Malmö

Malmö, třetí největší město Švédska, ležíci na jihu země v regionu Scania (Skåne). Malmö omývají vody Øresundské úžiny, která odděluje Švédsko od Dánska a která také spojuje Baltské moře se Severním mořem. Naproti Malmö leží přes Øresundskou úžinu dánské hlavní město Kodaň. Malmö, jenž je součástí regionu Øresund, je přes Øresundskou úžinu spojeno s dánskou Kodaní Øresundským mostem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – MALMÖ

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Malmö (Malmö centralstation, nebo také Malmö C) najdeme v samém centru Malmö, severně od Starého města. U nádraží stojí autobusy kterými se dostaneme na letiště v Malmö.

Bus

Většina dálkových autobusů stojí v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Malmö Centralstation) v centru města.

Letiště

Malmö Airport (MMX)
Mezinárodní letiště, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö a asi 55 km od dánské Kodaně. Do centra Malmö se dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku. Tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö.
Web letiště: http://swedavia.com/malmo
Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)
Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území dánského městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Spojení s Malmö a s mnoha jihošvédskými městy zajišťují vlaky železniční sítě Øresundstog, operované společností DSBFirst, také můžeme použít švédskou železniční společnost SJ. Web letiště: http://cph.dk

Doprava ve městě

Centrum města a okolí projdete pohodlně pěšky nebo na kole. V případě potřeby autobusu můžete použít busy Skanetrafiken, počítejte však s tím, že nemůžete platit v autobuse v hotovosti a karta stojí 200 SEK. Proto může být i na kratší vzdálenosti výhodnější vlak, např. při cestě z centra města k Malmö Aréně ve čtvrti Hyllie.

Hotely a ubytování v Malmö

V Malmö najdete desítky ubytovacích zařízení od levných hostelů po nejluxusnější hotely, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Malmö s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com



Booking.com

Radnice Malmö, Švédsko
Radnice v Malmö

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Malmö

Kostel sv. Petra (Sankt Petri kyrka)
Cihlový gotický kostel. Nejstarší budova v Malmö nacházející se v centru Starého města
Pevnost Malmöhus (Malmöhus slott)
ul. Malmöhusvägen . Renesanční pevnost, kterou najdeme u západní části Starého města. Nyní se zde nachází několik muzeí a expozic, například Tekniska och Sjöfartsmuseet (Technické a námořní muzeum), Malmö konstmuseum (muzeum umění) a další. K pevnosti přiléhá zahrada Slottsträdgården a parky Slottsparken a Kungsparken. Vstupné 40 SEK.
Öresundský most (Öresundsbron)
Öresundský most spojuje švédské Malmö s dánskou Kodaní. Jde o druhý nejdelší pevný most na světě. Samotný most je dlouhý 7845 metrů, celý přejezd přes úžinu Öresund pak 16 km.
Turning Torso
190 metrů vysoký mrakodrap, jenž je nejvyšší budovou Skandinávie.
http://turningtorso.se
Synagoga (Malmö synagoga)
ul. Rörsjöstaden. Synagoga postavena v neomaorském a v secesním slohu na začátku 20. století.
http://jfm.se
Radnice (Malmö rådhus)
Stortorget 2. Stará renesanční radnice ze 16. století stojící na náměstí Stortorget ve Starém městě (Gamla staden)
Muzeum moderního umění (Moderna museet Malmö)
Gasverksgatan 22. Pobočka Muzea moderního umění ve Stockholmu. Najdeme ho v centru města asi deset minut pěšky od hl. vlakového nádraží. Vstupné 70 SEK.
http://www.modernamuseet.se/en/Malmo/
Malmö Konsthall
S:t Johannesgatan 7. Jedna z největších evropských výstavních síní představující současné umění. Najdeme ji v centru Malmö poblíž komplexu Triangeln, jižně od Starého města. Vstupné zdarma.
http://konsthall.malmo.se
Lilla Torg
Lilla Torg aneb „Malé náměstí“ je jedno z náměstí Starého města. Jedno z nejživějších míst v celém Malmö, jenž je plné restaurací, barů a klubů.

Kam v okolí

Kodaň
Hlavní město Dánska, jenž od Malmö dělí jen úžina Öresund. V Kodani najdeme mnoho turistických atrakcí a zajímavostí, některé i zdarma.
Z Malmö do Kodaně se dostaneme nejlevněji autobusy a to za cca 40 minut až hodinu, například busy společnosti Swebus od vlakového nádraží v Malmö za 98 SEK za zpáteční jízdenku a za cca hodinu. Další možností mohou být přímé busy společností Gråhundbus z centra Malmö(linka 999), nebo busy P-airbus a Neptunbus. Z centra Malmö můžeme do Kodaně také vlakem za 35 minut a za 214 SEK za zpáteční jízdenku z hlavního vlakového nádraží v Malmö na kodaňské vlakové nádraží Københavns Hovedbanegård v centru Kodaně, jízdní řády a jízdenky na http://sj.se.
Lund
Město ležící na jihu Švédska asi 15 km severovýchodně od Malmö. V Lundu najdeme známou katedrálu a také několik zajímavých muzeí. Z Malmö se do Lundu dostaneme nejrychleji vlakem a to za cca deset minut.

Mapa

Mapa Malmö, Švédsko
Turistická mapa centra Malmö

Tip jak ušetřit

Malmö City Kort

Karta která vám za 100 SEK nabízí slevy do několika muzeí a turistických atrakcí a zejména do mnoha různých obchodů
http://www.malmocity.se/index.php/malmo-city-kort/

Around the Sound

Zajímavá nabídka pokud chcete vidět nejen Malmö, alei i Kodaň a další města.
Stojí 249 SEK na dva dny. V ceně je cesta vlakem přes Öresund a cesta opačným směrem trajektem mezi Helsingborgem a Helsingørem. V ceně je také doprava regionálními busy a vlaky při pobřeží Öresundské úžiny, a MHD v Malmö i v Kodani.
http://skanetrafiken.se

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468-4404210
Nouzová linka: +46-703255156

Honorární konzulát ČR ve Švédsku
Skanditrä, Västergatan 22, Malmö
Telefon: +46-40973698