Tampere

Tampere, Finsko, květen 2022

Tampere

Tampere je třetí největší finské město s bohatou průmyslovou minulostí. Město leží na jihozápadě Finska s centrem mezi jezery Näsy a Pyhä. Hlavní město Helsinky leží asi 180 kilometrů jihovýchodním směrem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TAMPERE

Hotely a ubytování v Tampere

V Tampere najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Tampereh s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Tampere

Särkänniemi
Laiturikatu 1. Zábavní park, kde kromě různých atrakcí najdeme akvárium, delfinárium, dětskou ZOO, planetárium a také 168 metrů vysokou věž Näsinneula. Park najdeme asi 2 km severozápadně od centra města, z centra města se tam dostaneme autobusy č. 3 a 71.
http://www.sarkanniemi.fi/en
Vapriikki
Alaverstaanraitti 5, ve čtvrti Tampella asi 1,3 km severozápadně od vlakového nádraží. Centrum ruzných muzeí a výstav. Najdeme zde mimo jiné Muzeum panenek, Muzeum bot, Finskou hokejovou síň slávy a další. Vstupné 14 EUR. V pondělí zavřeno, v pátek od 15 do 18 hodin vstup zdarma.
www.vapriikki.net
Muzeum Amuri (Amurin työläismuseokortteli)
Satakunnankatu 49. Skanzen představující blok starých dělnických dřevěných domků z 19. století. Skanzen najdeme ve čtvrti Amuri necelé 2 km západně od vlakového nádraží. Vstupné 9 EUR, v pátek od 15 do 1á hodin vstup zdarma.
http://www.museokortteli.fi/en/
Muzeum V.I. Lenina (Lenin-museo)
Hämeenpuisto 28. Leninovo muzeum, které najdeme v „Dělnickém domě“ na rohu ulic Hämeenkatu and Hämeenpuisto, asi 1,2 km západně od vlakového nádraží. Vstupné 8 EUR.
http://lenin.fi
Muzeum umění (Tampereen taidemuseo)
Puutarhakatu 34, ve čtvrti Amuri, asi 1,7 km západně od vlakového nádraží. Muzeum moderního umění, které pořádá různé výstavy finských i zahraničních umělců. Vstupné 12 EUR, v pátek od 15 do 18 hodin vstup zdarma.
https://www.tampereentaidemuseo.fi/en/index.html
Muzeum Mumínků (Muumilaakso)
Puutarhakatu 34, ve stejné budově jako Muzeum umění. Muzeum představuje známé pohádkové postavičky-Mumínky.
Vstupné 13 EUR, v pondělí zavřeno, v pátek (až na několik výjimek) vstup od 15 do 18 hodin zdarma.
https://www.muumimuseo.fi/en/
Katedrála (Tampereen tuomiokirkko)
Tuomiokirkonkatu 3A, 500 metrů severně od vlakového nádraží. Tamperská katedrála postavená na začátku 20. století. Postavena ve stylu finského národního romantismu, uvnitř najdeme kontroverzní fresky Hugo Simberga.
Kalevský kostel (Kalevan kirkko)
Liisanpuisto 1, asi jeden kilometr východně od vlakového nádraží. Zajímavý modernistický kostel postavený v šedesátých let 20. století.
Starý kostel (Vanha kirkko)
Keskustori. Nejstarší kostel v samotném městě Tampere, pocházející z první poloviny 19. století. Stojí na náměstí Keskustori vedle divadla a radnice.
Komplex továrních hal Finlayson
Komplex historických továrních budov z první poloviny 19. století přeměněný na obchody, restaurace, muzea a další veřejné prostory. Najdeme jej severně od centra města a západně od řeky Tammerkoski.
Komplex továrních hal Tampella
Komplex historických továrních budov z poloviny 19. století přeměněný na obchody, restaurace, muzea a další veřejné prostory. Najdeme jej severně od centra města a východně od řeky Tammerkoski.
Nokia Arena Tampere (Tampereen Kannen areena)
Sorinkatu 3, asi 500 metrůjižně od hlavního vlakového nádraží a cca 300 metrů východně od autobusového nádraží. Nová multifunkční aréna, byla otevřena v prosince 2021. Uskuteční se zde MS v ledním hokeji 2022. Pro hokejové zápasy má kapacitu 13 455 diváků. Své zápasy zde hrají finské hokejové týmy Tapara Tampere a Ilves Tampere.
http://nokiaarena.fi/en/

Doprava

Letiště

Tampere-Pirkkala Airport (TMP)
Letiště Tampere (Tampere-Pirkkalan lentoasema, Tampere-Pirkkala Airport), najdeme šestnáct kilometrů jihovýchodně od centra Tampere, pět kilometrů jižně od městečka Pirkkala. Do centra Tampere se dostaneme městskými autobusy linky 103, autobusy stojí na hlavním vlakovém nádraží v Tampere (zastávka „Rautatieasema E“, z letiště za 24 minut), i u autobusového nádraží (zastávka „Ratina“) je potřeba jízdenka na tři zóny (v hotovosti za 5,50 EUR, bezhotovostně za 4,50 EUR). Na letišti jsou dvě zastávky, „Lentoasema“ a „Lentoasema T2“.
Web letiště: http://www.finavia.fi/en/tampere-pirkkala

Vlak

Vlakové nádraží (Tampereen rautatieasema) leží v centru města při ulici Rautatienkatu, u východního konce ulice Hämeenkatu asi 700 metrů od náměstí Keskustori.

Bus

Autobusové nádraží (Linja autoasema) leží jihovýchodně od centra města, na ulici Hatanpään valtatie 7, asi 600 metrů od vlakového nádraží.

Doprava ve městě

5. června 2022 končí možnost platit za jízdenku v autobusech v hotovosti. Jízdenku půjde koupit v hotovosti jen na prodejních místech. V tramvajích a autobusech lze platit bezkontaktně platební kartou. Lze si také koupit jízdenku v mobilní aplikaci, ta platí i ve vlacích (https://www.nysse.fi/en/nysse-mobiili-manual.html). platí zónový systém, centrum města a okolí je zóna 1. Základní jízdenka platí devadesát minut a je nejméně na dvě zóny. Tato jízdenka na dvě zóny stojí při platbě v hotovosti 3,50 EUR (na tři zóny 5,50 EUR) při bezhotovostní platbě 2,70 EUR (na tři zóny 5,50 EUR. V noci se připočítává noční přirážka 3 EUR, při platbě u řidiče 3,50 EUR. 24 hodinová jízdenka jde zakoupit jen bezhotovostně a stojí 7 EUR na dvě zóny a 9 EUR na tři zóny. Jízdní řády a plán dopravy najdete na https://www.nysse.fi/en/

Kam v okolí

Národní park Seitseminen (Seitseminen kansallispuisto)
Národní park Seitseminen leží asi sedmdesát kilometrů severně od Tampere. Park je oblíben pro své zachovalé jehličnaté tajgové lesy typické pro původní přírodu této oblasti západního Finska. Součástí parku je farma Kovero, jenž v sezoně funguje jako skanzen. Z Tampere se do parku dostaneme nejlepe po silnici č. 64 do Kuru a z něj pak po silnici č. 332 k vesnici Länsi-Aure a pak k návštěvnickému centru.
https://www.nationalparks.fi/seitseminennp

Mapa

Mapa centra Tampere, Finsko
Turistická mapa centra Tampere. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112