Novigrad

Novigrad, istrie, Chorvatsko, únor 2019

Novigrad (italsky Cittanova d´Istria), je chorvatské přístavní město ležící na západě země, na západě Istrijského poloostrova, při pobřeží Jaderského moře. Novigrad leží mezi městy Umag a Poreč, 14 km jižně od centra Umagu a 10 km severně od města Poreč. asi 70 km západně od Rijeky, 55 km severozápadně od Puly, 23 km jižně od slovinského města Piran a 39 km jihozápadně od italského Terstu. Administrativně patří město Novigrad do Istrijské župy. V roce 2011 měl samotný Novigrad 2622 obyvatel, celé město, ke kterému patří ještě sídla Antenal, Bužinija, Dajla a Mareda pak mělo 4345 obyvatel. Město je známé jako oblíbené letovisko na Istrii.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – NOVIGRAD

Hotely, ubytování v Novigradu

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Novigradu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Letiště

Letiště Pula (Pula Airport, chorvatsky Zračna luka Pula, IATA: PUY, ICAO: LDPL) leží asi 55 km jihovýchodně od centra Novigradu. Z letiště se do Novigradu dostaneme kyvadlovou autobusovou dopravou (schuttle bus), jízdenky lze koupit u řidiče (dražší) nebo online za 200 kn na http://prodaja.fils.hr nebo na https://www.brioni.hr.
Web letiště: https://airport-pula.hrLetiště v italském Terstu je od Novigradu vzdáleno 57 km severním směrem.

Vlak

Nejbližší železniční stanicí je slovinský Koper, 28 km severovýchodně od Novigradu, který leží na železniční trati Koper-Divača. Nejbližší chorvatskou železniční stanicí je Pazin, 31 km jihovýchodně a pak železniční stanice Buzet, která leží 35 km severovýchodně od centra Novigradu. Jízdní řády vlaků, vyhledávač spojení a prodej jízdenek najdeme na http://www.hzpp.hr

Bus

Autobusové nádraží (Autobusni kolodvor Novigrad) se nachází poblíž supermarketu Konzum u křižovatky ulic Murvi a Josipa Broza Tita800 metrů severovýchodně od centra Novigradu (Veliki trg).

Autem

Severovýchodním okrajem Novigradu prochází státní silnice D75, vedoucí z Umagu dále na jih Istrijského poloostrova. Ze silnice D75 se na severovýchodě Novigradu odpojuje silnice D301, která vede severovýchodním směrem a která se asi po 2,5 km napojuje na dálnici A9 (E751).

Přístav

Přístav (Luka Novigrad) se nachází asi 600 metrů severovýchodně od centra města (Veliki trg) při ulici sv. Anotona.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Novigradu

Staré Město (Stari grad)
Historické centrum města nacházející se na poloostrově mezi dvěma zálivy. Zachovala se zde středověká zástavba s úzkými uličkami a několika domy ve stylu benátské gotiky. Významnou památkou jsou zachovalé části středověkých hradeb.
Gallerion
Milinska 1, v historickém centru města. Námořní muzeum představující historii rakousko-uherského námořnictva.
Kostel sv. Pelagia (Crkva svetog Pelagia)
Veliki trg. Kostel postavený v 15. a 16. století, který byl v 18. století barokně přestavěn. Pod presbytářem je pozdně románská krypta.
Zvonice
Vedle kostela sv. Pelagia je samostatně stojící zvonice z roku 1883, která v létě funguje jako vyhlídka.
Lapidarium
Za kostelem sv. Pelagia. Jedna z nejdůležitějších chorvatských sbírek kamenných památek, která představuje více než sto kamenných artefaktů z doby od 1. do 18. století.
Kostel sv. Agáty (Crkva sv. Agate)
Ulica svetog Maksima. Kostel z přelomu 10. a 11. století.

Mapa

Mapa Novigradu, Istrie, Chorvatsko
Mapa centra Novigradu. Zdroj:“Mapy.cz“.