Poznaň

Poznaň, Polsko, květen 2018

Poznaň
Poznaň je město v západním Polsku, ležící na řece Warta. Poznaň je s počtem obyvatel, který přesahuje půl milionu pátým největším polským městem a je hlavním městem Velkopolského vojvodství. V polštině se pro město používá jméno Poznań v němčině jméno Posen.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – POZNAŇ

Doprava

Autem

Jižně od Poznaně prochází polská dálnice A2, která vede od západní polské hranice, směrem na východ k Lodži a Varšavě.

Vlak

Hlavním vlakovým nádražím v Poznani je nádraží Poznań Główny, které je v centru města na ulici Dworcowa, asi 1,8 km jihovýchodně od středu Starého Města (Stary Rynek). Součástí nádraží je nyní i nákupní centrum Avenida Poznan i autobusové nádraží (Dworzec PKS). U nádraží jsou ze strany centra města (ul. Towarowa) zastávky tramvají a autobusů „Poznań Główny“, z druhé strany na ul. Glogowská jsou pak zastávky MHD „Most Dworcowy“.
Mezi další železniční stanice a železniční zastávky v Poznani patří Poznań Garbary, Poznań Górczyn, Poznań Krzesiny, Poznań Starołęka, Poznań Wola, Poznań Wschód, Poznań Antoninek, Poznań Dębiec, Poznań Dębina, Poznań Junikowo, Poznań Karolin, Poznań Strzeszyn.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec PKS, Dworzec autobusowy w Poznaniu) najdeme v prostorách vlakového nádraží Poznań Główny.

Letiště

Letiště Poznaň (Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Poznań–Ławica Henryk Wieniawski Airport (IATA: POZ, ICAO: EPPO)je sedmé největší polské letiště co do počtu odbavených pasažérů. Letiště najdeme v západní části Poznaně v městské části Ławica asi sedm kilometrů západně od centra Poznaně.
Z letiště se do centra města dostanete autobusy městské dopravy, a to linkou č. 59, která začíná na letišti, zastávka před letištním terminálem „Port Lotniczy Ławica“ a končí na hlavním vlakovém nádraží Poznań Główny. Cesta trva cca 20 minut. Další možností je linka č. 49, která jede ze zastávky „Ławica“, která je od letištního terminálu vzdálená asi 200 metrů. Autobus této linkykončí cestu na zastávce „“Rondo Kaponiera“. Noční linka č. 242 začíná na zastávce „Port Lotniczy Ławica“ a končí na zastávce „Rondo Kaponiera“. Ve všech třech případech potřebujete jízdenku na 40 minut, která stojí 4,60 zł. Web letiště: https://www.airport-poznan.com.pl

Stary Rynek, Poznaň, Polsko
Stary Rynek v Poznani

Doprava ve městě

Koordinátorem městské hromadné dopravy v Poznani je Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM). Městskou dopravní síť tvoří tramvajové a autobusové linky. V noci jezdí noční autobusové spoje. Mezi hlavní přestupní uzly nejen nočních linek patří zastávky Rondo Kaponiera a Poznań Główny. Součástí MHD v Poznani je i Poznański Szybki Tramwaj (PST), rychlotramvaj jezdící na vlastní trati a nahrazující metro. Trasa vede ze sídliště Jana III Sobieskiego (Osiedle Jana III Sobieskiego) na hlavní vlakové nádraží (Poznań Główny) k budově Dworzec Zachodni.
Ceny jízdenek: Poznaň je rozdělena do dopravních zón. Široké centrum města je v zóně A. Při použití běžných papírových jízdenek se zóny neberou v úvahu, platí jen časové období, na které je jízdenka zakoupena. Jízdenka na 10 minut stojí 3 zł, jízdenka na 40 minut (nebo na jednu cestu) stojí 4,60 zł, jízdenka na 24 hodin stojí 13,60 zł, na 48 hodin 21 zł, na 72 hodin stojí jízdenka 27 zł a sedmidenní jízdenku koupíme za 47 zł.
Jízdenky jde koupit v síti prodejen ZTM, v trafikách, na železničních stanicích v Poznani, v automatech na jízdenky (biletomaty) na zastávkách nebo v dopravním prostředku (lze je platit i bankovkami nebo kartou. Jízdenky je třeba označit v dopravním prostředku. U řidiče koupíme jízdenky jen v autobusech jezdících mimo město (linie podmiejskie) nebo na nočních linkách. Další informace, jízdní řády, schéma linek a vyhledávač spojení najdeme na http://www.ztm.poznan.pl

Hotely, ubytování

Přehled hotelů v Poznani a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde.Booking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Poznani

Tumský ostrov (Ostrów Tumski)
Poznaňský ostrov na řece Warta .Je to nejstarší část Poznaně a v rané minulosti Polského státu zde bylo sídlo polských vládců. Najdeme několik kostelů a dalších církevních staveb. Je zde i nejstarší katedrála v Polsku, katedrála sv Petra a Pavla. Nejbližší zastávkou tramvají a autobusů je zastávka „Katedra“.
Katedrála sv. Petra a Pavla (Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła)
Jeden z nejstarších kostelů a nejstarší katedrála v Polsku. Současná gotická stavba katedrály pochází ze 14. až 15. století a byla mnohokrát renovována a po poničení během 2. světové války v roce 1945 byla regotizována.
Kostel nejsvětější Panny Marie (Kościół Najświętszej Marii Panny)
Gotický kostel z 15. století, nejlépe zachovaná gotická stavba v Poznani. najdeme ji pár desítek metrů od katedrály sv. Petra a Pavla.
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
ul. ks. Ignacego Posadzego 3, pár desítek metrů severně od katedrály. Pobočka poznaňského Muzeum Archeologicznego. Jsou zde představeny exponáty z doby vzniku polského státu i vzniku Poznaně. Můžeme vidět archeology odkrytý úsek středověkého opevnění na Tumském ostrově z 10. století. Vstupné 6 zl, každou neděli vstup zdarma.
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl
Arcidiecézní muzeum (Muzeum Archidiecezjalne)
ul. J. Lubrańskiego 1, asi sto metrů od katedrály v renesanční budově z první poloviny 16. století. Muzeum představuje velké umělecké sbírky. Vstupné 10 zl.
http://muzeum.poznan.pl
Staré Město (Stare Miasto)
Stary Rynek
Hlavní náměstí poznaňského Starého města, centrum Poznaně, leží asi 1,7 km severovýchodně od vlakového nádraží Poznaň Glówny,nejbližšími tramvajovými zastávkami jsou Marcinkowskiego, Plac Wielkopolski, Wroclawska. uprostřed náměstí najdeme budovu radnice.
Radnice (Ratusz)
Stary Rynek 1. Původně gotická budova radnice ze ze začátku 14. století, později renesančně přestavěna. V budově radnice je pobočka Muzea Narodowego w Poznaniu a to Muzeum historie Poznaně (Muzeum Historii Miasta Poznania). Vstupné 7 zł.
http://www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-historii-miasta-poznania/
Na jih od radnice se táhne řada barevných domků s podloubím (Domki budnicze),
ZOO Poznaň
Stará ZOO, ul. Zwierzyniecka 19. Zastávka MHD „Kraszewskiego“ nebo „Zeylanda“. Vstup do areálu zdarma, do pavilonu plazů a ryb 8 zł.
Nová ZOO, ul. Kaprala Wojtka vchod z ul. ul. Krańcowej 81, zastávka MHD „Nowe ZOO“. Vstupné: březen-říjen prac.dny 18 zł, víkendy 24 zł, listopad-únor 10 zł.
http://www.zoo.poznan.pl
Botanická zahrada (Ogród Botaniczny)
ul. Dąbrowskiego 165. Zastávka MHD „Ogrody“. Univerzitní botanická zahrada. Vstup volný.
http://www.obuam.robia.pl
Palac Górków
ul. Wodna 27, v blízkosti jihovýchodního rohu Starého Rynku. Renesanční palác ze 16. století, původně sídlo rodiny Górków, nyní sídlo archeologického muzea. Vstupné 8 zł. V pondělí zavřeno.
https://www.muzarp.poznan.pl
Císařský zámek (Zamek Cesarski)
ul. św. Marcin 80/82, asi 900 metrů jihovýchodně od vlakového nádraží Poznaň Glówny. Zastávka MHD „Zamek“. Rezidence německého císaře Wilhelma II. Ze začátku 20. století.
http://ckzamek.pl

Mapy

Mapa centra Poznaně, Polsko
Turistická mapa centra Poznaně. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Poznan City Card (Poznańską Kartą Turystyczną) je městská slevová karta, na kterou můžete získat bezplatný vstup (případně procentní slevu) v mnoha poznaňských muzeích, slevu na mnoha poznaňských sportovištích a také slevu v některých poznaňských hotelech a restauracích. Karta se prodává ve verzi s bezplatnou dopravou MHD a ve verzi, ve které není zahrnuta MHD. Karta s MHD: Jednodenní karta stojí 49 zł, dvoudenní karta stojí 65 zł a karta na tři dny stojí 79 zł. Karta bez MHD: Jednodenní karta stojí 44 zł, dvoudenní karta stojí 55 zł a karta na tři dny stojí 65 zł. Poznan City Card koupíte v turistických informacích, v městských informačních centrech, v Národním muzeu, v některých hotelích nebo také online. Více informací o Poznan City Card najdete na http://poznan.travel/en/c/poznanska-karta-turystyczna

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Polsku : +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska

Další informace o Poznani najdete na webu http://Poznan.cz
Tipy na další zajímavá místa v Polsku najdete na webu http://Polsko.xyz