Ostrava

Ostrava leží na severovýchodě České republiky, na historické hranici Slezska a Moravy, poblíž hranic s Polskem. Městem protékají řeky Odra a Ostravice.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – OSTRAVA

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Ostrava hlavní nádraží) leží na železniční trati z Prahy do Bohumína a dále do Polska (Katowice, Krakow, Varšava) a nebo na Slovensko (Žilina, Košice). Najdeme jej ve čtvrti Přívoz, odkud se do centra města dostaneme tramvajemi (cca deset minut). Druhé velké vlakové nádraží je nádraží Ostrava-Svinov, ležící na stejné trati jako hlavní nádraží asi 10 minut před hlavním nádražím (ve směru od Prahy). Z nádraží Ostrava-Svinov se do centra města dostaneme tramvají asi za dvacet minut. Nejblíže centru města je železniční zastávka Ostrava-Stodolní a nádraží Ostrava-střed, které leží na trati z Ostravy hlavního nádraží do Frýdku-Místku.

Bus

Autobusové nádraží (ÚAN) leží blízko centra města, za obchodním centrem „Nová Karolína“. Nejbližší zastávka MHD „Náměstí republiky“.
Letiště
Letiště Ostrava (Ostrava Airport, letiště Leoše Janáčka Ostrava, dříve letiště Ostrava-Mošnov, kód IATA: OSR, kód ICAO: LKMT ), leží na území Mošnova, jižně od Ostravy, Dostaneme se z něj do centra města na autobusové nádraží (ÚAN) například busem linky 333 (zastávka Mošnov,Airport je před odbavovací halou), nebo busem linky č. 670 (zastávka Mošnov,Airport nádraží je u vlakové zastávky asi 150 metrů od odbavovací haly). Bus linky 331 jede ze zastávky Mošnov, Airport do Ostravy Přívozu (zastávka Sad boženy Němcové). Do města se dostaneme také vlakem přes Studénku na nádraží Svinov nebo na hlavní nádraží v Přívoze. Železniční zastávka (Mošnov, Ostrava airport) je asi 150 metrů od odbavovací haly. Autem se na letiště dostaneme nejlép po dálnici D1 (exit 336).
Web letiště: http://www.airport-ostrava.cz

Doprava ve městě

MHD ve městě provozuje společnost DPO. Z hlavního vlakového nádraži se dostaneme do centra města tramvají (č.1,2,8 na zastávku „Elektra“), stačí na to 10 min. jízdenka (16 Kč). Na delší cestu je třeba púlhodinová jízdenka (20 Kč) nebo hodinová jízdenka (30 Kč). Výhodná může být 24 hodinová jízdenka (80 Kč), která o víkendech, ve svátky a v červenci a v srpnu, platí až pro dvě dospělé osoby a tři děti. To samé platí pro třídenní jízdenku (220 Kč). Celodenní jízdenka až pro pět cestujících nad 15 let stojí 200 Kč. U řidiče již jízdenky nekoupíte, můžete ale koupit sms jízdenky před nástupem do vozu (na 70 minut a 24 hodin), pro 70 minutovou jízdenku pošlete sms DPO70 na číslo 90230) a jízdenku můžete nově koupit v dopravním prostředku pomocí bezkontaktní platební karty a to na odbavovacím terminálu po nástupu do dopravního prostředku (nepřestupní do 10 minut za 14 Kč, přestupní do 45 minut za 20 Kč)
Plán dopravy a jízdní řády najdete na webu http://dpo.cz

Hotely, ubytování v Ostravě a v okolí

Přehled hotelů v Ostravě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Důl Anselm, Hornické muzeum, Landek, Petřkovice, Ostrava
bývalý Důl Anselm nyní hornické muzeum, Landek, Ostrava-Petřkovice

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Ostravě

Dolní oblast Vítkovic
Ruská 101, Ostrava-Vítkovice. Unikátní komplex, kde byla spojena těžba uhlí, jeho koksování a následné použití při výrobě železa ve vysoké peci. Vstupné na prohlídku NKP Dolní Vítkovice je vysokopecní okruh s Bolt Tower 190 Kč, uhelný okruh 110 Kč, oba spolu 240 Kč.
Velký svět techniky-populárně naučné centrum, které hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Vstupné 240 Kč- Malý svět techniky U6-výstava umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu DV, odhaluje tajemství technických vynálezů. Vstupné 130 Kč.
http://www.dolnivitkovice.cz/
Landek a Hornické muzeum
Pod Landekem 64, Ostrava-Petřkovice
Hornické muzeum a volnočasový areál v areálu bývalého dolu při úpatí vrchu Landek v Petřkovicích (busy ze zastávky „Sad B.Němcové“ směr Hlučín na zastávku „Hornické muzeum“). Vstupné: Důlní expozice s fáráním v důlní kleci 150 Kč. Expozice báňského záchranářství 90 Kč.. Volně přístupná venkovní expozice strojů. Landek je místem nálezu pravěkého sídliště lovců mamutů, byla zde objevena Petřkovická venuše a poprvé použito uhlí. Na vrchu Landek se nachází terénní stopy po středověkém hradu Landek.
http://landekpark.cz
ZOO Ostrava
Michalkovická 197, Slezská Ostrava
Ostravská zoologická zahrada se nachází v Michálkovicích. Vstupné 110 Kč, v zimní sezónu (listopad-březen) 80 Kč.
http://zooostrava.cz
Slezskoostravský hrad
Hradní 1, Slezská Ostrava. Hrad najdete z pohledu z centra Ostravy za řekou Ostravicí. Dostanete se k němu z centra pěšky přes výstaviště Černá louka a pěší lávku přes řeku Ostravici. Původně středověký hrad, poté i díky poddolování, z velké části zničen a pak znovu dostavěn. V prostorách hradu je několik stálých expozic. Vstupné 80 Kč.
http://hrad.cerna-louka.cz/
Ostravské muzeum
Masarykovo nám. 1, Moravská Ostrava.
Muzeum je v centru města. Najdeme zde stálou expozici zaměřenou na historii města, krajinu a přírodu Ostravska. Vstupné 70 Kč.
http://ostrmuz.cz
Důl Michal
Čs. armády 95/413, Slezská Ostrava. Důl Michal je bývalý černouhelný důl v Michálkovicích nedaleko od ZOO (zastávka „Michálkovická“). Základní rohlídkova trasa představuje cestu havíře do práce od šaten až po vlastní jámu. Vstupné 100 Kč.
http://dul-michal.cz
Nová radnice a vyhlídková věž
Prokešovo náměstí 6, Moravská Ostrava
Nová radnice má nejvyšší radniční věž v ČR (86m).Ve výšce 73m je přístupná vyhlídková terasa (vstupné 60 Kč).
Halda Emma
Nejvyšší a nejznámější halda v Ostravě. Asi 700 m jihozápadně od ZOO. Z centra asi 1,5 km po žluté značce od mostu Miloše Sýkory kolem Keltičkovy kovárny
Kostel sv. Václava
Kostelní ulice, centrum města. Trojlodní kostel ze 13. století, původně pozdně gotický, mnohokrát přestavován. Jedna z nejstarších památek v Ostravě.
Bazilika Božského Spasitele
Náměstí Msgre. Šrámka, centrum města. Katedrála, druhý největší kostel na Moravě.
Galerie výtvarného umění
Dům umění, Jurečkova 9, v centru města za palácem Elektra. Vstupné 100 Kč, v neděli vstup zdama, v pondělí zavřeno. http://www.gvuo.cz

Mapa

Mapa Ostravy
Turistická mapa centra Ostravy

Tipy jak ušetřit

Na jízdném: Výhodná je 24 hodinová jízdenka (80 Kč) o víkendech, ve svátky a v červenci a v srpnu také i v pracovní dny, tehdy totiž platí až pro dvě dospělé osoby a tři děti (a to v zoně XXL, která zahrnuje i okolí Ostravy včetně Hlučína a Bohumína.To samé platí pro třídenní jízdenku (220 Kč). Další výhodnou možností může být celodenní jízdenka až pro pět cestujících nad 15 let, ta stojí 200 Kč.
Na vstupném: Karta TRIO – za 150 Kč vstup do Slezskoostravského hradu, MINIUNI – světa miniatur, Expozice historických motocyklů a do Pohádkového sklepa strašidel.

Místa větších kulturních a sportovních akcí

Ostravar Aréna (původně Palác kultury a sportu, později ČEZ Aréna, také známá jako Sport aréna nebo Vítkovice aréna) – multifunkční hala ve Vítkovicích, své zápasy zde hrají hokejisté Vítkovic. Zastávka tramvají „Sprort aréna“. Z hlavního vlakového nádraží a z centra města tramvají č.2, z nádraží Ostrava-Svinov tramvají č. 7.
http://www.arena-vitkovice.cz/
Městský stadión v Ostravě-Vítkovicích – atletický a fotbalový stadion, svá domácí utkání zde hrají fotbalisté Baníku Ostrava, koná se zde atletický mítink Zlatá tretra stadion leží nedaleko od Ostravar Arény. Zastávka MHD „Městský stadión“.
Bonvér Aréna (původně Hala Tatran) – víceúčelová hala, své zápasy zde hrají basketbalisté NH Ostrava. Hala leží v blízkosti OC Forum Nová Karolína a Frýdlantských mostů
Gong – víceúčelová aula, vestavěna do bývalého plynojemu v areálu Dolních Vítkovic.
Zastávka MHD „Dolní Vítkovice“ (z hlavního nádraží a z centra tramvaje č.1 a č.2)
http://www.dolnivitkovice.cz/gong