Tallinn

Tallinn, Estonsko, srpen 2019

Tallinn

Tallinn (česky dříve i Tallin nebo Talin, anglicky, německy, polsky, švédsky Tallinn, litevsky Talinas, lotyšsky Tallina, finsky Tallinna, rusky Таллин, do roku 1918 neslo město jméno Reval) je hlavní město Estonska a také co do počtu obyvatel nějvětší město Estonska a třetí největší město celého Pobaltí, samotné město mělo v roce 2019 přes 434 000 obyvatel. Tallinn leží na pobřeží Baltského moře, konkrétně na pobřeží Tallinnského zálivu, jen 80 km jižně přes Finský záliv od finských Helsinek. Tallinnské Staré Město, historické centrum města, (včetně hradního vrchu Toompea) je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TALLINN

Hotely, ubytování

Přehled levných i luxusních hotelů, apartmánů, penziónů, hostelů a ubytování v soukromí v Tallinnu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Tallinnu

Staré Město (Vanalinn)

Dolní město (All-linn)
Radniční náměstí (Raekoja plats)
Centrum Starého Města.
Radnice (Raekoda)
Raekoja plats 1. Radnice Starého Města. Gotická budova z 14. – 15. století. Dnes je zde muzeum. Větrná korouhvička na vrcholu věže (Vana Toomas) je jeden ze symbolů města. Vstupné 5 EUR. Vstupné na věž 3 EUR. http://raekoda.tallinn.ee
Kostel sv. Olafa (Oleviste kirik)
Lai 51. Trojlodní kostel z konce 15. století s věží vysokou 123 m (dříve 159 m).
Kostel sv. Mikuláše (Niguliste kirik)
Niguliste 3. Gotický kostel, nyní je zde muzeum umění. Vstupné 6 EUR.
https://nigulistemuuseum.ekm.ee
Kostel sv. Ducha (Pühavaimu kirik)
Pühavaimu 2, blízko Radničního náměstí. Kostel ze 14. století.
Městské hradby (Linna müür)
Dochovala se více než polovina středověkého opevnění města včetně bašt, věží a bran. Mezi nejznámější věže patří Kiek in de Kök (ul. Komandandi tee 2, je zde pobočka Městského muzea, muzeum opevnění. Kompletní vstupné 14 EUR) a Paks Margareeta (Pikk 70, je zde Námořní muzeum, vstupné 10 EUR).Přístupné jsou také věže Nunna, Sauna, Kuldjala (Väike-Kloostri tn 1, vstupné 2 EUR).
Brána Viru (Viru värav)
Viru 26. Městská brána na východním okraji Starého Města.
Tři sestry (Kolm öde)
Pikk 71. Komplex tří gotických kupeckých domů z 15. století.
Dům velkého cechu (Suurgildi hoone)
Pikk 17. Velká cechovní síň. Dnes je zde Estonské historické muzeum. Vstupné 8 EUR. https://www.ajaloomuuseum.ee
Dům Bratrstva černohlavců (Mustpeade vennaskonna maja)
Pikk 26. Renesanční cechovní dům svobodných kupců z roku 1597.Dnes je zde koncertní síň Tallinnské filharmonie.

Hradní vrch Toompea (Horní město)
Hrad Toompea
Lossi plats 1A. Areál hradu je jádrem hradního návší Toompea. Centrem hradu je tzv. Malý hrad (Väike linnus), dominantou je také přes 50 m vysoká věž „Dlouhý Heřman“ (Pikk Hermann), která stojí v jihovýchodním rohu hradu. V aréalu hradu sídlí také estonský parlament (Riigikogu). Vstup zdarma.
https://www.riigikogu.ee/en/visit-us/
Katedrála Alexandra Něvského (Aleksander Nevski katedraal)
Lossi plats 10. Pravoslavný chrám z konce 19. století.
Katedrála Panny Marie (Tallinna toomkirik)
Toom-Kooli tn 6. Trojlodní bazilika pocházející z 15. století s barokní věží vysokou 69 metrů postavenou ke konci 18. století. Vstupné 5 EUR.
Stenbockův dům (Stenbocki Maja)
Rahukohtu 3. Původně stavěn jako soudní budova. Dnes sídlo estonské vlády.

Palác Kadriorg
A. Weizenbergi tn 37, Kadriorg, 2,5 km východně od centra Starého Města. Zastávka MHD „Kadriorg“. Pozdně barokní zámek postavený v roce 1718 jako letní sídlo pro Petra Velikého. Dnes je zde muzeum umění (Kadrioru kunstimuuseum) pobočka Estonského muzea umění (Eesti kunstimuuseum). Vstupné 6,50 EUR.
https://kadriorumuuseum.ekm.ee
TV věž (Tallinne teletorn)
Kloostrimetsa tee 58a, Pirita, 9 km SV od centra Tallinnu. Nejbližší zastávka MHD „Teletorn“. 314 metrů vysoká televizní věž z 80. let 20. století. Vstupné 13 EUR.

Doprava

Letiště

Letiště Tallinn (Mezinárodní letiště Lennarta Meriho, Tallinn Airport, estonsky Tallinna lennujaam nebo Lennart Meri Tallinna lennujaam, dříve Ülemiste Airport, kód IATA: TLL, kód ICAO: EETN. Největší letiště v Estonsku co do počtu přepravených cestujících a třetí v celém Pobaltí. Letiště leží asi 4 km jihovýchodně od centra tallinnského Starého Města, v místní části Ülemiste, na severovýchodním břehu jezera Ülemiste (Ülemiste järv).
Z letiště se do centra města nejsnáze dostaneme autobusem nebo tramvají. Autobus č. 2 směr „Reisisadam“, což je trajektový terminál v přístavu, (nejbližší zastávka ke Starému Městu je „A. Laikmaa“ poblíž obchodního centra Viru Keskus, cesta trvá asi 20 minut). Autobus stojí před letištním terminálem, zastávka „Lennujaam“. Jízdenku koupíme u řidiče za 2 EUR. Tramvaj č. 4 má konečnou zastávku na letišti („Lennujaam“) a nejbližší zastávkou ke Starému Městu je zastávka „Viru“, cesta trvá asi 15 minut. Jízdenku koupíme u řidiče za 2 EUR. Tramvaj č. 4 i autobus č. 2 stojí také u hlavního autobusového nádraží, zastávka „Autobussijaam“.
Web letiště: https://www.tallinn-airport.ee/en/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Tallinnu (Balti jaam), Toompuiestee 37, asi 500 metrů severozápadně od centra Starého Města. Nejbližší zastávka MHD je „Balti jaam“. Jezdí odtud vlaky společnosti Elron do několika estonských měst (např. Narva, Tartu, Valga) a vlaky železniční společnosti Gorail do Moskvy a Petrohradu.
Web hlavního vlakového nádraží v Tallinnu: https://www.baltijaam.ee/en/

Bus

Hlavní autobusové nádraží v Tallinnu (Tallinna bussijaam) najdeme při ulici Lastekodu 46, poblíž ulice Tartu mnt. Asi 2 km jihovýchodně od centra Starého Města.
Web hlavního autobusového nádraží: http://bussijaam.ee/en/
Autobusový terminál u obchodního centra Viru keskus (Viru keskus bussiterminal) při ulici Viru väljak 6, je asi 700 metrů východně od centra Starého Města. Autobusové stanoviště najdeme i u hlavního vlakového nádraží (Balti jaam).

Autem

Do Tallinnu vede přes Polsko, Litvu a Lotyšsko mezinárodní silnice E67 „Via Baltica“ (od lotyššsko-estonské hranice kolem pobřeží Baltského moře k Pärnu a dále na sever k Tallinnu jako státní silnice č. 4 (Põhimaantee 4).

Lodí

Nejpoužívanějším lodním spojením z Tallinnu je linka Tallinn – Helsinky. Provozují ji společnosti Eckerö Line, Tallink Sija a Viking Line. Lodě odplouvají z tallinského osobního přístavu (také Old City Harbour, estonsky Vanasadam), asi 1,3 km severovýchodně od centra Starého Města. Terminál A slouží pro společnosti Eckerö Line a Viking Line a najdeme jej severněji, ul. Sadama 25/2, Zastávka autobusů „Reisisadam“. Terminál D slouží pro společnost Tallink a najdeme jej na jihovýchodní straně přístavu, ul. Lootsi 13. Zastávka autobusů „Reisisadam D-Terminal“. Další informace najdete na https://www.portoftallinn.com/passenger-terminals

Doprava ve městě

Dopravu v Tallinnu provozuje společnost TLL a je zajišťována autobusy, tramvajemi, a trolejbusy. Asi nejjednodušším způsobem jak koupit jízdenku je koupě jízdenky u řidiče. Tato jízdenka však stojí 2 EUR a je jen na jednu jízdu, je nepřestupní. Levnějším způsobem je pořídit si v R-kiosku kartu Ühiskaart za 2 EUR, kterou si necháte nabít na požadovanou částku. Jízdenka, která platí hodinu a je přestupní, pak vyjde s touto kartou na 1,10 EUR. Existuje také možnost koupit si jízdenku online a zaplatit platební kartou, jízdenku pak obdržíte na mobil jako QR kód, který naskenujete na terminálu při vstupu do vozidla (v tomto případě vyjde jízdenka na 1 EUR). Vhodnou možností může být také koupě Tallinn Card, ve které je zahrnuto i bezplatné použití MHD. Jízdní řády, vyhledávač spojení, schéma linek a další informace najdete na https://www.tallinnlt.ee/en

Mapa

Mapa centra Tallinnu, Estonsko
Mapa centra Tallinnu. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

Tallinn Card

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Tallinnu, ke slevám nebo bezplatnému vstupu do muzeí, galerií a dalších vybraných památek v Tallinnu. Verze Tallinn Card PLUS obsahuje navíc jízdy autobusy Tallinn City Tour hop-on, hop-off. Karta na 24 hodin stojí 26 EUR (verze PLUS stojí 36 EUR), na 48 hodin stojí 39 EUR (ve verzi PLUS stojí 49 EUR) a na 72 hodin stojí 47 EUR (ve verzi PLUS stojí 58 EUR). Karta existuje jak v klasické plastové verzi, tak ve verzi do mobilu na bázi QR kódu. Více informací na https://www.visittallinn.ee/eng/tallinncard

Důležitá telefonní čísla

První pomoc a hasiči: 112
Policie: 110
Nouzová linka českého velvyslanectví: +372/56679029

Užitečné odkazy

Online nabídky ubytování v Estonsku
Zájezdy do Estonska
Tipy na letenky do Estonska