Lodž, Polsko, únor 2020
Lodž (polsky Łódź, německy Lodz nebo Lodsch a v letech 1940–1945 Litzmannstadt), je město ve středním Polsku, cca 120 km jihozápadně od Varšavy, 190 km severně od Krakowa a asi 180 km severovýchodně od Wroclawi. Lodž je hlavním městem Lodžského vojvodství (Województwo łódzkie). Lodž má více než 687 000 obyvatel a je tak třetím největším (nejlidnatějším) polským městem. Lodž do své velikosti vyrostla v 19. století, kdy byla jedním ze světových center textilního průmyslu.
ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – LODŽ
Hotely, ubytování
Přehled hotelů v Lodži a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde
Doprava
Autem
Necelých dvacet kilometrů severovýchodně od centra Lodže u města Stryków se křižují polské dálnice A1 (z Gdańska přes Toruň a z Lodži dále přes Čenstochovou a Gliwice k polsko-české hranici, kde poblíž Bohumína navazuje na českou dálnicí D1) a A2 (vedoucí od hranice s Německem přes Poznaň a z Lodže pak dále na Varšavu)
Vlak
Hlavní železniční stanicí v Lodži je „Łódź Fabryczna“, která leží u náměstí Plac Bronislawa Salacińskiego u křižovatky ulic Aleja Rodziny Poznańskich a Aleja Rodziny Scheiblerów v části Śródmieścia nazvaném Nowe Centrum Łodzi. Jsou zde zastávky MHD „Rodziny Poznańskich – Dw. Łódź Fabryczna” a „Dw. Łódź Fabryczna”. Druhou největší železniční stanicí v Lodži je „Łódź Kaliska“, která leží západně od centra Lodži při ulici Karolewska. Zastávky MHD „Dw. Łódź Kaliska“, nejbližší zastávka tramvaje „Włókniarzy – Karolewska (Dw. Ł. Kaliska)“. Třetí největší lodžskou železniční stanice je Łódź Widzew, ležící ve stejnojmenné lodšké čtvrti východně od centra Lodži, při ulici Służbowa. Zastávky MHD „Służbowa – Dw. Łódź Widzew“ a „Dw. Łódź Widzew“.
Bus
Dálkové autobusy stojí nejčastěji na autobusovém nádraží u vlakového nádraží Łódź Fabryczna (Flixbus, Leo Express) nebo na autobusovém nádraží u železniční stanice Łódź Kaliska (Eurolines).
Letiště
Mezinárodní letiště Lodž (Łódź Władysław Reymont Airport, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta, dříve Port lotniczy Łódź-Lublinek, kod IATA: LCJ) leží cca 6 km jihozápadně od centra Lodži. Z letiště (zastávka MHD „Lotnisko“) jezdí do centra města autobusy 65A a 65B (stojí také na vlakovém nádraží Łódź Kaliska, zastávka „Dw. Łódź Kaliska“). Na vlakové nádraží Łódź Fabryczna se dostanete po přestupu z autobusu 65A nebo 65B na zastávce „plac Barlickiego“ na autobus linky č. 86.
Web letiště: http://www.airport.lodz.pl
Doprava ve městě
MHD v Lodži a okolí provozuje společnost Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Łódź (MPK – Łódź). Doprava je zajišťována tramvajemi a autobusy. Časové jízdenky pro standardní linky stojí 3 PLN na 20 minut a 3,80 PLN na 40 minut, (do 31. prosince 2020 je platnost jízdenek prodloužena na 40 minut u 20 minutové jízdenky a na 60 minut u 40 minutové jízdenky). Jednodenní jízdenku (bilet jednodniowy) stojí 12 PLN a platí do času 23:59 téhož dne, kdy byl označen (nejde tedy o 24 hodinovou jízdenku. Všechny tyto jízdenky jsou přestupní, lze je koupit v papírové podobě například v trafikách nebo v automatech (biletomaty, jsou i v autobusech a tramvajích, tam v prvním voze). Lodž je rozdělena na zóny (strefy) zóna 1 je samotné město Lodž, zóna 2 pak okolí Lodži. Jízdenky je třeba označit při nástupu do vozidla. V autobusech i v tramvajích lze platit i bezkontaktní platební kartou http://ops.lodz.pl. Více informací, o jízdenkách, schéma linek a jízdní řády najdete na http://mpk.lodz.pl
Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Lodži
Ulice Piotrkowska (Ulica Piotrkowska)
Hlavní městská tepna, 4 km dlouhá ulice s restauracemi, bary, obchody. Jedna z nejdelších obchodních tříd v Evropě. Mural przy Piotrkowskiej
ul. Piotrkowska 152, jedno z největších graffiti na světě, v době domalování v roce 2001 bylo největším graffiti na světe.
Chodník slávy (Aleja Gwiazd)
ul. Piotrkowska mezi ulicí 6 Sierpnia a pasáží „Pasaż Rubinsteina“. Polský filmový chodník slávy po vzoru Hollywoodského chodníku slávy.
Pałac Izraela Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15, vedle obchodního centra Manufaktura a naproti Staroměstského parku (Park Staromiejski). Palác z 19. století v novobarokním a novorenesančním stylu. Dnes je zde městské muzeum.
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15. Městské muzeum. Součástí expozice jsou i interiéry paláce. Vstupné 12 PLN, ve středu zdarma.
https://muzeum-lodz.pl
Centrum Manufaktura
mezi ulicemi Zachodnia, Ogrodowa, Karskiego a Drewnowska. Největší nákupní a zábavní centrum ve městě v komplexu bývalé textilní továrny Izraela Poznańskiego.
https://manufaktura.com
Księży Młyn
Mezi ulicemi Fabryczna a Wincentego Tymienieckiego. Největší lodžský tovární a rezidenční komplex z 19. století.
Pałac Karola Scheiblera
Plac Zwycięstwa 1. Neorenesanční palác, dnes je zde filmové muzeum.
Muzeum Kinematografii
Plac Zwycięstwa 1. Filmové muzeum. Pro rekonstrukci do roku 2020 uzavřeno.
http://kinomuzeum.pl
Botanická zahrada (Ogród Botaniczny)
Krzemieniecka 36-38. Jedna z největších botanických zahrad v Polsku..Vstupné 8 PLN Otevřeno od května do konce října.
Palmiarnia Łódzka
Al. Piłsudskiego 61 (Park Źródliska I), Palmové skleníky. Vstupné 10 PLN. Společná vstupenka s botanickou zahradou 16 PLN.
Zoo Lodž (Łódzkie ZOO)
Konstantynowska 8/10. Zoologická zahrada. Vstupné 25 PLN. Od listopadu do 21.3. 20 PLN.
https://www.zoo.lodz.pl
Lodžské gheto (Getto Łódzkie)
německy Litzmannstadt Gheto, židovské gheto které existovalo v letech 1940-44 v části města. Centrem byl Bałucki Rynek.
http://www.lodzgetto.pl
Stacja Radegast
Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. Železniční stanice, ze které probíhaly transporty Židů do koncentračních táborů. Dnes muzeum. Vstup zdarma.
https://muzeumtradycji.pl/oddzial-stacja-radegast
Židovský hřbitov (Cmentarz Żydowski)
Vstup iz ulice Zmienna. Zastávka MHD „Strykowska-Inflacka“. Jeden z největších židovských hřbitovů v Evropě. Vstupné 9 PLN, první neděli v měsíci vstup zdarma.
http://www.jewishlodzcemetery.org
Biała Fabryka Geyera
Piotrkowska 282. Klasicistní komplex budov textilní továrny. Dnej je zde textilní muzeum.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Piotrkowska 282. Muzeum textilnictví. Vstupné na stálé výstavy 6 PLN, ve čtvrtek zdarma. Součástí muzea je skanzen „Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej“
https://cmwl.pl
Willa Leopolda Kindermanna
ul. Wólczańska 31. Nejhezčí secesní vila v Lodži. Je zde Galeria Willa, pobočka městské galerie (Miejska Galeria Sztuki). Vstupné 6 PLN.
https://www.mgslodz.pl/
Bielnik Kopischa
ul. Tymienieckiego 5. Nejstarší zachovaná textilní budova v Lodži, z roku 1826.