Turku

Turku je město na jihozápadě Finska, ležící při ústí řeky Aurajoki do Baltského moře. Turku leží asi 150 km západně od Helsinek a 140 km jihovýchodně od Tampere.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TURKU

Doprava

Letiště

Turku Airport (TKU)
Letiště leží asi osm kilometrů severně od centra Turku. Do centra Turku se z letiště dostaneme autobusem č.1, za 3 EUR. Bus jede na Kauppatori a k přístavu. Jízdní řády autobusů na http://www.reittiopas.fi/en/
Web letiště: http://www.finavia.fi/en/helsinki-airport/

Přístav

Přístav najdeme poblíž hradu. S centrem města je spojen autobusovou linkou č.1 z náměstí Kauppatori. Je zde také železniční stanice (Turun satama) kam zajíždějí některé vlaky z hlavního nádraží.
Web přístavu: http://www.port.turku.fi/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží leží ve čtvrti Pohjola, ul. Ratapihankatu. Další železniční stanice (Turun Satama) je v místním přístavu, zajíždějí tam některé vlaky z hl. nádraží.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Linja autoasema) najdeme u ulice Aninkaistenkatu asi 900 metrů severovýchodně od vlakového nádraží a 700 metrů severně od náměstí Kauppatori.

Doprava ve městě

Městská doprava v Turku je zajišťována autobusy. Jízdenka na autobus stojí 3 EUR, je přestupní a platí dvě hodiny, 24 hodinová jízdenka stojí 7 EUR, obě koupíte u řidiče. Dále jsou v prodeji tzv. „turistické karty“ (Matkailijakortti) na jeden až 14 dnů. Karta na jeden den stojí 7 EUR, na 2 dny 10 EUR, na 3 dny 13 EUR, na 14 dnů 31 EUR, nelze je koupit u řidiče. Výhodný může být také nákup karty Turku Card, kde je v ceně také městká doprava. Informace o zastávkách a autobusových linkách, plán dopravy a jízdní řády najdete na http://www.turku.fi/buses. Spoje si můžete vyhledat na http://reittiopas.turku.fi/en/

Tip jak ušetřit

Turku Card
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Turku. A také k bezplatné návštěvě muzeí a dalších turistických atrakcí v Turku a ke slevám v hotelech, obchodech a restauracích. Cena: 24 hodin za 24 EUR/ 48 hodin za 32 EUR.
http://www.visitturku.fi/turkucard

Kam v okolí

Národní park Kurjenrahkan (Kurjenrahkan kansallispuisto)
Národní park asi 35 kilometrů severně od centra Turku. Velkou část tohoto národního parku tvoří rašeliniště, dále pak původní lesy typické pro tuto část jihozápadního Finska a také část jezera Savojärvi. Z Turku se sem dostaneme po silnici č. E64 do Poikoja a poté po silnici č. 204 k hlavnímu informačnímu centru parku v Kurjenpesä, nebo busem z Turku, zastávka je poblíž informačního centra Kurjenpesä.
http://www.outdoors.fi/kurjenrahka

Hotely a ubytování v Turku

V Turku najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Turku s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Turku

Hrad (Turun linna)
Linnankatu 80, hrad najdeme v sousedství přístavu na jihu města, 2,5 km jihozápadně od vlakového nádraží, nedaleko hradu stojí bus č.1. Na hradě je muzeum představující historii hradu i regionu. Vstupné 9 EUR.
Aboa Vetus a Ars Nova
Itäinen Rantakatu 4–6 , v centru města asi 500 metrů jihovýchodně od katedrály. Zastávka busu č. 13 a 61 „Kåren “.
Historické muzeum a muzeum moderního umění. Historické muzeum představuje historii města a zahrnuje zastřešené archeologickou lokalitu v podzemí. Ve stejné budově je i muzeum moderního umění. Vstupné 8 EUR, volný vstup 24. února.
http://www.aboavetusarsnova.fi/en
Muzeum řemesel Luostarinmäki
Vartiovuorenkatu 2, asi 600 metrů jižně od náměstí Vanha Suurtori. Muzeum řemesel Luostrinmäki je skanzen jenž představuje řemeslnou výrobu z doby před 200 lety. Luostrinmäki je jediná stará část Turku, jenž nepodlehla požáru v roce 1827. Otevřeno sezonně. Vstupné 6 EUR.
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?culture=en-US&contentlan=2&nodeid=4550
Katedrála (Turun tuomiokirkko)
Tuomiokirkon 1, v centru města asi sto metrů od náměstí Vanha Suurtori a asi 1,5 km východně od hlavního vlakového nádraží. Evangelicko-luteránská katedrála jenž byla z velké části obnovena ve 30. letech 19. století po velkém požáru
Vesnice Kylämäki
Jaanintie 42, asi 5 km Severovýchodně od centra města, bus č:2 nebo 2A z náměstí Kauppatori. Skanzen představující život na vesnici a farmu z 50. let 20. století. Vstupné zdarma.
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?nodeid=4582&culture=en-US&contentlan=2
Forum Marinum
Linnankatu 72, poblíž přístavu a hradu, asi 2,5 km od náměstí Kauppatori (Market square), z centra města busem č. 1. Námořní centrum, kde najdeme trvalé i příležitostné výstavy a také Muzeum lodí. Vstupné na všechny výstavy a lodě je 16 EUR v letní sezoně a 10 EUR v zimní sezoně. http://forum-marinum.fi
Muzeum umění (Turun taidemuseo)
Aurakatu 26, v centru města na návrší mezi vlakovým nádražím a náměstím Kauppakutori. Muzeum umění založené již v roce 1904. Vstupné 8 EUR. Volný vstup v pátek 16-19 hod.
http://www.turuntaidemuseo.fi

Mapa

Mapa Turku, Finsko
Mapa centra Turku. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Finsku
Armfeltintie 14, Helsinky
Telefon: +3589-6120880
Nouzová linka: +358-405030008