Lotnisko Chopina, kde tyto jízdenky platí). Jízdenku na 24 hodin (Bilet dobowy) koupíte za 15 PLN pro zónu 1 a za 26 PLN pro zóny 1 a 2. Jízdenku na 72 hodin koupíte za 36 PLN pro zónu 1 a za 57 PLN pro zóny 1 a 2. Víkendová jízdenka (Bilet weekendowy) platí pro zónu 1 a 2 a platí od pátku od 19 hodin do pondělí do 8 hodin, tato jízdenka stojí 24 PLN. Víkendová skupinová jízdenka (Bilet weekendowy grupowy) platící až pro pět osob stojí 40 PLN. Tyto jízdenky platí ve všech dopravních prostředcích. Do zóny 1 patří široké centrum města a přilehlé čtvrti, například Praga, Okęcie, Wilanów. Jízdenky je třeba označit při nástupu do vozidla. Více informací o jízdenkách, vyhledávač spojení, schéma linek a jízdní řády najdete na https://www.ztm.waw.pl/

Mapa

Mapa centra Varšavy.
Mapa centra Varšavy. Zdroj:“Mapy.cz“.

 

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět ve Varšavě

Stare Miasto

Královský hrad (Zamek Królewski)
pl. Zamkowy 4, Stare Miasto. Sídlo polských panovníků, zničené za 2. sv. války a obnovené v 70. letech 20. století. Nyní je zde muzeum „Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej“. Vstupné: trasa zamkowa 30 PLN, numismatický kabinet 7 PLN. Výstava o zničení a obnově hradu, horní zahrada a Arkady Kubickiego zdarma.
https://www.zamek-krolewski.pl/
Pałac Pod Blachą
Původně pozdně barokní palác v sousedství Královského hradu. Rovněž zničený za 2. sv. války a poté obnoven. Je zde muzeum. Vstupné 15 PLN.
https://www.zamek-krolewski.pl/palac-pod-blacha-zaprasza
Arcikatedrála sv. Jana Křtitele (Bazylika św. Jana Chrzciciela)
ul. Świętojańska 8, poblíž Královského hradu. Katedrála byla znovu vybudována ve stylu cihlové gotiky po 2. sv. válce.
http://www.katedra.mkw.pl
Rynek Starego Miasta
Hlavní náměstí v centru Starého Města.
Městské hradby a barbakán
Barbakán najdeme na ulici Nowomiejska na severozápadní straně Starého Města. Nejsouvislejší fragmenty hradeb probíhají paralelně s ulicí Podwale od Královského hradu k Barbakánu. Barbakán i hradby byly obnoveny po 2. sv. válce.
Královská cesta (Trakt Królewski)
Nejreprezentativnější trasa ve městě spojující bývalé královské rezidence. Začíná na Hradním náměstí a vede přes Krakowskie Przedmieście do Łazienek Królewskich. a dále do Wilanówa.

Śródmieście

Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1. S 237 metry nejvyšší budova v Polsku a také nejznámější příklad sociálistického realismu v Polsku.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3. Muzeum umění. Vstupné 20 PLN, v úterý vstup zdarma.
http://www.mnw.art.pl
Łazienki Królewskie
ul. Agrykoli 1, Ujazdów, zastávka MHD „Łazienki Królewskie“ nebo „Agrykola“. Zámecký a parkový komplex pocházející z 18. století. Je zde Muzeum Łazienki Królewskie. Vstupné: Pałac Na Wyspie 25 PLN, Pałac Myślewicki 10 PLN. Ve čtvrtek vstup zdarma.
https://www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6, Muranów, zastávka MHD „Nalewki-Muzeum“. Muzeum dějin polských Židů. Vstupné 25 PLN. Ve čtvrtek vstup zdarma. https://www.polin.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, Wola. Muzeum Varšavského povstání. Vstupné 25 PLN.
https://www.1944.pl
Palac Wilanow
ul. St. Kostki Potockiego 10/16, zastávka MHD „Wilanow“. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Vstupné: Trasa 1 (stálá expozice a park) 20 PLN, ve čtvrtek zdarma, Trasa 2 (apartmány, pokoje, galerie) 15 PLN, Park 5 PLN.
http://www.wilanow-palac.pl
Řeka Visla (Warszawska Wisła)
Bulwary Wiślane, promenáda s kavárnami na levém břehu Visla. Na pravém břehu najdeme oblíbené městské pláže.

Tip jak ušetřit

Warsaw Pass

Karta nabízejíci zdarma vstup do mnoha muzeí a dalších turistických atrakcí a také turistickou prohlídku města autobusem. V prodeji je i verze s MHD zdarma. Ceny: 24 hodin za 129 PLN (s MHD za 139 PLN), 48 hodin za 169 PLN (189 LN), 72 hodin za 199 PLN (229 PLN)
https://www.warsawpass.com