Šibenik

Šibenik, Chorvatsko, červenec 2019

Šibenik

Šibenik je chorvatské město ležící ve střední Dalmácii v Šibenickém zálivu (Šibenski zaljev) při ústí řeky Krky do Jaderského moře. Šibenik leží asi 50 km severozápadně od Splitu a asi 70 km jihozápadně od Zadaru. Šibenik je hlavním městem Šibenicko-kninské župy. V roce 2011 mělo město více než 34 000 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ŠIBENIK

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, apartmánů, penziónů, hostelů v Šibeniku s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Letiště

Nejbližšími letišti jsou letiště v Zadaru a letiště ve Splitu. Kyvadlová autobusová doprava jezdí z autobusového nádraží v Šibeniku na uvedená letiště. Jízdenku lze koupit u řidiče za 60 kn.
http://www.sibenik.hr/bus/index-en.html

Vlak

Vlakové nádraží v Šibeniku (Željeznički kolodvor Šibenik) najdeme mezi ulicí Ive Lole Ribara a přístavištěm trajektů, asi 900 metrů JV centra města (od katedrály sv. Jakova). Vyhledávač spojení a prodej jízdenek najdeme na http://www.hzpp.hr

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Autobusni kolodvor Šibenik) se nachází mezi ulicemi Obala Hrvatske mornarice a Trg Draga, asi 200 metrů od přístaviště trajektů a 400 metrů od vlakového nádraží.

Autem

Asi 5 km severovýchodně a východně od Šibeniku probíhá chorvatská dálnice A1 ze směru od Zadaru a dále směrem na Split. Těsně kolem města prochází silnice D8 (Jadranská magistrála).

Přístav

Přístaviště trajektů (Trajektno pristanište) najdeme na nábřeží Obala Hrvatske mornarice (mezi vlakovým a autobusovým nádražím). Společnost Jadrolinija zabezpečuje lodní spojení mezi Šibenikem a Vodicí (přes ostrovy Zlarin a Prvič) a mezi Šibenikem a ostrovem Žirje (přes ostrovy Zlarin, Obonjan, Kaprije). Lodní řády a prodej lodních lístků najdete na https://www.jadrolinija.hr

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Šibeniku

Staré Město
Zachovalé historické centrum města s mnoha sakrálními stavbami, paláci a měšťanskými domy. Centrem je Trg Republike Hrvatske.
Katedrála sv.Jakuba (Katedrala sv. Jakova)
Trg Republike Hrvatske. Goticko renesanční katedrála z 15.-16. století. Zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO.
Knížecí palác (Kneževa palaca)
Ul. Gradska vrata 3, vedle katedrály sv. Jakuba. Nyní je zde Městské muzeum (Muzej Grada Šibenika). Vstupné 30 kn. http://www.muzej-sibenik.hr
Biskupský palác (Biskupska palača)
Biskupský palác z poloviny 15. století za katedrálou sv. Jakuba.
Kostel sv. Barbory (Crkva sv. Barbare)
ul. Kralja Tomislava. Malý kostel z 15. století. Dnes je zde Muzeum kostelního umění (Muzej crkvene umjetnosti).
Četiri bunara
Trg 4 bunara, asi 50 m od katedrály. Podzemní komplex vodních nádrží postavený v 15. století pro zásobování městskou vodou. Nyní je tu multimediální výstavní centrum Bunari – Tajne Šibenika.
Pevnost sv. Mikuláše (Tvrdava sv. Nikole)
Pevnost u ústí kanálu sv. Antonína (spojuje Šibenický záliv s mořem) do Jaderského moře. Památka UNESCO.
Pevnost sv. Michala (Tvrdava sv.Mihovila)
Středověká pevnost na svahu nad Starým městem. Vstupné 60 kn.
Pevnost Barone (Tvrdava Barone)
Put Vuka Mandušića 28. pevnost nad městem postavena v polovině 17. století. Vstupné 40 kn.

Mapa

Mapa centra Šibeniku, Chorvatsko
Mapa centra Šibeniku. Zdroj:“Mapy.cz“.