Paczków (Pačkov)

Paczków (Pačkov), Polsko, září 2023

Paczków (Pačkov)

Paczków je město na jihu Polska, cca 4 km od polsko-české hranice. Paczków leží mezi dvěma přehradními nádržemi a to Otmuchovským jezerem (Otmuchovská přehrada, Jezioro Otmuchowskie) na východě a Pačkovskou přehradní nádrží (Zalew Paczkowski, Jezioro Paczkowskie) na severozápadě, cca 12 km západně od města Otmuchów a cca 23 km západně od okresního města Nysa (Nisa), 8 km severovýchodně od českého města Javorník, 68 km západo jihozápadně od města Opole a 71 km jižně od centra Wroclawi (Vratislav). Severně od centra města protéká řeka Kladská Nisa (Nysa Klodzka).

Paczków leží na rozhraní historických území Dolního Slezska a Horního Slezska, ale je počítán spíše do Dolního Slezska. Administrativně město náleží do okresu Nisa a s ním do Opolského vojvodství. V roce 2022 měl Paczków 6748 obyvatel. V češtině se pro město používá počeštěný název Pačkov, v němčině nese město jméno Patschkau.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Paczków (Pačkov)

Hotely, ubytování v Pačkově

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí ve městě Paczków a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Kolem jižního okraje města probíhá silnice č. 46 ve směru od měst Kłodzko (Kladsko), Zloty Stok a dále pokračuje na východ na Otmuchów, Nysu a Opole. Do města vede silnice č. 382 z měst Ząbkowice Śląskie a Kamieniec Ząbkowicki, která vede dále na jih k hraničnímu přechodu Paczków/Bílý Potok.

Bus

Autobusové nádraží najdeme cca 200 metrů severovýchodně od Rynku poblíž křižovatky ulic Stanislawa Staszica a Emilii Plater..

Vlak

Ve městě je železniční stanice Paczków (Stacja kolejowa Paczków), která leží na železniční trati č. 137 Katowice-Legnica. Vlakové nádraží (Dworzec PKP Paczków) stojí asi 1,6 km severně od centra města při ulici Dworcowa. Do centra města dojdeme po červené značce.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Pačkově

Systém městského opevnění (System fortyfikacji miejskich)
Paczkow má jedno z nejzachovalejších středověkých opevnění v Polsku. Díky tomu se městu přezdívá polské nebo slezské Carcassonne. Dochoval se vnitřní prstenec kamenných hradeb o délce 1200 metrů. Hradby jsou vysoké až sedm metrů a pocházejí ze 14. až 16. století. Dochovalo se také devatenáct obranných baš a čtyři věže městských bran (Brama Wrocławska, Brama Ząbkowicka, Brama Kłodzka, Brama Nyska), které byly součástí opevnění města. Věž Wroclawské brány, která je nejstarší a má výšku třicet metrů je přístupná veřejnosti a na jejím vrcholu je zřízena vyhlídka. Na Niské bráně a v jejím okolí je vytvořena takřka osmdesát metrů dlouhá vyhlídková stezka, která je bezplatná.
Kostel sv. Jana Křtitele (Kościół św. Jana Ewangelisty)
ul. Kościelna, v historickém centru města, kousek od Rynku. Opevněný gotický cihlový kostel, jehož stavba byla dokončena v roce 1389. V interiéru se dochovaly sochy známého německého sochaře a malíře Wita Sztwosze. V jižní lodi je vybudovaná studna, jediná studna v Evropě nacházející se uvnitř kostela.
Zřícenina hřbitovního kostela sv. Jana Evangelistyy (Kościół cmentarny św. Jana Ewangelisty)
ul. Wojska Polskiego, v centru města, jihovýchodně od Rynku, za hradbami. Původně renesanční cihlový hřbitovní kostel dostavěný v roce 1606 na středověkém hřbitově. Kostel byl zničený v roce 1945 během bojů 2. světové války. Zůstala jen věž bez střechy a kostel byl zakonzervován a ponechán jako trvalá ruina.
Katův dům (Dom Kata)
uul. Wojska Polskiego 23, v centru města, jihovýchodně od Rynku, za hradbami, za Niskou bránou.. Hrázděný dům z 18. století. Dům městského kata, nyní zde sídlí turistické informační centrum.
Radnice (Ratusz)
Rynek, centrum města. Původně renesanční radnice se 45 metrů vysokou věží, která byla postavena v letech 1550 až 1552, V letech 1821 až 1822 neoklasicistně přestavěna. Na věži je vyhlídková terasa.
Muzeum motorismu (Metamuzeum Motoryzacji)
ul. Kościuszki 4C, necelých čtyři sta metrů západně od Rynku. Interaktivní centrum techniky se sbírkou historických automobilů. https://www.facebook.com/MetamuzeumMotoryzacji/
Muzeum plynárenství (Muzeum Gazownictwa)
ul. Pocztowa, 250 m od Rynku. Muzeum je umístěno v budovách staré plynárny, která byla postavena v roce 1902 a představuje Muzeum představuje historii plynárenárenstvi nejen v Pačkově, zároveň je jedinou institucí v Polsku, kde se dochovala. Také zde najdeme největší sbírku domovních plynoměrů. Vstupné 12 zl, v pondělí zavřeno.. https://muzeumgazownictwa.pl/
Kostel Panny Marie Ustavičné pomoci (Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy)
ul. Stanisława Staszica. Neogotický cihlový kostel, původně protestanský, postavený v letech 1902 až 1903.
„HOPLE“ – Winnica Poraj Paczków
ul. Kościuszki 4b. Vinařství s pětihektarovou vinicí a vinárnou. https://www.hople.pl/

Mapa