Stockholm

Stockholm, hlavní a největší město Švédského království. Metropole rozkládající se na východním pobřeží Švédska mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – STOCKHOLM

Doprava

Vlak

Hlavní stockholmské vlakové nádraží Stockholms Centralstation se nachází v centru města mezi ulicemi Klarastndsleden a Vasagatan. U nádraží je stanice metra T-Centralen. Spoje a jízdní řády najdete na http://sj.se

Bus

Hlavní stockholmské autobusové nádraží Cityterminalen najdeme v centru města v blízkosti vlakového nádraží Stockholm Central. Nejbližší stanicí metra je T-Centralen.
http://www.cityterminalen.com

Letiště

Stockholm Arlanda Airport (ARN)
Mezinárodní letiště ležící poblíž města Märsta asi 40 km severně od Stockholmu. Největší letiště ve Švédsku. Z letiště se dostaneme do Stockholmu autobusy společností Flygbussarna (cca 40 min., 105SEK, 89SEK online, v busu lze platit jen kartou) a Swebus (cca 40 min., 99SEK, v busu lze platit jen kartou, lze koupit i online), které stojí v centru Stockholmu a na Cityterminalen u vlakového nádraží Stockholms Centralstaton. Nejlevnější variantou je cesta místním busem č. 583 do Märsty a odtud místním vlakem (č.36) do Stockholmu (něco přes hodinu, 60SEK). Nejrychlejší variantou jsou rychlovlaky Arlanda Express jedoucí na hlavní nádraží Stockholms Centralstations (20 min., 280SEK/530SEK zpáteční/300SEK pro dva od čtvrtku do neděle a ve svátky, lístky lze koupit v kioscích, online, ve vlaku jen s přirážkou 100SEK). Vlaky společnosti SL jezdí ze stanice Arlanda Central (cca40 min., 135SEK).
Web letiště: http://www.swedavia.com/arlanda/
Stockholm Skavsta Airport (NYO)
Mezinárodní letiště poblíž Nyköpingu asi 100 km jihozápadně od Stockholmu. Nejjednodušší způsob cesty do Stockholmu je letištními busy společnosti Flygbussarna na City Terminal (asi 80 min., 139SEK online za jednu cestu nebo 278SEK online za zpáteční jízdenku). Nejlevnější možností je cesta místním busem č.515 do 7 km vzdáleného Nyköpingu a pak vlakem do Stockholmu (trať Linköping-Stockholm-Gävle, asi 90 min., nejlevnější možnost výjde na 75 SEK (26SEK+49SEK). Kombinovanou jízdenku můžete koupit online na http://sj.se Při koupi na místě počítejte s tím, že v buse nelze platit v hotovosti).
Web letiště: http://skavsta.se
Stockholm Bromma Airport (BMA)
Letiště ležící asi 8 km od centra města. Do centra města se dostanete busy společnosti Flygbussarna (20 min., 75SEK) nebo místním autobusem č.152 na Sundyberg station a pak příměstským vlakem na Stokholms Centralstation (25 min., 26SEK).
Web letiště: http://www.swedavia.com/bromma/

Doprava ve městě

Městskou dopravu ve Stockholmu provozuje společnost Storstockholms Lokaltrafik na jejimž webu najdete jak jizdní řády, tak popis systému jízdného. Nejvýhodněji se jeví siťová jízdenka, která stojí na 24 hod. 115SEK, na 72 hod. 230SEK a na sedm dnů 300SEK, plus při první koupi ještě 20SEK za samotnou kartu.

stockholm_metro_cc_124

 Plán stockholmského metra Autor:Xyboi Licence plánu

 

Hotely a ubytování ve Stockholmu

Ve Stockholmu najdete stovky ubytovacích zařízení od levných hostelů po nejluxusnější hotely, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů ve Stockholmu s detailním popisem a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com
Prohlédněte si také tipy na ubytování ve Švédsku.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět ve Stockholmu

Staré Město (Gamla stan)
Historická část města rozkládající se na několika ostrovech. Najdeme zde mimo jiné královský palác, katedrálu a několik dalších kostelů, budovu parlamentu, Poštovní muzeum, Muzeum A. Nobela. Je zde stanice metra Gamla stan.
Královský palác (Kungliga slottet)
Oficiální královská rezidence, kterou najdeme v severovýchodní části Starého Města. Vstupné 150 SEK
Katedrála (Storkyrkan)
Stockholmská katedrála, nejstarší kostel Starého Města, který najdeme hned vedle Královského paláce. Vstupné od 21.5. do 29.9. 40SEK, zbytek roku zdarma.
Radnice (Stadshuset)
Stadshuset (Stockholms stadshus) je budova stockholmské radnice, jenž je považována za jeden ze symbolů Stockholmu. Leží ve východním cípu ostrova Kungsholmen a z její věže je dobrý výhled na střed města. Stanice metra Rådhuset. Vstupné 70-100SEK podle sezóny. Výstup na věž 50SEK.
Muzeum Vassa
Námořní muzeum, jenž vystavuje pět lodí, hlavním exponátem je zachovalá válečná loď Vassa ze 17. století. Muzeum je postaveno na ostrově Djurgården, vpravo od mostu Djurgårdsbron. Asi 10 minut od metra Karlaplan. Vstupné 130SEK.
http://www.vasamuseet.se/
Skansen
Skansen je muzeum pod širým nebem a také ZOO na ostrově Djurgården. Lze tam dojít asi za půl hodiny pěšky z hl. vlakového nádraží a za 15 minut ze stanice metra Karlaplan. Vstupné 100-160SEK.
http://skansen.se
Poznávací plavby
Poznejte Stockholm z vody. Mezi nejoblíbenější plavby patří Royal Canal Tour a Historical Canal Tour. Cena okolo 160SEK.
Muzeum moderního umění (Moderna museet)
Slupskjulsvägen 7-9 Muzeum moderního umění, jenž představuje umělecká díla od devatenáctého století až do dneška. Mezi exponáty najdeme díla umělců jako Picasso, Matisse, Dalí a Derkert.
Stanice metra Kungsträdgården pak bus č. 65. Vstupné 120SEK.
www.modernamuseet.se

Mapa

Mapa Starého Města, Stockholm, Švédsko
Turistická mapa centra Stockholmu. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

The Stockholm Card
Karta která vám nabízí volný vstup do více než osmdesáti památek, muzeí a galerií, bezplatnou MHD a také projíždku lodí po stockholmských kanálech zdarma. Cena: 1den-525SEK/2dny-675SEK/3dny-825SEK/5dnů-1095SEK
http://www.visitstockholm.com/en/stockholmcard/

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468/4404210
Nouzová linka: +46-703255156