Loket

Loket, Česko, říjen 2021

Loket

Loket (německy Elbogen) leží na západě České republiky, v Karlovarském kraji, v okrese Sokolov. Loket leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, v meandru řeky Ohře, která obtéká takřka celé historické centrum Lokte. Loket leží 10 km jihozápadně od Karlových Varů, 8 km východně od Sokolova a 25 km severně od Mariánských Lázní. V roce 2021 měl Loket 3079 obyvatel. Město má místní části Loket, Dvory, Nadlesí, Údolí.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – LOKET

Hotely, ubytování v Lokti

Přehled hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Lokti a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Kolem východního a severního okraje lokte probíhá silnice č. 209 z Krásna a Horního Slavkova, která se za loktem kříží s dálnicí D6 (E48) a dále pokračuje do Nového Sedla a Chodova.

Vlak

Loket leží na železniční trati Nové Sedlo u Lokte-Krásný jez (trať č. 144), která je v současnosti v provozu na své západní straně jen v úseku Nové Sedlo u Lokte-Loket předměstí. Nádraží v Lokti stojí asi 500 metrů na sever od historického centra města mezi řekou Ohří a ulicí Nádražní. Železniční zastávka Loket předměstí leží asi 500 metrů východně od centra Lokte za železničním mostem přes Ohři, u ulice Tovární.

Bus

V Lokti není autobusové nádraží, nejbližší zastávkou k centru města je zastávka „Loket, rozc. Goethe“ na severním okraji historického centra města.

Lodní doprava

V období od května do září provozuje společnost Autobusy Karlovy Vary pravidelné plavby po řece Ohři pod hradem Loket. Okružní plavba trvá asi 25 minut. Cena 50 Kč. Přístaviště je na levém břehu řeky Ohře, u lanového parku mezi mostem a amfiteátrem. Více informací na https://www.autobusy-kv.cz/doprava-lodni-doprava.html

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Lokti

Hrad Loket
Středověký hrad tyčící se nad řekou Ohří. Na hradě je několik expozic, například „Loketské sbírky“ s legendárním loketským meteoritem, „Útrpné právo“ v autentických prostorách hradního vězení, sbírka zbraní, sbírka porcelánu z porcelánek v Lokti a Horního Slavkova. Hrad je přístupný celoročně. Vstupné 150 Kč s průvodcem, 125 Kč s textem. https://www.hradloket.cz/
Kostel sv. Václava
Kostelní ul. Římskokatolický kostel stojící na vyvýšenině mezi hradem Loket a loketským náměstím. Kostel byl postaven v barokním slohu mezi lety 1701 a 1734 na místě předchozího gotického kostela. Kostel sv. Václava je ve správě Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou.
Městské opevnění
Fortifikační systém, který obepínal celé tehdejší město. Budován byl od 13 století. Do současnosti z opevnění zbyly fragmenty zdí, Robičská věž, Černá věž a pět bašt se střílnovými okny.
Radnice
Nároží ulic Radniční a T. G. Masaryka. Raně barokní budova radnice, která byla postavena mezi lety 1682 až 1687.
Sloup se sousoším Nejsvětější trojice
Náměstí T. G. Masaryka. Barokní sloup vytvořený mezi lety 1717 až 1719 Johanem Karlem Stilpem. Sloup nechalo vytvořit město jako poděkování za odvrácení morové nákazy.
Černá věž
T. G. Masaryka. Hranolová obranná věž, která stála v blízkosti tehdejší jediné městské brány a zároveň nedaleko hradu. Dnes věž slouží jako vyhlídka a je v ní také expozice historických řemesel. Vstupné 20 Kč.
Robičská věž
Věž v jižní části městského opevnění. Zvláštností věže je prevét v nejvyšším podlaží věže.
Muzeum tajných spolků
T. G. Masaryka 115. Expozice představuje historii tajných spolků pomocí více než sedmi set vystavených předmětů jako jsou rituální předměty, oltáře, osobní věci členů řádů, cenné knihy, hodnostní označení, identifikační doklady a další. Vstupné 130 Kč. https://pensionloket.cz/muzeum-tajnych-spolku/
Muzeum lázeňských pohárků
Sobotova 10, centrum města. Expozice představuje sbírku více než tří tisíc kusů lázeňských pohárků z období od druhé poloviny18. století do roku 1945.
Muzeum knižní vazby
T. G. Masaryka 129/1, v přízemí radnice. Expozice knižní vazby, součást Městské knihovny v lokti. Vstupné zdarma. https://www.mkloket.cz/expozice-knizni-vazy/
Galerie na hradbách
Parkány městského opevnění na severním okraji historického centra města. Hlavní vstup z náměstí T. G. Masaryka, mezi Minipivovarem Florian a mostem. Stálá prezentace uměleckých děl současných výtvarníků a fotografů, umístěná na parkánech městského opevnění. Vstupné zdarma. http://www.os456.cz/galerie/
Galerie Café
T. G. Masaryka 32, centrum města. Umělecká galerie spojená s kavárnou. Galerie představuje a nabízí díla místních i zahraničních umělců. Najdete zde také výstavy obrazů a keramických předmětů. https://galerieloket.cz/
Pivovarské muzeum
Sobotova 10, centrum města. Malé pivovarské muzeum, které je součástí minipivovaru Florián v Lokti. Je zde ukázána tradiční výroba sudů, zpracování sladu a původní stáčení i plnění lahví a staré stroje na stáčení a špuntování. Vstup zdarma.
Kaple sv. Anny
U křižovatky ulic Rooseveltova, Československé armády a Nádražní. Barokní kaple z roku 1744, která byla postavena jako poděkování za to, že město bylo uchráněnopřed drancováním francouzským vojskem v roce 1742.

Tip jak ušetřit

Karlovy Vary Region Card
Karta která nabízí vstupy zdarma nebo slevu do mnoha památek a turistických atrakcí a zdarma veřejnou dopravu v některých městech karlovarského kraje. V Lokti můžete tuto kartu využít na 10% slevu na vstupné na hrad Loket, na vstup zdarma do Muzea tajných spolků a do Muzea lázeňských pohárků a také na bezplatnou vyhlídkovou plavbu po řece Ohři. S touto kartou můžete mít i 50% slevu na exkurzi v porcelánce Rudolf Kämpf v blízkých Loučkách. Karta stojí 350 Kč na dva dny, 550 Kč na 4 dny a nebo 1000 Kč na 7 dnů.
Více informací a online prodej najdete na https://karlovyvarycard.cz/

Mapa

Mapa Lokte
Mapa centra města Loket. Zdroj“Mapy.cz“.