Ochrid

Ochrid (Ohrid), Severní Makedonie, duben 2023

Ochrid (Ohrid)

Ochrid, často i v češtině psáno Ohrid, je město v jihozápadní části Severní Makedonie. V makedonštině je název města Охрид, v angličtině a němčině Ohrid a v albánštině Ohri. Ochrid leží při severozápadním úpatí pohoří Galičica na severovýchodním břehu Ochridského jezera asi 110 km jihozápadně od Skopje, severomakedonského hlavního města. Ochrid je nejoblíbenější a nejrušnější turistické letovisko na břehu Ochridského jezera. Ochrid je také oblíbeným cílem výletů turistů z resortů v albánských letoviscích Drač a Golem. Ochridské staré město je spolu s Ochridským jezerem a okolím zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, zápis zní Přírodní a kulturní dědictví ochridského regionu.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – OCHRID
Hotely, ubytování v Ochridu

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Ochridu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Přes město probíhá dálnice A3 z Bitoly a Resenu, která za Ochridem pokračuje k letišti, kde se napojuje na makedonskou dálnici A2, která se zde otáčí na sever směr makedonská města Kichevo, Tetovo a Skopje.

Bus

Autobusové nádraží (Автобуска станица) v Orchidu je mezi ulicemi Zhelznichka a 7-mi Noemvri asi 1,7 km jihovýchodně od pobřeží Ochridského jezera.

Letiště

Letiště sv. Pavla Apoštola v Ochridu (Ohrid St. Paul the Apostle Airport, Аеродром Охрид, kod IATA: OHD) leží cca devět kilometrů severozápadně od centra Ochridu.
Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Ochridu

Ochridské jezero
Ochridské jezero je jedno z nejhlubších a nejstarších evropských jezer. Ochridské jezero s okolní krajinou je zapsáno mezi památky UNESCO.
Samuelova pevnost (Самуилова тврдина)
Samuelova pevnost je dominantou města. Jde o pevnost na kopci nad orchidským Starým městem, vysoko nad hladinou Ochridského jezera.. Samuelova pevnost byla jak její jméno napovídá postavena bulharským carem Samuelem I. A pochází z desátého století. Vstupné 30 MKD.
Městské opevnění
Hradby obklopovaly Staré město a navazovaly na Samuelovu pevnost. Zachované hradby pocházejí převážně z desátého století a byly nalezeny i části ze třetího století, z části se zachovala i dolní a horní brána.
Antické divadlo
Historické divadlo s helenistického období z roku 200 př. n. l., které později sloužilo i pro souboje gladiátorů.
Kostel Svaté Bohorodičky (Црква „Пресвета Богородица Перивлептос)
Kostel stojí na kopci mezi dolní bránou a antickým divadlem. Kostel zpochází roku 1295 a vyznačuje se významnými freskami. Vedle kostela je galerie ikon. Vstupné do kostela je 100 MKD, stejně jako do Galerie ikon.
Kostel sv. Jana Teologa na Kaneu (Свети Јован Канео)
Kostel stojí na výběžku do Ochridského jezera, západně od Starého města. Kostel pochází zřejmě ze čtrnáctého století.Jde o ten známý ikonický kostel, který se objevuje na mnoha fotografiích Ochridského jezera.
Kostel svatých Klementa a Pantaleona (Црква „Св. Климент и Пантелејмон)
Tento kostel se nachází na širším archeologickém nalezišti Plaošnik. Toto místo bylo významným náboženským centrem regionu již od raných křesťanských dob. Zde byla otevřena v desátém století první univerzita v Evropě a také zde byla vytvořena cyrilice.
Kostel svaté Sofie (Црква Св. Софија)
Tento kostel je katedrálním kostelem ochridského arcibiskupství. Nynější stavba kostela byla postavena v letech 1035 až 1056. Průčelí s věžemi a otevřenými ochozy bylo postaveno v roce 1317. Interiér obsahuje významnou sbírku dochovaných fresek z jedenáctého století. Malé náměstí před kostelem bývalo v minulosti hlavním fórem a dodnes se využívá pro různá kulturní vystoupení. Vstupné 100 MKD.
Důležitá telefonní čísla

Informace: 188
Policie: 192
Zdravotnická záchranná služba: 194
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Severní Makedonii: +389 703 145 02

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Severní Makedonii za nejlepší ceny
Zájezdy do Severní Makedonie

Mapa