Těšín (Cieszyn)

Cieszyn (Těšín), Polsko, listopad 2017

Cieszyn (Těšín)
Cieszyn (česky Těšín, někdy se používá název „Polský Těšín“, německy Teschen) je město v jižním Polsku přímo na hranici Polska a ČR. Město odděluje řeka Olza (Olše) od města Český Těšín, jenž bylo do roku 1920 součástí Těšína. Ačkoliv největším tahákem českých turistů bývala místní burza, Těšín má co nabídnout i obdivovatelům památek.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TĚŠÍN (CIESZYN)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů v Těšíně a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde.



Booking.com

Doprava

Autem

Těšín leží na mezinárodní silnici E75 spojující sever a jih Evropy. Na území města byly do roku 3007 tři silniční hraniční přechody mezi Polskem a ČR.

Vlak

Těšín leží na trati č. 90 Zebrzydowice-Cieszyn a na trati č. 190 Bielsko-Biala Glówna-Cieszyn. Těšín má také vlakové spojení s Českým Těšínem. Vlakové nádraží (Dworzec PKP) najdeme při ulici Feliksa Hajduka, asi 400 metrů severovýchodně od Rynku.

Bus

Autobusové nádraží (Dworzec autobusowy) je momentálně ve výstavbě a bude integrovaný s vlakovým nádražím. Hlavní autobusové zastávky do té doby najdete na ulici Dojazdowa, poblíž zámku, tzv. „Przystanek pod Zamkiem“.

Pěšky

Těšín je relativně malý a kompaktní všude dojdete pohodlně pěšky. Těšín dělí od Českého Těšína jen řeka, přes kterou můžeme na dvou místech v centru Českého Těšína přejít a to po ulici Střelniční, což je ulice přímo naproti vlakovému nádraží v Českém Těšíně a do Cieszyna to je po ní 500 metrů, nebo k druhému mostu na Hlavní třídě dojdeme po 900 metrech, když se dáme u nádraří vlevo po ulici Nádražní a poté odbočíme vpravo na Hlavní třídu.

Doprava ve městě

Městská doprava je v Těšíně je zajišťována autobusy společnosti Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. V provozu je 10 linek po Těšíně a okolních obcích. Jízdenka na jednu cestu stojí 2,80 PLN, celodenní jízdenka (na jeden kalendářní den) stojí 8 PLN. Jízdní řády, schéma linek a další informace najdete na http://www.zgk.cieszyn.pl/dzial-transportu

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Cieszyně

Hradní kopec (Góra Zamkowa)
ul. Zamkowa, návrší nad řekou Olzou přiléhající k severozápadní části Starého města. Někdy také nazývané „Wzgórze zamkowe“. Místo kde ve středověku stával těšínský hrad. Najdeme zde
Rotundu sv. Mikuláše (Rotunda św. Mikołaja) což je románská rotunda z 11. století, která dříve plnila funkci hradníí kaple. Také zde stojí Piastowská věž (Wieża Piastowska), gotická hradní věž ze 14. století. Vstuoné pro věž a rotundu je 6 PLN. Wieża Ostatecznej Obrony, volně přístupná věž v severozápadní části návrší. Lovecký zámek Habsburků (Pałac Myśliwski Habsburgów) klasicistní budova zámku z let 1838-40, zamýšlená jako letní sídlo Habsburků, avšak využívána takto jen sporadicky. Postavena na místě bývalého dolního hradu.
http://www.zamekcieszyn.pl
Náměstí (Rynek)
Rynek, centrum města, najdeme zde historické domy (kamienice), hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, kašnu se sochou sv. Floriána z 18. století (fontanna z figurą Św. Floriana) a radnici (ratusz), což je klasicistní budova z roku 1800 nacházející se v jižním rohu náměstí.
Staré město (Cieszyńska starówka)
ulice a náměstí s historickou zástavbou na ulicích Głęboka, Mennicza, Stary Targ, Sejmowa, Nowe Miasto, Śrutarska.
Kostel sv. Marie Magdalény (Kościół św. Marii Magdaleny)
Plac Św. Krzyża, v těsné blízkosti Rynku.
Římskokatolický kostel, nejstarší kostel v Těšíně, založen ve 13. století. Původně kostel Dominikánů. V letech 1544-1611. Po požáru v roce přestavěn v duchu pozdního baroka a klasicismu.
Kostel sv. Jiří (Kościół św. Jerzego)
ul. Liburnia 1, 400 metrů od mostu přes Olši na ulici Zamkowa. Kostel byl vybudován na přelomu 14. a 15. století na tzv. Fryštátském předměstí.
Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
ul. T.Regera 6, 50 metrů od Rynku. Muzeum se nachází v budově baokně klasicistního městského zámku hrabat Larischů. Nejstarší veřejné muzeum v Polsku, založené oku 1802. Najdeme zde dvě stálé expozice: „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur“, která představuje dějiny Těšína atěšínského Slezska od prehistorie do konce 2. sv. války. Expozice „Sztuka gotyku i renesansu“ představuje umění ze sbírek muzea. Pondělí zavřeno. Vstupné 16 PLN. http://muzeumcieszyn.pl
Starý židovský hřbitov (Stary cmentarz żydowski)
ul. Hażlaska 39, osm set metrů od mostu přes Olši na ulici Zamkowa, od ul. Zamkowa po červené značce. Starý židovský hřbitov, s více než 1500 náhrobky, nejstarší z roku 1686. Zde bylo zastřeleno v roce 1945 18 československých skautů, připomíná to pamětní deska na pohřebním domě.
Nový židovský hřbitov (Nowy cmentarz żydowski)
ul. Hażlaska, židovský hřbitov ze začátku 20. století, dochováno asi sto náhrobků. Za starým židovským hřbitovem, na protilehlé straně.
Evangelický kostel (Kościół Jezusowy)
pl. Kościelny, cca 500 metrů jihovýchodně od Rynku. Evangelický kostel z 18. století. Největší evangelický kostel v Polsku
„Těšínské Benátky“ (CieszyńskąWenecją)
Zástavba kolem ul. Przykopa, která je položena nad vodním kanálem Mlynówka
Studna Tří bratří (Studnia Trzech Braci)
Ul. Trzech Braci, historická studna, zastřešena neogotickým kovovým altánkem z 19. století. Podle legendy setkání zakladatelů města, bratrů Bolka, Leszka a Cieszka, synů krále Leszka III.

Mapy

cieszyn-mapa-centra
Turistická mapa centra Těšína (Cieszyn). Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Polsku : +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska