Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój, Polsko, září 2021

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój je lázeňské město ležící na jihozápadě Polska, jen asi 11 km od hranic Polska s Českem. Pro město se v němčině používá název Altheide-Bad, nebo také Bad Altheide, v češtině dříve také Starý Bor. Polanica-Zdrój leží v údolí řeky Bystrzyca Dusznicka v podhůří Stolových hor (Góry Stołowe), jižní část města leží na úbočí Bystřických hor (Góry Bystrzyckie) poblíž Kamenné hory (Kamienna Góra). Polanica-Zdrój leží 11 km východojihozápadně od Kladska (Kłodzko), 9 km východně od lázeňského města Duszniki-Zdrój a 25 km východně od Náchoda a 85 km jihozápadně od Wroclawi. Polanica-Zdrój patří do okresu Kladsku (Powiat kłodzki) v Dolnoslezském vojvodství. V roce 2020 mělo město 6307 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – POLANICA-ZDRÓJ

Hotely, ubytování

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí ve městě Polanica-Zdrój a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Severně od města prochází silnice č. 8 (Droga krajowa nr 8, také část E67), která vede od česko-polské hranice u Náchodu přes města Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój a pokračuje směrem Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Wroclaw. Město protíná ze severu na jih silnice č.388 (Droga wojewódzka nr 388, DW388) ve směru od Wambierzic dále k městu Bystrzyca Kłodzka.

Vlak

Městem prochází železniční trať č. 308 Klodsko Nowe-Kudowa-Zdroj. Vlakové nádraží (dworzec kolejowy, dworzec PKP) stojí při ulici Dworcowa na jihu měst, 1,3 km jižně od centra.

Bus

Autobusové nádraží (dworzec autobusowy, dworzec PKS) se nachází poblíž centra města, nedaleko křižovatky ulic Tranzytowa a Kłodzka.

Co musíte vidět aneb zajímavosti ve městě Polanica-Zdrój

Lázeňský park (Park Zdrojowy)
park je ohraničen ulicemi Parkowa, Zdrojowa, Matuszewskiego, Kryniczna, Ogrodowa a Wiejska, rozkládá se na ploše 12,6 ha a je rozdělen na pět částí, z nichž nejreprezentativnější je „Park Centralny“. V parku najdeme kolonádu Wielka Pieniawa, stejnojmenný lázeňský dům a také několik pomníků. Ozdobou je barevná fontána „Kolorowa“, která bývá od května do září osvětlena šestnácti barevnými světly a za zvuků hudby tryská až do výška 12 metrů.
Kolonáda Wielka Pieniawa (Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa)
Zdrojowa 39, centrum města,vedle Lázeňského divadla, na okraji Lázeňského parku. Lázeňská kolonáda s prameny Wielka Pieniawa (má pozitivní vliv na imunitu těla a metabolismus a pomáhá také při onemocněních gastrointestinálního traktu) a Staropolanka, jsou zde také obchody, cukrárny, restaurace.
Lázeňský dům „Wielka Pieniawa“ (Sanatorium Wielka Pieniawa)
Parkowa 4, uprostřed Lázeňského parku. Nejznámější lázeňský dům v Polanici, postaven na začátku 20. století jako „Nový lázeňský dům“. Lázeňským hostům je zde nabízena široká škála procedur jako je elektroléčba, fonoterapie, gymnastika, vodoléčba, inhalace, magnetoterapie, masáže, fototerapie, a také je zde sauna, jacuzzi, systémová kryoterapie, bazén, posilovna, solárium.
Lázeňské divadlo (Teatr zdrojowy)
Parkowa 2, v centru města u jižního rohu Lázeňského parku. Budova z roku 1925, nyní slouží jako kulturní centrum.
Promenáda (Deptak)
ul. Zdrojowa, v centru města po obou březích řeky Bystrzyca Dusznicka. Ulice plná obchodů, kaváren a restaurací se zahrádkami.
Motokárová dráha (Tor kartingowy)
Tranzytowa 1, u východního okraje Lázeňského parku. Motokárová dráha „Top Cart“ nejen pro děti a mládež.
Šachový park (Park Szachowy)
Část lázeňského parku ohraničena ulicemi Parkowa, Matuszewskiego a Kryniczna. Symetrický park z roku 1911, jehož největší atrakcí jsou venkovní šachy o ploše 100 metrů čtverečních s figurkami vysokými 1,4 m.
Letní sáňkařská dráha (Letni tor sanieczkowy „Góralka“)
Bystrzycka 24. Umělá sáňkařská dráha, dlouhá 450 metrů. Otevřeno od 15. dubna do 15. října.
Socha ledního medvěda (Rzeźba Niedźwiedzia Polarnego)
ul. Boleslawa Chrobrego, Socha ledního medvěda z roku 1910 označuje hranici kam až dosahoval v době ledové skandinávský ledovec.
Kostel nanebevzetí Panny Marie (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
ul. kamienna 8. Novobarokní kostel z roku 1910
Zámek Leśna Skała w Szczytnej (Zamek Leśna Skała w Szczytnej)
Neogotický zámek postavený mezi lety 1831 až 1837 podle vzoru středověkého opevněného hradu. Zámek stojí na vrchu Szczytnik ve výšce 589 metrů n. m., cca 1 km od města Szczytna. A 4,5 km západně od centra Polanice. Z Polanice dojdeme na zámek po žluté značce. Zámek je přístupný. https://zamekszczytna.pl/

Mapa

Mapa Polanica-Zdrój
Mapa centra města Polanicaa-Zdrój. Zdroj“Mapy.cz“.