Stuttgart

Stuttgart, Německo, leden 2020

Stuttgart je páté největší město Německa a největšíí a také hlavní město německé spolkové země Badensko-Württembersko. Stuttgart měl na konci roku 2018 více než 634 000 obyvatel. Stuttgart leží v centrální části Badenska-Württemberska, na řece Neckar. Stuttgart je jedním z největších průmyslových center Německa.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – STUTTGART

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů ve Stuttgartu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava ve městě

Ve Stuttgartu je MHD zajišťována systémem „lehkého metra“ (Stadtbahn, U-Bahn, znakem je bílé U v modrém čtvercovém poli.) s patnáctimi linkami (U1 až U15), část linek vede pod povrchem, autobusy a příměstkými vlaky S-Bahn (Schnellbahn, S-Bahn, označením je bílé S v zeleném kruhovém poli). Mezi veřejnou dopravu ve Stuttgartu patří také ozubnicová dráha (Zahnradbahn) vedoucí mezi stanicemi Stuttgart-Marienplatz a Stuttgart-Degerloch a lanová dráha (Seilbahn) spojující Stuttgart-Heslach a hřbitov Waldfriedhof. Provozovatelem veřejné dopravy ve Stuttgartu je společnost VVS (Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart).
Stuttgart a okolí je rozdělen na zóny. Město Stuttgart tvoří zóna 10 (vnitřní město) a zóna 20 (vnější město. Jízdenky lze koupit na kombinaci zón. Jednotlivá jízdenka (EinzelTicket) na jednu zónu stoji 2,50 EUR, na jednu cestu jedním směrem, lze přestupovat, platí tři hodiny. Jízdenka na čtyři jízdy (4er Ticket) stojí na jednu zónu 9,50 EUR. Jednodenní jízdenka (EinzelTagesTicket) stojí na jednu zónu 5,20 EUR, na dvě zóny 6 EUR Jednodenní jízdenka pro skupinu až pěti osob (GruppenTagesTicket) stojí na jednu zónu 10,40 EUR, na dvě zóny 12 EUR. Jízdenky platí pro všechny druhy dopravy. Lze koupit i jízdenky na krátkou jízdu za 1,40 EUR (Kurzstrecken Ticket, pro jízdy vlaky S-Bahn a regionálními vlaky platí pro jízdy na následující zastávku, pro jízdy autobusy a vlaky Stadtbahn platí jízdenky až tři zastávky od nastoupení). Jízdenky lze koupit v automatech nebo v autobuse u řidiče.
Jízdní řády, trasy linek a další informace najdete na http://www.vvs.de

Doprava

Letiště

Stuttgart Airport, (Flughafen Stuttgart, kód IATA: STR)
Letiště Stuttgart, je šesté největší letiště v Německu, co do počtu přepravených cestujících. Letiště najdeme asi 13 km jižně od centra Stuttgartu u města Leinfelden-Echterdingen. Vedle letiště stojí stuttgartské výstaviště (Messe Stuttgart). Kolem letiště probíhá dálnice A8. Do centra Stuttgartu se nejjednodušeji dostaneme příměstskými vlaky S-Bahn linky S2 a S3, směr Offenbach Ost respektive Hanau Hbf, které odjíždí ze stanice „Stuttgart Flughafen/Messe“. Ta se nachází před letištním terminálem. Cesta na hlavní vlakové nádraží (Stuttgart Hauptbahnhof) trvá 27 minut minut a stojí 2,90 EUR. Web letiště: http://www.stuttgart-airport.com

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Stuttgart Hauptbahnhof, Stuttgart Hbf) leží u náměstí Arnulf-Klett-Platz, cca kilometr severně od centra Stuttgartu (od náměstí Marktplatz). Je zde stanice MHD „Hauptbahnhof/Arnulf-Klett-Platz“ (linky U2 a U4) a také stanice příměstských vlaků S-Bahn. Dalšími důležitými vlakovými stanicemi jsou vlakové stanice Stuttgart-Feuerbach, Stuttgart Neckarpark, Stuttgart Nord, Stuttgart Österfeld a Stuttgart Flughafen/Messe (na letišti).

Bus

Ve Stuttgartu není centrální autobusové nádraží pro dálkové spoje. Mezi frekventované autobusové termínály patří: Airport Busterminal SAB (stojí tam autobusy Regiojet, Flixbus, Eurolines, Sindbad), najdeme jej před terminálem 4 stuttgartského letiště (S2, S3). U letiště je také autobusová zastávka Flughafen/Messe. Vaihingen Busbahnhof, Vollmoellerstraße, poblíž vlakového nádraží Bahnhof Vaihingen, cca 7,5 km jihozápadně od centra města (S1, S2, S3, U12). Autobusy Flixbus stojí také například v Kornwestheimu u Kornwestheim Personenbahnhof (S4, S5) cca 10 km severně od centra města. Autobusy Regiojet stojí také v Leonbergu na zastávce Belforter Platz, asi 13 km severozápadně od centra Stuttgartu, spojení se Stuttgartem linkou S-Bahn S6 z Leonberg Bahnhof.

Památky a zajímavosti aneb co vidět ve Stuttgartu

Nový zámek (Neues Schloss)
Schlossplatz 4, barokní zámek z 18. století. Jsou zde württemberské státní úřady. Nejsou zde pravidelné prohlídky.
https://www.neues-schloss-stuttgart.de
Starý zámek (Altes Schlos)
Schillerplatz 6, Stuttgart-Mitte. Původně vodní hrad, poté od 16. století renesanční zámek, sídlo Württemberských vévodů. Dnes je zde Landesmuseum Württemberg, zemské muzeum, vstupné zdarma.
https://www.landesmuseum-stuttgart.de
Staré kancléřetví (Alte Kanzlei)
Schillerplatz 5, Stuttgart-Mitte. Budova z poloviny 16. století, nyní restaurace.
Stiftskirche
Stiftstraße 12, vedle náměstí Schillerplatz. Původně románský kostel z 13. století, v 15. století goticky přestavěn.
Kostel sv. Jana (Johanneskirche)
Gutenbergstraße 11, Stuttgart-West, stojí na výběžku do Feuersee. Neogotický kostel z 19. století, po zničení za 2. sv. války zrekonstruován.
Weißenhofsiedlung
Bruckmannweg, Stuttgart-Nord, 2,5 km severně od centra. Funkcionalistická dělnická kolonie z roku 1927, památka UNESCO.
TV věž (Fernsehturm Stuttgart)
Jahnstraße 120, Degerloch, zastávka MHD „Ruhbank (Fernsehturm)“. První TV věž na světě postavená z betonu.Vstupné 9 EUR.
https://www.fernsehturm-stuttgart.de
Porsche Museum
Porscheplatz 1, Zuffenhausen, hned u stanice S-Bahn „Neuwirtshaus Porscheplatz“, linka S6. Muzeum automobilů Porsche. Vstupné 10 EUR.
https://www.porsche.com/museum
Schloss Solitude
Solitude 2, Stuttgart-West, ze stanice S-Bahn „Feuersee“ busem č. 92. Rokokový zámek z roku 1769, vstupné 4 EUR.
https://www.schloss-solitude.de
Bad Cannstatt
Dříve samostatné město, dnes část Stuttgartu, 4 km severovýchodně od centra Stuttgartu, za řekou Neckar, zastávka MHD „Bad Cannstatt Wilhelmsplatz“. Lázně s minerálními prameny a se zachovalým Starým Městem
Zoo Wilhelma
Pragstraße 34, Bad Cannstatt. Zastávka MHD „Rosensteinbrücke“. Původně komplex královských zahrad a budov z 19. století s budovami v neomaurském stylu. Nyní Zoo a botanická zahrada. Vstupné 20 EUR, od listopadu do konce února 15 EUR.
https://www.wilhelma.de
Mercedes-Benz Museum
Mercedesstraße 100, Bad Cannstatt, 700 m od stanice S-Bahn Stuttgart-Neckarpark. Muzeum automobilů Mercedes-Benz. Vstupné 10 EUR
https://www.mercedes-benz.com/classic

Mapa

Mapa Stuttgartu, Německo
Mapa centra Stuttgartu. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

StuttCard
Karta, která vás opravňuje k bezplatné návštěvě mnoha muzejí a turistických atrakcí a také k mnoha slevám. Ve variantě PLUS pak také k bezplatnému použití MHD ve městě. Cena pro jednu osobu: StuttCard 24 hodin za 17 EUR, 48 hodin 22 EUR, 72 hodin za 27 EUR. StuttCard PLUS 24 hodin za 27 EUR, 48 hodin 37 EUR, 72 hodin za 47 EUR.
https://www.stuttgart-tourist.de/en/o-stuttcard-experience-stuttgart