Oulu

Oulu, Finsko, srpen 2017

Oulu
Oulu je město na severu Finska na pobřeží Botnického zálivu Baltského može při ústí řeky Oulu. Je administrativním střediskem provincie Pohjois-Pohjanmaa (Severní Pohjanmaa, nebo Severní Ostrobotnie). Oulu je nejlidnatějším městem severního Finska. Švédsky se město jmenuje Uleåborg.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – OULU

Doprava

Letiště

Oulu Airport (Oulun lentoasema, OUL) je druhé nejvytíženější letiště ve Finsku. Letiště leží asi 11 km jihozápadně od centra Oulu u obce Oulunsalo. Do centra se dostaneme autobusy č. 8 a 9. Jízdenka na dvě zóny (A+B) stojí 5,80 EUR. Z Oulu zde vede silnice č. 815.

Vlak

Vlakové nádraží (Oulun rautatieasema) leží v centru města, ve čtvrti Vaara, při ulici Rautatienkatu.

Bus

Autobusové nádraží (Linja-autoasema) leží mezi vlakovým nádražím a ulicí Ratakatu při hranici městských částí Vaara a Raksila.

Autem

Oulu prochází dálnice č. 4 (Valtatie 4 nebo Vt 4, vedoucí z Helsinek přes Lahti do Oulu a dále pak přes Rovaniemi do Utsjoki na severním konci Finska, část E75). Z Oulu vychází dálnice Vt 20 do Kuusama a dálnice Vt 22 do Kajaani.

Doprava ve městě

MHD v Oulu je zajišťována autobusy. Jízdné je podle zón. Střed města města je zóna A-City (cena jízdenky je 1,50 EUR), jenž je součástí zóny A. Letiště je v zóně B. Jízdenka na jednu zónu stojí 3,10 EUR, na dvě zony (AB, BC nebo CD) 5,80 EUR, na tři zóny 8,30 EUR. Přehled linek, jízdní řády a informace o jízdenkách najdete na: http://www.oulunjoukkoliikenne.fi/english

Oulu, Finsko
Oulu

Hotely, ubytování v Oulu

V Oulu najdeme například Forenom Aparthotel Oulu Uusikatu, Break Sokos Hotel Eden, Radisson Blu Hotel Oulu, Best Western Hotel Apollo. Přehled hotelů v Oulu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Oulu

Muzeum umění (Oulun taidemuseo)
Kasarmintie 9, Myllytulli. Nejbližší autobusová zastávka je „Makasiinikatu“ Vstupné 6 EUR, společná vstupenka s vědeckým centrem Tietomaa a s Muzeem Severní Ostrobotnie za 19 EUR.
https://www.ouka.fi/oulu/oma/
Tietomaa (Tiedekeskus Tietomaa)
Nahkatehtaankatu 2, Myllytulli.
Nejbližší zastávky MHD jsou „Nahkatehtaankatu“ a „Makasiinikatu“. Zábavné vědecké centrum se spoustou interaktivních expozic a s vyhlídkovou věží. Vstupné 15 EUR.
http://www.tietomaa.fi
Muzeum Severní Ostrobotnie
(Pohjois-Pohjanmaan museo)
Ainola Park, Ainolanpolku 1, Hlavní budovu muzea najdeme v parku Ainola, nejblížší autobusovou zastávkou je zastávka „Autoheiki“ případně „Makasiinikatu“. Jde o regionální muzeum věnující se Oulu a regionu Severní Ostrobotnie. Vstupné 6 EUR.
https://www.ouka.fi/oulu/ppm/english/
Katedrála (Oulun tuomiokirkko)
Kirkkokatu 3a, luteránská katedrála v centru města ve čtvrti Pokkinen. Nejbližší zastávka MHD je „Kuvernööri“
Hlavní náměstí (Oulun kauppatori)
Hlavní náměstí v centru města ve čtvrti Pokkinen s neogotickou tržnicí z roku 1901 a sochou Toripolliisi. Nejbližší zastavkou MHD je „Toripakka“.

Mapa

Mapa centra Oulu, Finsko
Turistická mapa centra Oulu. Zdroj:“Mapy.cz“

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování ve Finsku
Zájezdy do Fiska