Merano/Meran

Merano/Meran, Itálie, květen 2022

Merano/Meran

Město Meran, pro nějž se v italštině používá jméno Merano, leží na severu Itálie v autonomním regionu Tridentsko-Horní Adiže nebo také Tridentsko-Jižní Tyrolsko (Trentino-Alto Adige, Trentino-Südtirol) v autonomní provincii Bolzano-Jižní Tyrolsko (Bolzano-Alto Adige, Bozen-Südtirol). Merano má více než 41 000 obyvatel a je tak po Bolzanu druhým největší městem Jižního Tyrolska. Merano leží v údolí řeky Adiže, v části, která se tradičně nazývá Burggrafenamt/Burgraviato. Merano leží u soutoku řek Etsch/Adige a Passer/Passirio, 38 km východně od Merana, 25 km severovýchodně od Bolzana, 38 km západně od Brixenu cca 15 km od italsko-rakouské hranice a 68 km jižně od Innsbrucku. Merano je známým lázeňským městem a vyhledávaným turistickým centrem. Merano je známo také svým dostihovým závodištěm.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – MERANO/MERAN

Hotely, ubytování v Meranu

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Meranu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Merano je spojeno s Bolzanem silnicí S538, která se v Bolzanu napojuje na italskou dálnici A22 (Autostrada del Brennero/Brennerautobahn) na kterou na severu u Brenneru navazuje rakouská dálnice A 13 do Innsbrucku a směrem na jih vede dálnice A22 Trenta a dále do Verony, Mantovy a Modeny (evropská silnice E45). Silnice S544 vede z Merana směrem na sever a u města Sterzing/Vipiteno se napojuje rovněž na dálnici A22.

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Meranu (Stazione di Merano, Bahnhof Meran) stojí mezi Bahnhofsplatz/Paazza Stazione a St.Josefstrasse/Via San Giuzseppe, na severozápadním okraji města. Železniční stanice Meran/Merano leží na železniční trati Bolzano/Bozen-Merano a Merano-Mals/Malles Venosta (Vinschgaubahn). Před nádražím jsou zastávky autobusů „Stazione Merano“. Vyhledávač vlakového spojení najdete na https://www.trenitalia.com/

Bus

Autobusy Flixbus stojí na zastávce Merano (Terme) na ulici Piavestrasse/Via Piave 1.

Letiště

Nejbližším letištěm je Letiště Bolzano (Bolzano Airport, Aeroporto di Bolzano-Dolomiti, Flughafen Bozen-Dolomiten, kód IATA:BZO), které leží na jižním okraji Bolzana, 4 km jihozápadně od centra Bolzana a 26 km jihovýchosně od centra Merana. Dalšími blízkými letišti jsou letiště Verona, Innsbruck a Treviso.

Doprava v Meranu

Veřejná doprava v Meranu a okolí spadá pod integrovaný dopravní systém Jižního Tyrolska (Südtirol Mobil), informace o jízdenkách, vyhledávač spojení a další informace najdete na https://www.suedtirolmobil.info/en/. Autobusová jízdenka pro jednu zónu, která platí 60 minut a je přestupní stojí 1,50 EUR, při koupi předplacené karty v hodnotě 10, 25 nebo 50 EUR výjde jízdenka na 1,20 EUR.
Lze koupit síťovku Mobilcard, kterou lze využít na autobusy, regionální vlaky a některé lanovky v regionu Jižní Tyrolsko a která stojí na jeden den 15 EUR, na 3 dny 23 EUR a na 7 dnů 28 EUR. Obdobou je museummobil Card, kde je navíc k bezplatné dopravě ještě vstup zdarma do osmdesáti muzeí a expozic po celém Jižním Tyrolsku. Tato karta stojí na 3 dny 30 EUR a na 7 dnů 34 EUR.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Meranu

Kostel sv. Mikuláše (Pfarkirche St. Nicolaus/Chiesa di San Nicoló)
Pfarplatz/Piazza Duomo. Trojlodní gotický kostel, jenž současnou podobu dostal v roce 1465. Před kostelem je vysoká hodinová věž se slunečními hodinami.
Kaple sv. Barbory (St.-Barbara-Kapelle)
Kaple stojí za kostelem sv. Mikuláše. Osmiboká kaple z roku 1450, sloužila jako hřbitovní kaple, suterén kaple sloužil jako kostnice.
Kurhaus
Freiheitsstrasse/Corso Libertà 33, kolem prochází promenáda Passerpromenade. Slavná secesní budova a symbol Merana, dnešní západní křídlo bylo otevřeno v roce 1874, další části v letech 1912 až 1914. Dnes se zde pořádají kongresy, koncerty, plesy a oslavy.
Lázeňské centrum (Therme MeranúTerme Merano)
Thermenplatz/Piazza Terme 9. Lázeňské centrum s patnácti krytými bazény s celoročním provozem a s deseti venkovními bazény v létě, s relaxačním saunovým světem a s exkluzivními wellness procedurami a stylově řešenými relaxačními zónami. https://www.termemerano.it/
Laubengasse/Via Portici
Laubengasse je ulice spojující v centru města náměstí Kronplatz a náměstí Pfarplatz. Ulice je dlouhá čtyři sta metrů a je nejdelší ulicí s podloubím v Jižním Tyrolsku. Tato ulice je plná středověkých budov s obchody a stylovými bary.
Steirnerner Steg
Dvouobloukový kamenný most přes řeku Passer. Spojuje historické centrum a čtvrť Steinach se čtvrtí Obermais/Maia Alta. Most pochází z roku 1617.
Prašná věž (Pulverturm/Torre delle Polveri)
Tappeiner Promenade/Passeggiata Tappeiner. Prašná věž nebo také Ortensteinská věž je středověká věž jenž byla součástí městského opevnění.
Městské brány
Z původního městského opevnění Starého města se dochovaly tři městské brány, a to Vinschgauer Tor/Porta Venosta na západě, Passeirer Tor/Porta Passiria na severu a Bozener Tor/Porta Bolzano na jihu Starého města.
Městské divadlo (Stadttheater /Teatro Civico)
Theaterplatz/Piazza Teatro, secesní budova divadla, která byla dostavěna v roce 1899. Dnes nese jméno Stadttheater Pucinni/Teatro Puccini.
Židovské muzeum (Jüdisches Museum Meran/Museo Ebraico di Merano)
Friedrich-Schiller-Strasse/Via Friedrich Schiller 14. Židovské muzeum představující historii židovské komunity v Meranu. Možnost navšívit i starý židovský hřbitov. Vstup zdarma.
Muzeum umění Merano (Kunst Meran/Merano Arte)
Lauben/Via Portici 163, budova Sparkasse. Galerie a muzeum umění. Vstupné 7 EUR. https://kunstmeranoarte.org/
Městské muzeum (Stadtmuseum Meran/Museo Civico di Merano)
Pfarplatz/Piazza Duomo 6, za kostelem sv. Mikuláše. Muzeum je umístěno v renesančním Mammingově paláci (Palais Mamming) a je označováno i jako „Palais Mamming Museum“. Městské muzeum představující historii města a umění regionu. Jsou zde barokní obrazy tyrolských mistrů, tradiční kroje, ale i exotické exponáty jako egyptská mumie a súdánské zbraně. Vstupné 6 EUR.

Muzeum žen (Frauenmuseum Meran/Museo delle Donne Merano)
Mainhardstrasse/Via Mainardo 2, u náměstí Kornplatz, v bývalém klášteru klarisek. Ženské muzeum prostřednictvím oděvů a módních trendů, doplňků a předmětů každodenního života přibližuje historii žen a popisuje životy žen od téměř zapomenutých epoch až po současnost. Vstupné 5 EUR.
Vila Frreischütz (Hausmuseum Villa Freischütz/Casa Museo Villa Freischütz)
Priamiweg/Via Priami 7, Obermais/Maia Alta. Asi kilometr východně od centra města ve čtvrti Obermais/Maia Alta, nejbližší autobusová zastávka je „Runnweg“. Vila z roku 1909 v modernistickém stylu. Ve vile je muzeum, které představuje život ve vile a každodenní předměty z období 1922 až 1941. V neděli zavřeno, vstupné za každé ze dvou pater 10 EUR. http://www.villafreischuetz.org/
Doatihové závodiště Merano (Pferderennplatz Meran/Ippodromo di Merano)
Gampenstrasse/Via delle Palade, jižně od centra města za řekou Passer ve čtvrti Untermais/Maia Bassa. V blízkosti je vlaková zastávka Merano-Maia Bassa/Meran-Untermais. Nejbližší autobusovou zastávkou je “Meranarena“. Známé dostihové závodiště (Hipodrom). Každou poslední sobotu v září se zde jede dostihový závod steeplechase Merano South Tyrol Grand Prix (Grosser Preis von Meran/Gran Premio di Merano Alto Adige). https://ippodromomerano.it/
Knížecí hrad (Landesfürstliche Burg /Castello Principesco)
Galileo-Glailei-Strasse/Via Galileo Galilei, za radnicí na úpatí Monte Benedetto. Městská rezidence pevnostního typu postavena v druhé polovině 15. století. Veřejnosti přístupný, vstupné 5 EUR.
Hrad Trauttmannsdorff (Schloss Trauttmansdorff/Castel Trauttmansdorff)
St.-Valentin-Strasse/Via San Valentino 51A. 2,3 km jihovýchodně od centra Merana. Zastávka autobusů „Trauttmansdorf“. Lze dojít po značené stezce „Sissiweg asi za 45 minut. Hrad byl postaven na začátku 14. století jako Neuberg, přestavován v 16. a v 19. století. Na hradě je Zemské muzeum turistického ruchu „Touriseum“ a v roce 1994 byla založena botanická zahrada. Hrad je přístupný. Vstupné 15 EUR (Platí pro hrad, botanickou zahradu i Touriseum). https://www.trauttmansdorff.it/
Hrad Tirol (Schloss Tirol/Castel Tirolo)
Via del Castello 24, Dorf Tirol/Tirolo, 3 km severozápadně od centra Merana. Nejbližší autobusová zastávka „Dorf Tirol/Tirolo,Schulen/Scuolo“, nebo Dorf Tirol, Busbahnhof/Tirolo Autostazione“. Hrad pochází z 11. století, ve 13 a v 19. století přestavován. Po hradu je pojmenováno celé Tyrolsko. Na hradě je Muzeum kultury a historie Jižního Tyrolska. Otevřeno od půlky března do začátku prosince, v pondělí zavřeno. Vstupné 8 EUR.
https://www.schlosstirol.it/
Hrad Brunnenburg (Schloss Brunnenburg, Castel Fontana)
Erza-Pound-Weg/Via Erza Pound 3, Dorf Titol/Tirolo, asi 2,6 km severovýchodně od centra Merana, nedaleko od hradu Tirol. Hrad ze 13. století. Veřejnosti přístupný, vstupné 6 EUR. https://www.brunnenburg.net/
Hrad Zenoburg (Schloss Zenoburg, Castel San Zeno)
Zenobergstrasse/Via Monte San Zeno, cca 600 metrů od kostela sv. Mikuláše. Hrad původně ze 13 století, zničen Karlem IV v roce 1347, obnoven na začátku 19. století. Není veřejnosti přístupný.
Muzeum psacích strojů (Schreibmaschinenmuseum/Museo delle macchine da scrivere Peter Mitterhofer)
Kirchplatz/Piazza della Chiesa 10, 39020 Partchins/Parcines. Muzeum psacích strojů. Vstupné 7 EUR. https://www.schreibmaschinenmuseum.com/

Tip jak ušetřit

MeranCard
Karta která nabízí zdarma veřejnou dopravu v regionu Jižní Tyrolsko, vstupné do desítek muzeí v Jižním Tyrolsku zdarma a slevy na různé turistické atrakce a aktivity. Kartu dostanete zdarma při pobytu v některém z vybraných hotelů. Další informace najdete na https://www.merano-suedtirol.it/en/vacation-planning/experience-and-advantage-cards/merancard.html

Mapa

Mapa centra Merana, Jižní Tyrolsko
apa centra Merana. Zdroj:“Mapy.cz“.