Svinoústí (Świnoujście)

Svinoústí (Świnoujście), Polsko, únor 2022

Svinoústí (Świnoujście)

Świnoujście, v češtině Svinoústí, někdy také Ústí nad Svinou, v němčíně Swinemünde, je lázeňské a přístavní město a přímořské letovisko na pobřeží Baltského moře na samém severozápadě Polska, přímo u hranice Polska s Německem, v Západopomořanském kraji, 56 km severně od Štětína. Svinoústí leží na třech velkých ostrovech, a to Uznam (Usedom), Wolin a Karsibór a na dalších více než čtyřiceti ostrůvcích. Svinoústí je protnuto průlivem Świną (Svina), který spojuje Štětinský záliv s otevřeným Baltským mořem. Přes hranicí sousedí Svinoústí s německým přímořským letoviskem Ahlbeck, se kterým je spojeno přímořskou promenádou. Svinoústí mělo v roce 2019 více než 40 000 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – SVINOÚSTÍ

Hotely, ubytování ve Svinoústí

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí ve Svinoústí a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava

Autem

Świnoujście (Svinoústí) je na začátku státní silnice č. 3, která je součástí evropské trasy E65.

Vlak

Hlavním vlakovým nádražím je železniční stanice „Świnoujście„, která leží na trati č. 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście Port, na stejné trati jsou železniční zastávky Świnoujście Warszów, Świnoujście Przytór a Świnoujście Port.Všechny zmíněné železniční stanice a zastávky leží na ostrově Wolin, tedy na pravém (východním) břehu Sviny. Na ostrově Uznam je železniční stanice Świnoujście Centrum ležící na trati Świnoujście Centrum – Seebad Heringsdorf, kterou obsluhuje železniční společnost Usedomer Bäderbahn (UBB)

Bus

Autobusové nádraží (Dworzec autobusowy) je přímo u hlavního vlakového nádraží Świnoujście.
Přístav: Ve Svinoústí je trajektový terminál, město má trajektové spojení se Švédskem, s městy Ystad a Trelleborg. Terminál je na východním břehu Sviny, na ostrově Wolin ve čtvrti Warszów, při ulici Dworcowa.

Letiště

Nejbližším mezinárodním letištěm je německé letiště Heringsdorf (Heringsdorf Airport, Flughafen Heringsdorf, kód IATA: HDF),ležící na ostrově Uznam (Usedom) u města Garz asi 13 km od Svinoústí. A letiště v polském Štětíně (Port lotniczy Szczecin-Goleniów), které je asi 70 km od Svinoústí.

Doprava ve Svinoústí

MHD je zajišťována autobusy společnost Komunikację Autobusową w Świnoujściu Sp. z o.o. a to jak přímo ve Svinoústí tak na ostrovech Uznam, Wolin a Karsibór, a také ve městě Międzyzdroje. Jednorázová jízdenka na městské linky stojí 2,60 PLN, balíček dvanáct jízdenek stojí 24 PLN (jednotlivou jízdenku i balíček jízdenek (karnet) lze koupit i u řidiče). Jednorázová jízdenka na linku č. 10 (ze Svinoústí do Mezizdroje) stojí 6 PLN. Informace o jízdném, autobusových linkách a jízdních řádech a vyhledávač spojení najdete na http://www.ka.swinoujscie.pl/
Komunikaci mezi ostrovy Uznam a Wolin zajišťují nepřetržitě trajekty mezi středem města a Warszówem (przeprawa Warszów), které přepravují chodce, dvoukolová vozidla a osobní automobily obyvatel města (od 4 do 22 hodin jen auta s registrační značkou ZSW nebo s „identifikatorem“, v době od 22 do 4 hodin je doprava dostupná pro všechna vozidla.
Druhým spojením je trajekt, který pluje mezi Ognicí a jižní části ostrova Uznam (przeprawa Centrum), přepravovány jsou všechna vozidla. Přeprava pro pěší i osobní auta je zdarma. Více informací najdete na http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/67/12
Jízdní řády trajektů jsou na http://zegluga.swi.pl/rozklady

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti ve Svinoústí

Budova bývalé radnice (Dawny ratusz)
Plac Rybaka 1, Śródmieście, dnes v objektu sídlí Muzeum mořského rybolovu (Muzeum Rybołówstwa Morskiego)
Muzeum mořského rybolovu (Muzeum Rybołówstwa Morskiego)
Muzeum představující jak historii mořského rybolovu, tak historii města a regionu. Vstupné 10 PLN, září až červen v pondělí zavřeno, v červenci a v srpnu v pondělí volný vstup. https://muzeum.swi.pl/
Kostel Krista Krále (Kościół pw. Chrystusa Króla)
Kostel z konce osmnáctého století stojící v centru města, Plac Kościelny 1. Zajímavostí je pod stropem v hlavní lodi zavěšený dřevěný model korvety z roku 1814. V sezóně se zde pořádají varhaní večery Świnoujskie Wieczory Organowe.
Kostel Nejsvětější Marie Panny Hvězdy moře (Kościół Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza)
Neogotický katolický kostel z konce devatenáctého století, s umělecky hodnotnými vitrážemi, stojí na ulici Piastowska v centru města, cca 120 metrů od hlavniho náměstí Plac Wolności.
Vlnolamy (Falochrony)
Západní vlnolam s majákem mlýny (Falochron Zachodni ze Stawą Młyny) – navigační bod, v polštině se používá slovo „stawa“ spíš než maják, má podobu větrného mlýna, je to symbol Svinoústí. Vlnolam je asi 350 m dlouhý, postavený v letech 1818–1923 na konci pláže na ostrově Uznam (Usedom) u ústí Świny do Baltského moře.
Centrální vlnolam (Falochron Centralny) – postavený v letech 1818–1923, na pravém břehu města na ostrově Wolin u ústí řeky Świna, zasahující více než 1400 metrů hluboko do moře (jde o nejdelší kamenný vlnolamu v Evropě). V letech 2010–2013 byla do vlnolamu přidána železobetonová ostroha o délce asi 250 metrů. Po výstavbě nového východního vlnolamu, byl jeho název změněn z východního vlnolamu na centrální (střední).
Východní vlnolam (Falochron Wschodni) – postavený v letech 2010–2013 pro potřeby nového externího přístavu. Vlnolam má délku téměř 3 kilometry.
Vyhlídková věž (Wieża widokowa)
Vyhlídková věž vybudovaná z cihlové věže bývalého protestanského kostela, 500 metrů severně od centra města Plac Wolności, ulice Ignacego Paderewskiego 7.

Mapa

Mapa Svinoústí
Mapa centra Svinoústí. Zdrojmapy:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Polsku : +48 608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku za nejlepší ceny
Zájezdy do Polska