Štětín (Szczecin)

Štětín, Polsko, duben 2019

Štětín (Szczecin)

Štětín (polsky Szczecin, německy Stettin), je město s velkým přístavem v severozápadním Polsku na řece Odře.v blízkosti Baltského moře. Štětín je sedmým největším městem Polska co do počtu obyvatel a největším v Západopomořanského vojvodství, jehož je hlavním městem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ŠTĚTÍN (SZCZECIN)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů ve Štětíně a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava

Autem

Jižně od města se spojují silnice E28 (v Polsku dálnice A6, v Německu dálnice A11) vedoucí z Německa a silnice E65 (v Polsku silnice S3) vedoucí ze Svinoústí na jih na hranici Polska s ČR (hraniční přechod Jakuszyce-Harrachov)

Vlak

Štětín je velkým železničním uzlem, kde se spojuje šest železničních tratí. Hlavní železniční stanice (Dworzec PKP) ve Štětíně „Szczecin Główny“ leží ve čtvrti Nowe Miasto mezi ulicemi Krzysztofa Kolumba i Owocowa asi 900 metrů od centra Starého Města. Nejbližšími zastávkami MHD jsou zastávky „Dworzec Główny”, „Owocowa Dworzec” i „Plac Zawiszy”. Dalšími železničními stanicemi ve Štětíně jsou „Szczecin Dąbie“, při ulici Stacyjna, která je největší železniční staicí na Prawobrzeżu a dále železniční stanice Szczecin Gumieńce, Szczecin Podjuchy, Szczecin Port Centralny, Szczecin Załom, Szczecin Zdroje.

Bus

Hlavní autobusové nádraží ve Štětíně (Dworzec PKS Szczecin) najdeme u náměstí plac Grodnicki 1, poblíž vlakového nádraží „Szczecin Główny“ mezi ulicemi Owocowa a Księcia Świętopełka.

Loď

Štětín má v sezóně od dubna do října pravidelné lodní spojení se Svinoústím. Lodě vyplouvají od Dworca Morskiego při ulici Jana z Kolnu 7, cena jedním směrem je 70 PLN, v dubnu 50 PLN.
http://zegluga.szn.pl/pl/aktualnosci/rejsy-ze-szczecina-do-swinoujscia-wodolotem
Ze stejného místa vyplouvají v sezóně vyhlídkové lodě na projížďky po štětínském přístavu, po řece Odře a po jezeře Dąbie.

Letiště

Mezinárodní letiště Štětín-Goleniów (Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, kod IATA: SZZ) leží poblíž vesnice Glewice necelých padesát kilometrů severovýchodně od centra Štětína. V blízkosti letiště prochází rychlostní silnice S6 (droga ekspresowa S6). U letiště je také železniční stanice „Port Lotniczy Szczecin Goleniów“ na trati č. 434 (Szczecin Główny-Kołobrzeg). Cesta trvá asi tři čtvrtě hodiny a jízdenka stojí 11,70 PLN. Web letiště: http://www.airport.com.pl/

Doprava ve městě

MHD ve Štětíně a okolí provozuje společnost Zarząd Deóg i Transportu Miejskiego (ZDiTM). Doprava je zajišťována tramvajemi a autobusy, v provozu jsou mimo standardní linky také expresní a noční linky a během letních prázdnin také speciální turistické linky. Časové jízdenky pro standardní lnky stojí 2 PLN na 15 minut, 3 PLN na 30 minut, 4 PLN na 60 minut a 5 PLN na 120 minut.. Jízdenky na expresní linky stojí 4 PLN na 15 minut, 6 PLN na 30 minut a 8 PLN na 60 minut. Jízdenky na noční linky stojé 2 PLN na 15 minut, 3 PLN na 30 minut, 4 PLN na 60 minut a 5 PLN na 120 minut. Jízdenku na 24 hodin koupíte za 12 PLN a jízdenku na 120 hodin za 35 PLN. Jízdenky na turistické linky (tramvajová linka č. 0 a autobusové linky č. 50 a 100) stojí 3,50 PLN.Všechny tyto jízdenky jsou přestupní, lze je koupit v papírové podobě v pokladnách a automatech společnosti ZdiTM a v trafikách. Jízdenky je třeba označit při nástupu do vozidla. Více informací, o jízdenkách, schéma linek a jízdní řády najdete na https://www.zditm.szczecin.pl

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět ve Štětíně

Wały Chrobrego
Dříve Hakenterrasse, Taras Hakena. Vyhlídkové terasy o délce cca 500 m, na svahu podél řeky Odry, asi 19 metrů nad řekou. V jižní části Wałów Chrobrego se nachází sídlo Akademii Morskiej a budova, ve které se nachází divadlo Teatr Współczesny a Muzeum Narodowe.
Hrad (zámek) Pomořanských knížat (Zamek Książąt Pomorskich)
ul. Korsarzy 34, Stare Miasto. Renesanční zámek na Hradním kopci (Wzgórze Zamkowe) v blízkosti Odry. Historické sídlo vládců Pomořanského vévodství. Dnes je hrad kulturním centrem, najdeme zde např. hudební scénu Operą na Zamku, Muzeum Zamkowe (vstupné 6 PLN), galerii, divadlo, kino.
http://zamek.szczecin.pl
Katedrála sv. Jakuba (Katedra św. Jakuba)
ul. św. Jakuba 1, Stare Miasto. Druhý nejvyšší kostel v Polsku (110 m). Na věži je vyhlídková terasa přístupná výtahem. Vstupné na věž 10 PLN.
http://www.katedra.szczecin.pl
Staroměstská radnice (Ratusz Staromiejski)
Księcia Mściwoja II 8, u náměstí Rynek Sienny, Stare Miasto. Budová radnice Starého Města, z 15 století, později přestavována. Dnes je zde Muzeum Historii Szczecina. Vstupné 12 PLN.
Kostel sv. Jana Evangelisty (Kościół św. Jana Ewangelisty)
ul. Św. Ducha 9, mezi katedrálou a Odrou. Cihlový gotický kostel ze 14. stol.
Kino Pionier
ul. Wojska Polskiego 2, cca 700 m západně od katedrály, zastávka MHD „Plac Zwycięstwa“. Nejstarší dosud hrající kino na světě. Bylo otevřeno v roce 1909. http://www.kino-pionier.com.pl
Národní muzeum ve Štětíně (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Hlavní budova muzea (Gmach Główny) je na ul. Wały Chrobrego 3. Je zde i vyhlídkovaá věž, otevřena od dubna do září, vstupné 8 PLN. Muzeum má několik dalších poobček, např. Muzeum Tradycji Regionalnych (Muzeum regionálních tradic), ul. Staromłyńska 27. Muzeum Sztuki Współczesnej (Muzeum současného umění) Pałac pod Głowami, ul. Staromłyńska 1. Muzeum Historii Szczecina (Muzeum dějin Štětína), Ratusz Staromiejski, ul. Księcia Mściwoja II 8. Vstupné 12 PLN, vstupné do všech poboček muzea 30 PLN, platí jeden den, neplatí na vyhlídkovou věž. V sobotu je vstup do všech poboček muzea zdarma. https://muzeum.szczecin.pl
Přístavní brána (Brama Portowa)
plac Brama Portowa 5, zastávka MHD „Brama Portowa“. Barokní městská brána z dvacátých let 18. století.
Královská brána (Brama Królewska)
plac Hołdu Pruskiego, poblíž budovy Štětínské filharmonie. Barokní městská brána z dvacátých let 18. století.
Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy)
ul. Panieńska 47, mezi řekou Odrou a hradem pomořanských knížat. Cihlová bašta z poloviny 15. století. Jeden ze symbolů Štětína.
Filharmonia im. M. Karłowicza
ul. Małopolska 48. Moderní budova Štětínské filharmonie dostavěna v roce 2014, která má připomínat ledovou horu.
https://filharmonia.szczecin.pl

Mapa

Mapa Štětína, Polsko
Mapa centra Štětína. Zdroj: „Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Szczecińska Karta Turystyczna

Karta která nabízí MHD zdarma, 50% slevu do muzeí, slevy na další turistické atrakce, slevy v restauracích a hotelech.
http://www.szczecin.eu/odwiedz_szczecin/karta_turystyczna

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Polsku : 608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska