Sopoty

Sopoty, Polsko, červenec 2018
Sopoty (polsky Sopot), jsou město v severním Polsku, v Gdaňkém zálivu na pobřeží Baltského moře mezi Gdaňskem a Gdyní, se kterými jsou součástí aglomerace Trojměstí (Trójmiasto). Sopoty patří do Pomořského vojvodství, historicky jsou součástí Kašubska. Sopoty jsou významným lázeňským centrem, oblíbeným přímořským letoviskem a také jsou známé díky hudebnímu festivalu Sopot Festivala své písčité pláži kolem mola, která patří k nejoblíbenějším v Trojměstí.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – SOPOTY

Hotely, ubytování

Přehled hotelů v Sopotech a okolí s popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Sopotech

Sopotské molo (Molo w Sopocie)
512 metrů dlouhé molo, nejdelší dřevěné molo v Evropě. Vstupné 8 PLN
Maják (Latarnia Morska)
Plac Zdrojowy 3, poblíž lázní a mola. 39 metrů vysoký maják ze začátku 20. století, dnes slouží jako vyhlídková věž, vstupné 4 PLN.
Křivý dům (Krzywy Domek)
ul. Boh. Monte Cassino 53. Novodobá atrakce Sopot.
Lesní opera (Opera Leśna)
ul. Moniuszki 12, 2 km východně od mola. Postavena v roce 1909. Místo konání známého hudebního festivalu.
ul. Bohaterów Monte Cassino
635 metrů dlouhá, ústřední ulice v Sopotech, zvaná „Monciak“,s mnoha restauracemi, kavárnami, kluby.
Městské muzeum (Muzeum Sopotu)
ul. Poniatowskiego 8, asi 800 m jižně od mola, městské muzeum v bývalé vile Ernsta Claaszena. Vstupné 5 PLN, v neděli zdarma.
http://muzeumsopotu.pl
Hradiště (Grodzisko)
ul. Haffnera 63, cca 1 km od mola. Archeologický skanzen na místě raně středověkého hradiště. Vstupné 8 PLN.
https://archeologia.pl/oddzialy/grodzisko-sopot

Doprava

Autem

Přes Sopoty prochází silnice č.468 z Gdaňska do Gdyně (v Sopotech je pojmenovaná jako Aleja Niepodległości.

Vlak

Hlavní železniční stanicí je žel. Stanice (stacja kolejowa) Sopot. Toto nádraží (Dworzec PKP), najdeme při ulici Kolejowa, asi 500 metrů jihovýchodně od centra města. Na tomto nádraží stojí jak dálkové vlaky PKP Intercity a regionální vlaky (Přzewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie), tak příměstské vlaky SKM. V Sopotech jsou dále dvě další železniční zastávky a to Sopot Wyścigi a Sopot Kamienny Potok, kde stojí vlaky SKM.

Bus

Dálkové autobusy (FlixBus) stojí na zastávce „Sopot Stop ZKM Boh. M. Cassino“, která je u křižovatky ulic Aleja Niepodległości,1 Maja a Boh.Monte Cassino

Loď

Do Sopot v sezóně plují lodě z Gdaňska, tzv. „Tramvaj Wodny“cena 40 PLN. Přístaviště těchto lodí (Przystań Tramwaju Wodnego) je na konci Sopotského mola.

Letiště

Nejbližším letištěm je letiště Gdaňsk (Port Lotniczy Gdaňsk), ze kterého se na vlakové nádraží v Sopotech dostaneme nejrychleji vlaky SKM (cca 50 min, 6,50 PLN).

Doprava ve městě

MHD v Sopotech je zajištována společnostmi ZKM Gdynia a ZTM Gdaňsk. Platí jízdenky uvedených společností, které si uznávají jízdenky navzájem, ale jen když cestující nepřekročí hranice Sopot s městem, které nevydalo danou jízdenku. U obou společností stojí jednorázová jízdenka 3,20 PLN, hodinová 3,80 PLN a 24 hodinová 13 PLN. Více informací http://zkmgdynia.pl a http://www.ztm.gda.pl/hmvc
Významnou součástí dopravy v Sopotech jsou i příměstské vlaky SKM (Szybka Kolej Miejska), které spojují Sopoty s Gdaňskem a Gdyní. Jízdné je buď kilometrové (1-6 km za 3,20 zł, 7-12 km za 4,20 zł, 13-18 km za 5,50 zł atd. nebo jednorázové, např. pro Gdańsk a Sopoty (jednorazowy strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot) za 3,80 zł. Jízdenka „jednorazowy Trójmiejski przez Sopot“, kterou můžeme použít pro cestu z Gdyně do Gdaňska stojí 6,50 PLN. Více informací, schéma linek a jízdní řády najdete na http://www.skm.pkp.pl
Spojení MHD v Trojměstí vyhledáte na https://jakdojade.pl/trojmiasto/trasa/

Mapa

Mapa města Sopoty, Polsko
Mapa centra Sopot. Zdroj:“Mapy.cz“