Trento

Trento, Itálie, září 2022

Trento

Město Trento, pro nějž se v češtině používá také jméno Trident a v němčině název Trient leží na severu Itálie v autonomním regionu Tridentsko-Horní Adiže nebo také Tridentsko-Jižní Tyrolsko (Trentino-Alto Adige, Trentino-Südtirol) v autonomní provincii Trento. Trento mělo v roce 2020 120 709 obyvatel. Trento leží v širokém ledovcovém údolí známém jako údolí Adige, v blízkosti Dolomit, v místě kde se řeky Fersina a Avisio spojují s řekou Adige (Adiže), 52 km jiho jihozápadně od Bolzana, 72 km severně od Verony, 110 km severozápadně od Benátek,164 km severovýchodně od Milána a 30 km severovýchodně od severního pobřeží jezera Garda (Lago di Garda). Ve městě se konal známý Tridentský koncil.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TRENTO

Hotely, ubytování v Trentu

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Trentu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Západním okrajem města prochází z jihu na sever dálnice A22 z Verony na sever do Bolzana.

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Trentu (Stazione Ferroviaria di Trento) stojí u Piazza Dante, u severozápadního okraje historického centra města. Železniční stanice Trento leží na železniční trati Innsbruck-Bolzano-Verona (brennerská železnice) a na železniční trati Trento-Benátky. Vyhledávač vlakového spojení najdete na https://www.trenitalia.com/

Bus

Autobusové nádraží (Trento Autostazione) leží v blízkosti vlakového nádraží Trento mezi Piazza Dante a Via San Lorenzo.

Letiště

Nejbližšími letišti jsou Letiště Bolzano (Bolzano Airport, Aeroporto di Bolzano-Dolomiti, Flughafen Bozen-Dolomiten, kód IATA:BZO), které leží na jižním okraji Bolzana, 4 km jihozápadně od centra Bolzana. Dalšími blízkými letišti jsou letiště Verona, Tr.eviso, Bergamo, Benátky.

Doprava v Trentu

Veřejnou dopravu v Trentu a okolí zajišťuje společnost Trentino Trasporti, informace o jízdenkách, vyhledávač spojení a další informace najdete na https://www.trentinotrasporti.it/en/. Jízdní řády a schéma jednotlivých linek najdete na https://www.trentinotrasporti.it/en/travel-with-us/city/trento. Autobusová jízdenka platná na 70 minutstojí 1,20 EUR, jízdenka na 120 minut stojí 1,50 EUR, celodenní jízdenka stojí 3 EUR a jízdenka u řidiče stojí 2 EUR.
Jízdenka na lanovku Trento-Sardagna stojí 3 EUR jedním směrem a 5 EUR zpáteční. Více informací na https://www.trentinotrasporti.it/en/travel-with-us/cablecar

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Trentu

Katedrální náměstí (Piazza del Duomo)
Náměstí v historickém centru města s mnoha renesančními domy a pozdně barokní Neptunovou fontánou (Fontana del Nettuno) z let 1767-1768.
Katedrála sv. Vigilia (Duomo di Trento, Cattedrale di San Vigilio)
Piazza del Duomo, centrum města. Trojlodní románská bazilika, největší kostel ve městě.
Palazzo Pretorio
Piazza del Duomo, vedle katedrály. Románský palác, dříve sídlo biskupa. Součástí je věž, zvonice (Torre Civica). Dnes je v paláci Diecézní muzeum (Museo Diocesano) se sbírkou barokního chrámového umění. Vstupné 7 EUR, v sobotu 5 EUR, v úterý zavřeno. Vstupné na věž 7 EUR, lze koupit jen se vstupenkou do muzea.
https://www.museodiocesanotridentino.it
Biskupský hrad, hrad Buonconsiglio (Castello del Buonconsiglio)
Via Cardinale Bernardo Clesio 5, na skalním výběžku na severovýchodním okraji Starého Města )centro storico). Gotický hrad ze 13. století. Hrad býval sídlem tridentského biskupa. Dnes je zde muzeum Museo Provinciale d’Arte. Vstupné 10 EUR, vstupné na věž Torre dáquilla dalších 2,50 EUR, v pondělí zavřeno.
https://www.buonconsiglio.it/
Palazzo delle Albere
Via Roberto da Sanseverino, 45, osm set metrů jihozápadně od Piazza del Duomo u řeky Adiže, zastávka autobusů „Sanseverino „Albere“/Muse“. Renesanční opevněný palác ze 16. století.
MUSE – Museo delle Scienze
Corso del Lavoro e della Scienza 3, v sousedství palazzo delle Albere. Muzeum vědy a přírodovědné muzeum. Vstupné ++ EUR, v pondělí zavřeno. https://www.muse.it/
Botanická zahrada (Giardino Botanico Alpino Viote)
Viotte di Monte Bondone, necelých devět kilometrů jihozápadně od centra Trenta. Nejbližší autobusové zastávky jsou „Viote“ a Viote Golfo Sulla“. Alpská botanická zahrada na ploše deseti hektarů. Součást MUSE – Museo delle Scienze. Vstupné 3 EUR.
http://www.muse.it/it/visita/Muse-sul-Territorio/Pagine/Giardino-botanico-alpino-Viote-di-Monte-Bondone.aspx
MART – Galleria Civica
Via Belenzani 44, sto metrů severně od Piazza del Duomo. Galerie moderního a současného umění, součást Museo di arte moderna e contemporanea di Trento e Rovereto. Vstupné 2 EUR, každou první neděli v měsíci od října do března, v pondělí zavřeno. https://www.mart.tn.it/
Muzeum letectví (Museo dell’Aeronautica Gianni Caproni)
Via Lidorno 3, u trentského letiště (Aeroporto di Trento-Mattarello), 5,2 km jižně od centra města. Muzeum letectví. Vstupné 4,50 EUR. http://www.museocaproni.it/
Kostel Santa Maria Maggiore, kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria Maggiore)
Piazza Santa Maria Magiore, v centru města, 150 metrů severozápadně od piazza del Duomo. Renesančně gotická stavba kostela se zajímavým portálem ze 16, století. Kostel byl sídlem přípravné kongregace tridentského koncilu.
Kostel sv. Františka Xaverského (Chiesa di San Francesco Saverio)
Via Roma 57, v centru města, 250 metrů severně od piazza del Duomo. Arokní jezuitský kostel ze začátku 18. století.
Kostel sv. Petra a Pavla (Chiesa del Santi Pietro e Paolo)
Piazzetta Anfiteatro, v centru města, severovýchodně od Piazza del Duomo. Kostel z 12. století z novogotickou fasádou z poloviny 19. století, postavený na místě římského amfiteátru.
Kostel sv. Apolináře (Chiesa di Sant’Apollinare)
Piazzeta Sant’Apollinare, na úpatí kopce Doss Trento, asi 650 metrů severozápadně od náměstí Piazza del Duomo, na druhé straně řeky Adiže než je historické centrum města. Zajímavá románsko-gotická stavba kostela, jenž byl založen ve třináctém století.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 118
Policie: 133
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Itálii : +39 335 310 450

Mapa