Riga

Riga, Lotyšsko, červen 2019

Riga

Riga (lotyšsky Rīga, anglicky a německy Riga, polsky a litevsky Ryga, estonsky Riia, finsky Riika) je hlavní město Lotyšska a také co do počtu obyvatel největší město Lotyšska a také celého Pobaltí, samotné město mělo v roce 2018 přes 615 000 obyvatel a celá městská oblast pak přes 939 000 obyvatel.
Riga leží na pobřeží Baltského moře, na řece Daugava a při jejím ústí do Rižského zálivu. Rižské Staré Město, historické centrum města, Vecrīga) je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – RIGA

Hotely, ubytování

Přehled levných i luxusních hotelů, apartmánů, penziónů, hostelů a ubytování v soukromí v Rize a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava

Letiště

Letiště Riga (Starptautiskā lidosta „Rīga“, Riga Airport, kód IATA: RIX, kód ICAO: EVRA. Největší letiště v Lotyššsku i v celém Pobaltí. Letiště leží u vesnice Skulte, patřící do obce Mārupe asi 8 km jihozápadně od centra Rigy.
Kolem letiště prochází silnice A10 (E22). Do centra Rigy se z letiště nejsnadněji dostanete autobusy nebo minibusy MHD. Autobus č.22 (22. Autobuss) a expres minibus č. 322 (322. Ekpress minibuss) jedou z letiště do centra města (přes staré město a autobusové nádraží na hlavní vlakové nádraží. Minibus linky č. 241 (241. Minibuss) jezdí z letiště k parku Esplanāde, asi 800 metrů severovýchodně od centra Starého Města. Jízdenky stojí 1,15 EUR, při koupi u řidiče 2 EUR.
Web letiště: http://www.riga-airport.com

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Rīgas Pasažieru stacija, Rīgas Centrālā dzelzceļa stacija) leží asi 800 metrů východně od centra Starého Města při ulici 13. janvāra iela. V blízkosti nádraží jsou zastávky MHD „Stacijas laukums“ a „Centrālā stacija“.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Rīgas Starptautiskā autoosta) najdeme při ulici Prāgas iela 1, v blízkosti hlavního vlakového nádraží. (cca 400 m jihovýchodně)
Autem: Rigou prochází mezinárodní silnice E77 (od lotyššsko-estonské hranice přes Sigundu jako A2, přes Rigu jako silnice A6 a z Rigy přes Jelgavu k lotyšsko-litevské hranice jako silnice A8), mezinárodní silnice E67 „Via Baltica“ (od lotyššsko-estonské hranice kolem pobřeží Baltského moře k Rize jako A1, přes Rigu jako silnice A2 a z Rigy k lotyšsko-litevské hranice jako silnice A7) a mezinárodní silnice A22 z Ventspils přes Rigu a dále přes Jēkabpils a Rēzekne k lotyšsko-ruské hranici.

Lodí

Společnost Tallink Silja Line provozuje spojení ttajektem mezi Rigou a Stockholmem. Lodě odplouvají z lodního terminálu (Rīgas Pasažieru termināls‎) asi 1,4 km severozápadně od centra Starého Města při ulici Eksporta iela. Plavba jedním směrem trvá 17 hodin a stojí od 79 EUR. (při koupi lodních lístků online v dostatečném předstihu, můžou stát i dvojnásobek). https://www.tallinksilja.com/stockholm-riga
Od poloviny května do poloviny října jsou provozovány plavby z Rigy do Jurmaly (Majori). Lodě odplouvají z přístaviště u pomníku Lielais Kristaps na západním okraji Starého Města mezi mosty Vanšu tilts a Akmens tilts. Cesta jedním směrem trvá dvě a půl hodiny a stojí 20 EUR, zpáteční lístek do Jurmaly stojí 30 EUR. Okružní plavba Rigou stojí 7 EUR a trvá hodinu. https://rigaship.lv/en

Doprava ve městě

Dopravu v Rize provozuje společnost Rigas satiksme a je zajišťována autobusy, tramvajemi, trolejbusy a minibusy. Hodinová jízdenka stojí 2,30 EUR, 24 hodinová jízdenka stojí 5 EUR. Jízdenka na jednu jízdu stojí 1,15 EUR, při koupi u řidiče 2 EUR (platí i pro noční a expresní linky). Jízdní řády, vyhledávač spojení, schéma linek a další informace najdete na https://www.rigassatiksme.lv/en/

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Rize

Stará Riga (Vecrīga)
Historické centrum města na pravém břehu řeky Daugava
Rižský dóm (Rīgas Doms)
Mezi náměstím Herdera laukums a Doma laukums (Katedrální náměstí). Největší kostel v Pobaltí. Stavba kostela byla zahájena v roce 1211, poté mnohokrát přestavován. Od roku 1523 je kostel luteránský. Jsou zde jedny z největších varhan na světě, pocházejí z konce 19.stol. Pořádají se zde varhaní koncerty.
Rižský zámek (Rīgas pils)
U severovýchodním rohu Starého Města. Původně postaven v roce 1330 Řádem mečových bratří. Mnohokrát přestavován. Nyní slouží jako prezidentský palác a je zde i několik muzeí (např. lotyšské Národní muzeum).
Dům Černohlavců (Melngalvju nams)
Rātslaukums 7. Skupina domů dříve sloužící jako sídlo společenství svobodných kupců. Vybombardován v rove 1945 a znovu postaven v roce 1999.
Tři bratři (Trīs brāļi)
ulice Mazã Pils. Komplex tří historických domů.
Prašná věž (Pulvertornis)
Spolu se Švédskou bránou jediný pozůstatek bývalých městských hradeb. Pochází ze 14. století.
Kočičí dům (Kaķu māja)
Meistaru 10, secesní dům z roku 1909 známý siluetami černých koček na bočních věžičkách.
Velký cechovní dům (Lielā Ģilde)
Amatu ielā 6. Budova ve stylu anglické gotiky z poloviny 19. století.
Malý cechovní dům (Māza Ģilde)
Amatu ielā 5. Stejně jako Velký cechovní dům byl místem setkávání cechovních spolků.
Kostel svatého Petra (Pēterbaznīca)
Skarnu iela 19. Luteránský kostel. Vstupné do vnitřní expozice a vyhlídku ve věží kostela (výtahem) je 9 EUR.
http://peterbaznica.riga.lv
Kostel svatého Jana (Jāņa baznīca)
Jana iela 7. Menší kostel v blízkosti kostela sv. Petra.
Katedrála sv. Jakuba (Jēkaba baznīca)
Jēkaba iela 9, v severní části Starého Města. Římskokatolická katedrála. Cihlový gotický kostel z 13. století.
Muzeum okupace (Latvijas Okupācijas muzejs)
Strelnieku laukums 1. Muzeum okupace. Vstupné dobrovolné.
http://occupationmuseum.lv
Pomník svobody (Brīvības piemineklis)
Brīvības bulvāris, asi 600 m severovýchodně od centra Starého Města. Pomník z roku 1935, symbol lotyšské státnosti.
Židovské muzeum (Zidu muzejs)
Skolas iela 6, ve čtvrti Centrs. Muzeum dokumentující život Židů v Lotyšsku. Vstupné dobrovolné.
http://www.jewishmuseum.lv
Secesní budovy
Nejzajímavější secesní domy najdete na ulicích Alberta iela, Elizabetes iela a Strēlnieku iela ve čtvrti Centrs a na ulici Audēju iela na Starém Městě. Na Alberta iela 12 najdete Centrum secese (Rīgas Jūgendstila centrs) a Muzeum secese. http://www.jugendstils.riga.lv/eng/muzejs
Muzeum historie Rigy a navigace (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs)
Palasta iela 4, v blízkosti Rižského dómu. Největší muzeum v Lotyšsku. Vstupné 5 EUR. http://www.rigamuz.lv

Mapa

Mapa Rigy, Lotyšsko
Mapa rižského Starého Města. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

Riga Pass

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Rize, ke slevám nebo bezplatnému vstupu do muzeí, galerií a dalších vybraných památek v Rize a ke slevám na vyhlídkové plavby. Karta na 24 hodin stojí 25 EUR, na 48 hodin stojí 30 EUR a kna 72 hodin stojí 35 EUR. Více informací najdete na
https://www.liveriga.com/en/7854-riga-pass

Důležitá telefonní čísla

Tísňová linka: 112
Informace o tel. číslech: 118
Nouzová linka českého velvyslanectví: +371/2946 3947

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Lotyšsku
Zájezdy do Lotyšska
Tipy na letenky do Lotyšska